O'zini o'zi band qilgan shaxslar uchun imtiyozlar
Aholi bandligini ta’minlash va faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, tadbirkorlik tashabbuslarini moliyalashtirishni takomillashtirish va oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida o’zini o’zi band qilgan shaxslarga qator imtiyoz va imkoniyatlar yaratib berilmoqda.
O’zini o’zi band qilgan shaxslar kimlar?
O’zini o’zi band qilgan shaxslar – bu uchinchi shaxslarning ishtirokisiz mustaqil ravishda ish topadigan va bajaradigan shaxslar.
O’zini o’zi band qilgan shaxs maqomi repetitorlar, santexniklar, elektrchilar, sartaroshlar, tikuvchilar, dasturchilar va turli kasblarning boshqa ko'plab vakillari uchun foydalidir. O’zini o’zi band qilgan shaxs jismoniy va yuridik shaxslarga, hatto O‘zbekiston Respublikasidan tashqarida ham xizmat ko‘rsatishi mumkin – mijoz tanlashda qonun bilan hech qanday cheklovlar yo‘q.
O‘zbekistonda o’zini o’zi band qilish ish beruvchiga ega bo‘lmagan ko‘plab fuqarolarga noqonuniy tadbirkorlik uchun javobgarlikka tortilishdan qo‘rqmasdan, aholi va tashkilotlarga qonuniy ravishda mayda maishiy xizmat ko‘rsatish imkonini berdi.
Qonunchilikdagi so‘nggi o‘zgarishlarga ko‘ra, Prezident qarori bilan o’zini o’zi band qilgan shaxslar oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida 100 million so‘mgacha garovsiz kredit olish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
2024-yil 1-apreldan boshlab dasturlar doirasida kreditlar o‘zini o‘zi band qilgan jismoniy shaxslarga (asosiy ish joyiga ega shaxslar bundan mustasno):
• 33 million so‘mgacha, bir yildan so‘ng ushbu qarz oluvchining tadbirkorlik faoliyati samaradorligi, qarzning maqsadli ishlatilganligi hamda zaruratga qarab guruh kafilligi (kamida 3 nafar fuqaro) bilan qo‘shimcha 50 mln so‘mgacha revolver asosida;
• ushbu kreditlardan tomorqani rivojlantirishning bir nechta yo‘nalishlarida (parrandachilik, quyonchilik, chorvachilik, asalarichilik, baliqchilik va ixcham issiqxona) foydalanishi uchun;
• yer maydoni 10 sotixdan ortiq bo‘lgan tomorqa yer egalariga va ijarachilarga 50 mln so‘mgacha garovsiz;
• 10 sotixli ixcham issiqxonalarni barpo etish va baliqchilik faoliyatini tashkil etish uchun 100 mln so‘mgacha garovsiz ajratiladi.
• chorvachilikni rivojlantirish yo‘nalishida kreditlar tuman (shahar) veterinariya bo‘limi tomonidan identifikatsiya qilingan (birkalash usuli) va haqiqatdan yetkazib berilgan chorva mollarini (qoramol, qo‘y, echki) sotib olishga;
• aholi tomorqasida biznesni yo‘lga qo‘yish uchun o‘zlarining ichki imkoniyatlaridan foydalangan holda tadbirkorlik qilishni istagan aholiga issiqxona qurish, chorva mollari boqish, tomorqaga mavsumiy ekinlar ekish uchun kreditlar biriktirilgan bank va hokim yordamchisining ushbu tadbirlar amalga oshirilishi borasidagi kafilligi asosida naqd pulda berilishi mumkin.
Bundan tashqari, banklar "biznesga birinchi qadam qo'yayotgan" o’zini o’zi band qilgan shaxslarga ham kredit beradi.

Льготы для самозанятых лиц
В целях обеспечения занятости и финансовой поддержки деятельности населения, а также совершенствования финансирования бизнес-инициатив и развития семейного предпринимательства, самозанятым людям предоставляется ряд льгот и возможностей.
Кто такие самозанятые
Самозанятые – это физлица, которые находят и выполняют работу самостоятельно, без привлечения сторонних лиц.
Статус самозанятого выгодно иметь репетиторам, сантехникам, электрикам, парикмахерам, портным, программистам, и многим другим представителям различных профессий. Самозанятый может оказывать услуги как физлицам, так и юрлицам, даже за пределами РУз – никаких ограничений в выборе клиента законодательством не предусмотрено.
Самозанятость в Узбекистане позволила многим гражданам, не имеющим работодателя, легально оказывать мелкие бытовые услуги населению и организациям, без опасения быть привлеченными к ответственности за незаконное предпринимательство.
Согласно последним изменениям в законодательстве, постановлением президента самозанятые получили возможность получения беззалогового кредита до 100 млн сум в рамках программы семейного предпринимательства.
Начиная с 1 апреля 2024 года кредиты в рамках программ выделяются самозанятым физическим лицам (за исключением лиц, имеющих основное место работы):
• до 33 миллионов сумов, спустя один год — дополнительно до 50 миллионов сумов на револьверной основе при эффективности предпринимательской деятельности данного кредитополучателя, целевом использовании займа и при необходимости с ходатайством группы (не менее 3 граждан);
• для использования данных кредитов в нескольких направлениях развития приусадебного хозяйства – птицеводство, кролиководство, животноводство, пчеловодство, рыбоводство и компактная теплица);
• владельцам приусадебных земель, имеющим более 10 соток земельной площади, и арендаторам — до 50 миллионов сумов без залога;
• для создания компактных теплиц на 10 сотках и организации рыбоводческой деятельности — до 100 миллионов сумов без залога.
При этом кредиты могут быть выделены наличными деньгами:
• в направлении развития животноводства на покупку действительно доставленного скота (крупного рогатого скота, овец, коз) и идентифицированного (методом прикрепления бирки) районным (городским) отделом ветеринарии;
• в направлении налаживания бизнеса на приусадебной земле населения с использованием им внутренних возможностей — гражданам, желающим заниматься предпринимательством, на строительство теплиц, выращивание скота, посев сезонных посевов на приусадебной земле на основе поручительства банка, прикрепленного по кредиту, и помощника хокима по осуществлению данных мер.