Kredit bo'yicha kafil bo'lishning javobgarlik va majburiyatlari
Tanishlar, do'stlar yoki qarindoshlar kredit olayotganida sizdan kafil bo'lishni so'rasa, rozi bo'lish kerakmi va agar rozilik bersangiz buning qanday xavfi mavjud?
Oldingi davrga qaraganda kamroq bo’lsa ham, banklar hali ham kredit majburiyatlarini ta'minlashning bir usuli sifatida kafillarni - jismoniy shaxslarni jalb qilishni amalda qo'llaydilar.
Kafillik - bu kredit bo'yicha majburiyatlarning bajarilishini ta'minlashning bir turidir. Kafil - qarz oluvchi tomonidan kredit bo'yicha majburiyatlar bajarilmagan taqdirda, bank oldida ularni to'liq yoki qisman bajarish majburiyatini olgan shaxsdir. Kredit miqdori qanchalik katta bo'lsa, bank ko’proq kafillarni talab qiladi. Shu orqali kredit tashkiloti kreditni qaytarilmaslik xavfini kamaytiradi.
Bank va kafil o'rtasidagi munosabatlar kafillik shartnomasi bilan belgilanadi. Kafil, qarz oluvchi kabi, bankka daromadni tasdiqlovchi hujjatlarning to'liq paketini taqdim etishi kerak va uning daromadi qarz oluvchinikidan past bo'lmasligi kerak.
Kafilning qanday javobgarligi mavjud?
O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik Kodeksining 293-moddasiga muvofiq kafil qarz oluvchi bilan solidar javobgar bo‘ladi.
Bu shuni anglatadiki, agar qarzdor qarzni to'lashni xohlamasa yoki to'lay olmasa, u holda qarz kafil yoki kafillar tomonidan to'lanadi. Shuni ta'kidlash kerakki, bank qarz oluvchidan ham, kafildan ham yoki bir vaqtning o'zida ikkalasidan ham kreditni qaytarishni talab qilishga haqli. Qarz oluvchi va kafil qarz to'liq qaytarilgunga qadar qarz uchun javobgar bo’ladilar. Solidar javobgarlik har bir qarzdor tomonidan bajarilishi kerak bo'lgan majburiyat miqdorini belgilamaydi. Natijada, kafil bankka qarz oluvchining o'zidan ko'ra ham kreditning ko’proq qismini to'lashi mumkin.
Kafillikdan voz kechish mumkinmi?
Shunday holatlar bo’ladiki, kafil bir qancha vaqt o'tgandan keyingina kafillikning asl mohiyatini tushunadi va bank bilan shartnomani bekor qilishni xohlaydi. Kafil bo'lishni rejalashtirganlar shuni bilishlari kerakki, bank bilan shartnomani faqatgina qarz oluvchi va kreditorning roziligi bilan bekor qilish mumkin, biroq bank va qarz oluvchi ko'p hollarda bunga rozi bo'lmaydi.
Kafillik qachon bekor qilinishi mumkin:
• kreditor oldidagi majburiyat to’liq bajarilganligida;
• majburiyat kafilning roziligisiz o'zgartirilganda (foiz stavkasi yoki kredit miqdori oshirilsa);
• kafillik shartnomasining amal qilish muddati tugaganda;
• bank kafilning roziligisiz qarzni boshqa shaxsga o’tkazganda.
Kafillik kredit tarixiga qanday ta'sir qiladi?
Kafilning barcha majburiyatlari (summa, foiz va asosiy qarzni to'lash muddati, to'lov sanasi va miqdori va boshqalar) uning kredit tarixida aks ettiriladi. Bu shuni anglatadiki, agar kredit olish uchun ariza berish zarurati tug'ilsa, u holda kafillik majburiyatlari bank tomonidan sizning to'lov qobiliyatingizni baholashda to’liq hisobga olinadi va kerakli miqdordagi kredit olishingizga imkon bermasligi mumkin.
Agar qarz oluvchi kreditni to'lashdan bosh tortsa nima qilish kerak?
Bank oldidagi majburiyatlaringizni bajaring: siz kimga kafillik bergan bo’lsangiz shu shaxsning qarzlarini to'lang. Aks holda, oqibatlar achinarli bo'ladi. Birinchidan, kafil, xuddi qarzdor kabi, qimmatbaho mulkni yo'qotish xavfini o'z zimmasiga oladi. Ikkinchidan, kredit tarixi buziladi va kelajakda kredit olish imkoniyati pasayadi yoki umuman yo’qoladi.
Agar qarz oluvchi o’rniga bankka kreditni kafil qaytargan bo'lsa, pulni qaytarish mumkinmi? O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 295-moddasiga ko‘ra, qarz oluvchining majburiyatlarini bajargan kafil aslida uning kreditori bo‘lib qoladi. Ya’ni kafil qarz oluvchidan pulni qaytarishni talab qilishi mumkin. Agar qarz oluvchi kafilga qarzni to'lashdan bosh tortsa, kafil sudga murojaat qilishi va o’zining barcha xarajatlarini to'liq qoplash huquqiga ega.
Bizning maslahatimiz:
1. Agar yaqin kelajakda siz katta miqdorda kredit olishni rejalashtirayotgan bo'lsangiz, unda sizning to'lov qobiliyatingizni baholashda kafil sifatidagi majburiyatlaringiz bank tomonidan hisobga olinishini yodda tuting, ehtimol kafillikdan voz kechish maqsadga muvofiqroqdir.
