Qonun nuqtai nazardan, qarz oluvchiga to'g'ri keladigan kreditlar soni bo'yicha cheklovlar yo'q. Shu sababli, banklar ushbu masalani ichki qoidalar va ob'ektiv parametrlarni, masalan, qarz oluvchining kredit tarixi, kredit yuki, ish joyi mavjudligi, yoshi, daromadi va boshqalarni hisobga olgan holda o'z xohishiga ko'ra hal qiladilar.
Bank uchun eng muhimi, qarz oluvchining bir nechta kreditlarni to'lashi, ya'ni to'lovlarni o'z vaqtida va to'liq amalga oshirishidir.
Bir vaqtning o'zida qancha kredit olish mumkin?
Agar bitta bank haqida gapiradigan bo'lsak, unda, qoida tariqasida, bir vaqtning o'zida ikkita kredit olish uchun ariza berish mumkin emas. Ammo bank o'z mijoziga mavjud kreditga qo'shimcha ravishda boshqa kreditni ham tasdiqlashi mumkin.
Har xil banklar haqida gapiradigan bo’lsak, qarz oluvchi bir vaqtning o'zida bir nechta moliya institutlariga ariza topshirishi mumkin. Biroq bunda barcha arizalar qarz oluvchining kredit tarixida aks ettirilishini tushunish kerak. Kreditni tasdiqlashdan oldin, barcha banklar uni diqqat bilan o'rganadilar va potentsial qarz oluvchi yana qayerga murojaat qilganligini ko'rishlari mumkin. Bu ularning qaroriga ta'sir qiladi.
Kreditlar soni kredit yukiga qanday bog'liq?
Har qanday bank har doim mijozning kredit yukini tahlil qiladi. Buning uchun quyidagi parametrlar tekshiriladi:
Kredit yuki qarz oluvchi daromadining qaysi qismi barcha kreditlarni to'lash uchun ketishini ko'rsatadi. Ushbu parametr turli banklarda farqlanadi. Standart daraja 50-70% deb hisoblanadi, ammo ba'zi moliya institutlarida bu foiz yanada pastroq.
Eslatma! Agar moliya instituti potentsial qarz oluvchining bir nechta kreditlari borligini ko'rsa, bu odam qarz hisobiga yashayotganiga shubha tug'dirishi mumkin. Bunday holda, keyingi kredit arizasini rad etish ehtimoli yuqori bo'ladi.
Kredit ma'qullanmayapti: mantiq nimada?
Banklar uchun o'z daromadlarini xavf ostiga qo'yish foydali emas. Mijoz ko'plab kredit arizalarini topshirganda, bank nima uchun bunday qilayotganini bilmaydi. Ehtimol, siz yaxshiroq shartlarni qidirayotgandirsiz, lekin kredit bo’yicha sug'urtaga rozi bo'lmayapsiz yoki xizmat sifati bilan qoniqmayapsiz. Yoki aksincha, moliyaviy muammoga duch kelgandirsiz va sizga qarz beradigan ahmoq qidirayotgandirsiz. Bank o'z shubhalarini tasdiqlay olmaydi, shuning uchun u siz haqingizda eng yomon tomondan o'ylaydi. Xavfsizlik nuqtai nazaridan siz uning uchun xavfli mijozsiz.
Agar siz xavfli mijoz bo'lsangiz, bank sizga kamroq pul beradi, yuqori foiz stavkali, ta’minotli kredit taklif qiladi yoki arizangizni umuman ma'qullamaydi. Va bunda hech qanday reklama qilingan bankning va'dalari sizga kredit olishga yordam bermaydi.
Mijoz bir vaqtning o'zida ikkita kredit olmoqchiligini banklar qanday biladi?
Buning uchun kredit byurosida mijozning ma'lumotlarini tekshirish kifoya. U nafaqat o'tgan va joriy kreditlarni, balki banklar ma'lum bir arizachiga necha marta so'rov yuborganligi haqida ma'lumotni ham ko'rsatadi. Shundan kelib chiqib, shaxs bir vaqtning o‘zida bir nechta banklarga murojaat qilgan, degan xulosaga keladi. Kredit olish uchun arizalar qancha ko'p bo'lsa, bankning kredit berish ehtimoli shunchalik kam bo'ladi.
Agar siz xato qilib bo’lgan bo'lsangiz, nima qilish kerak?
Agar siz bir nechta banklardan kredit olishga harakat qilgan bo'lsangiz, unda, afsuski, siz allaqachon kredit tarixingizni yomonlashtirgansiz. Buni bir kunda tuzatib bo‘lmaydi.
Agar sizga haqiqatan ham zudlik bilan pul kerak bo'lsa, siz shartlaridan qat’i nazar tasdiqlangan kreditga rozi bo'lishingiz kerak. Asosiysi, barcha banklarga ketma-ket qo'ng'iroq qilishni davom ettirmang, bunda siz faqat vaziyatni yomonlashtirasiz.
Rad javobidan keyin qancha vaqt ichida kredit olishingiz mumkin? Agar shoshilinch bo'lmasa, banklar ikki-uch oydan keyin ketma-ket yuborilgan bir nechta so'rovlarni salbiy belgi sifatida ko'rib chiqishni to'xtatadilar.
Bir nechta kredit olishni istaganlar uchun ijobiy va salbiy tomonlari
Bir tomondan, bir vaqtning o'zida ikkita kredit olish uchun ariza topshirish, u yoki bu sabablarga ko'ra bitta yirik kredit ma'qullanmagan holatlarda zaruriy miqdorni olish imkonini beradi. Rasmiy daromadi kam bo'lgan yoki xavfli ish holatiga ega bo'lgan qarz oluvchilar bu holatga duch kelishi mumkin.
Boshqa tomondan, bir vaqtning o'zida kreditlash ma'lum moliyaviy risklarni o'z ichiga oladi. Tajribasizlik yoki beparvolik tufayli siz o'zingizga kredit yukini osib qo'yishingiz mumkin, bu kreditlarning o’z vaqtida qaytarilishini xavf ostiga qo’yishi mumkin.
Banklarda qarz oluvchilarni baholash dasturlari ruxsat etilgan kredit yukini aniq hisoblab chiqadi va qarz oluvchi qancha pul to'lashi mumkinligini ko'rsatadi. Agar siz turli banklardan ikkita kredit olsangiz, to'lov qobiliyatini baholash uchun faqat o'zingizga ishonishingiz kerak. Ba'zi qarz oluvchilar o'zlarining kuchlarini haddan tashqari oshirib yuborishadi va shuning uchun qarz tuzog'iga tushib qolish xavfi mavjud.
Qanday qilib ko'p kredit olish mumkin?
Aksariyat yirik banklarda siz onlayn kredit arizasini topshirishingiz mumkin - to'g'ridan-to'g'ri bank saytida. Bu turli banklarga tashrif buyurish vaqtini tejash imkonini beradi. Bunday holda, anketalarni to'ldirish uchun sizga faqat azgina vaqt kerak bo'ladi va arizalarni ko'rib chiqish tartibi bank filialida so'rovni to'ldirgandek deyarli bir xil bo'ladi.
Undan keyin, bankning ijobiy qarorini olib, siz kredit miqdori, muddati va foiz stavkasi bo'yicha sizga eng mos keladigan taklifni tanlashingiz mumkin. Sizdan bankka tasdiqlovchi hujjatlarni olib kelish so'ralishi mumkinligiga tayyor bo'ling: daromad va ish joyi to'g'risidagi ma'lumotnoma, mehnat daftarchasining nusxasi va boshqa hujjatlar.

С точки зрения закона нет ограничений по количеству кредитов на одного заемщика. Поэтому данный вопрос банки решают на свое усмотрение с учетом внутренних регламентов и объективных параметров, таких как кредитная история заемщика, кредитная нагрузка, трудовой статус, возраст, размер дохода и т. п.