2. Moliyaviy ahvoli haqida aniq tasavvurga ega bo'lmagan shaxsga kafil bo'lishga rozi bo'lmang.
3. Agar siz kafil bo'lishga qaror qilsangiz, kredit miqdori va muddati, foiz stavkasi, shuningdek, qarz oluvchining o'zi (fuqaroligi, ro'yxatdan o’tgan joyi, ish joyi, oilaviy ahvoli va boshqalar) to'g'risida ham aniq ma'lumotlarni bilib oling.
4. Qarz oluvchi shaxs o’rniga kreditni qaytarishga to’g’ri keladigan holat uchun moliyaviy imkoniyatlaringizni oldindan baholang. Agar shunday vaziyat yuz beradigan bo’lsa siz o'zingizga zarar yetkazmagan holda bank oldidagi qarzdorning majburiyatlarini bajara olishingizga ishonchingiz komil bo'lgandagina kafillikka rozi bo'ling. Shuni hisobga olish kerakki, agar qarz oluvchi kredit bo'yicha o'z majburiyatlarini bajarmasa, unda salbiy kredit tarixi shakllanadi va shu bilan birga bu majburiyatlarni bajarmagan kafillarda ham avtomatik ravishda kredit tarixi yomonlashadi.
5. Qarz oluvchiga kafillik berayotganda, kredit bo'yicha barcha hujjatlarni saqlang va kredit to'langandan so'ng, bu haqda bankdan ma’lumotnoma olishni unutmang.

Ответственность и обязанности поручителя по кредиту
Стоит ли соглашаться, если попросили стать поручителем по кредиту знакомые, друзья или родственники, и чем грозит такое согласие?
Пусть реже, чем раньше, но банки все еще практикуют привлечение поручителей — физических лиц как способ обеспечения обязательств по кредиту.
Поручительство – вид обеспечения исполнения обязательств по кредиту. Поручитель – человек, обязующийся перед банком в случае неисполнения обязательств, возложенных по кредиту на заемщика, выполнить их за него полностью или частично. Чем больше сумма кредита, тем больше банк требует поручителей. Таким образом кредитная организация снижает риск невозврата ссуды.
Отношения между банком и поручителем закрепляются договором поручительства. Поручитель, как и заемщик, должен предоставить в банк полный пакет документов, подтверждающих доход, уровень которого должен быть не ниже, чем у заемщика.
Какую ответственность несет поручитель?
В соответствии с ст. 293 Гражданского кодекса РУз поручитель несет солидарную ответственность с заемщиком.
Это означает, что если должник не хочет или не может выплачивать кредит, то его будет погашать поручитель или поручители. Следует отметить, что банк вправе требовать погашения кредита как от заемщика, так и от поручителя или одновременно от обоих. Заемщик и поручитель остаются обязанными до тех пор, пока полностью не погасят кредит. Солидарная ответственность не устанавливает размера обязательства, подлежащего исполнению каждым должником. В итоге может получиться, что поручитель будет выплачивать банку большую часть кредита, чем сам заемщик.
Можно ли отказаться от поручительства?
Бывает, что только спустя какое-то время поручитель понимает, на что он подписался, и желает расторгнуть договор с банком. Тем, кто планирует выступить в качестве поручителя, следует знать, что расторгнуть договор с банком можно только при согласии заемщика и кредитора, которым это совершенно не нужно.
Когда может быть прекращено поручительство:
• обязательство перед кредитором исполнено;
• обязательство изменено (увеличена процентная ставка или сумма кредита) без согласия поручителя;
• закончился срок действия договора поручительства;
• банк переуступил долг другому лицу без согласия поручителя.
Как влияет поручительство на кредитную историю?
Все обязательства поручителя (сумма, срок выплаты процентов и основного долга, дата и сумма платежа и т. д.) отражаются в его кредитной истории. Это значит, что если возникнет необходимость оформить кредит, то обязательства по поручительству будут учитываться банком при оценке вашей платежеспособности и могут не позволить получить кредит нужного размера.
Что делать, если заемщик отказался платить по кредиту?
Выполнять свои обязательства перед банком: выплачивать долги за того, за кого поручились. В противном случае последствия будут неприятные. Во-первых, поручитель точно так же, как и должник, рискует лишиться ценного имущества. Во-вторых, кредитная история будет испорчена, а шансы на кредит в будущем — минимальны.
Можно ли вернуть деньги, если вы заплатили банку за заемщика? Согласно статье 295 ГК РУз поручитель, который исполнил обязательства заемщика, становится, по сути, его кредитором. А значит, может потребовать от него возврата средств. Если заемщик отказывается возвращать долг поручителю, последний имеет право обратиться в суд и возместить в полном объеме все свои расходы.
Советы
1. Если в ближайшее время у вас в планах оформление крупного кредита, то имейте в виду, что ваши обязательства как поручителя будут учтены банком при оценке вашей платежеспособности. Возможно, стоит отказаться.
2. Не соглашайтесь стать поручителем у человека, о финансовом состоянии которого вы имеете смутное представление.
3. Если вы решили стать поручителем, то обязательно узнайте точную информацию о сумме и сроке кредита, процентной ставке, а также о самом заемщике (гражданство, прописка, работа, семейное положение и т.д.).
4. Оцените свои финансовые возможности на тот случай, если вам вдруг придется нести бремя по выплате займа. Соглашайтесь на поручительство только тогда, когда будете уверены, что в такой ситуации сможете выполнить обязательства за должника перед банком без ущерба для себя. Следует обратить внимание и на тот факт, что если заемщик по кредиту не выполнил свои обязательства, то у него формируется отрицательная кредитная история, а вместе с ним автоматически - и у поручителей, не осиливших такие обязательства.
5. Поручаясь за заемщика, сохраняйте все документы по кредиту, а после погашения обязательно получите от банка справку об этом.