Для банка важнее всего, чтобы заемщик был в состоянии выплачивать несколько кредитов, то есть вовремя и в полном объеме вносить платежи.
Сколько можно взять кредитов одновременно
Если говорить про один банк, то подать заявку сразу на два кредита, как правило, нельзя. Но банк вполне может одобрить своему клиенту еще один кредит в дополнение к имеющемуся займу.
Что же касается разных банков, то заемщик может одновременно подавать заявки в несколько финучреждений. При этом необходимо понимать, что все заявки отражаются в кредитной истории заемщика (КИ). Перед тем, как одобрить кредит, все банки тщательно изучают ее и могут увидеть, куда еще обращался потенциальный заемщик. Это повлияет на их решение.
Как количество кредитов связано с кредитной нагрузкой
Любой банк всегда анализирует кредитную нагрузку клиента. Для этого проверяются следующие параметры:
Кредитная нагрузка показывает, какая часть от дохода заемщика идет на погашение всех кредитов. В разных банках этот параметр отличается. Стандартным уровнем считается 50-70%, однако в некоторых финучреждениях этот процент еще ниже.
На заметку! Если финансовое учреждение видит, что на потенциальном заемщике числится несколько кредитов, то это может вызвать подозрения, что человек живет в долг и не по средствам. В таком случае шанс получить отказ по очередной кредитной заявке выше.
Не одобряют кредит: в чем логика
Банкам невыгодно рисковать своей прибылью. Когда клиент оставляет много кредитных заявок, банк не знает, почему он так делает. Может быть, вы ищете, где выгодно, не согласны на сопутствующее страхование или вас не устроило качество обслуживания. А может быть, у вас финансовые трудности и вы просто ищете дурачка, который даст вам взаймы. Банк не может проверить свои подозрения, поэтому думает о вас самое плохое. По соображениям безопасности вы для него рискованный клиент.
Если вы рискованный клиент, вам дадут меньше денег, предложат высокий процент, кредит с обеспечением или вообще не одобрят заявку. И получить одобрение не помогут никакие рекламные обещания банка.
Как банки узнают, что клиент хочет взять два кредита одновременно
Для этого достаточно проверить досье клиента в бюро кредитных историй (БКИ). Там отображаются не только прошлые и текущие кредиты, но и информация о том, сколько раз банки делали запрос по конкретному заявителю. На основе этого и делается вывод, что человек обращался одновременно в несколько банков. Чем больше заявок на кредит, тем меньше вероятность, что банк даст в долг.
Что делать, если уже совершил ошибку
Если вы пытались взять кредит в нескольких банках, то вы, к сожалению, уже ухудшили кредитную историю. За день это не исправить.
Если вы действительно ищете деньги срочно, вам остается согласиться на тот кредит, который уже одобрили. Главное — не продолжайте звонить во все банки подряд, сделаете только хуже.
Через сколько можно брать кредит после отказа. Если срочности нет, то банки перестанут считать множественные запросы негативным признаком через два-три месяца.
Плюсы и минусы для тех, кто хочет взять несколько кредитов
С одной стороны, оформление двух кредитов одновременно дает возможность получить необходимую сумму тем, кому по тем или иным причинам не одобряют один крупный заем. С такой ситуацией могут столкнуться заемщики с небольшим официальным доходом или с нестандартным трудовым статусом.
С другой стороны, одновременное кредитование таит в себе определенные финансовые риски. По неопытности или легкомыслию можно повесить на себя кредитный груз, который может оказаться неподъемным.
Программы оценки заемщиков в банках достаточно четко просчитывают допустимую кредитную нагрузку и показывают, какая сумма по карману заемщику. Если получать два кредита в разных банках, в оценке платежеспособности приходится полагаться только на себя. Некоторые заемщики переоценивают свои силы и из-за этого рискуют попасть в долговую яму.
Как получить много кредитов
В большинстве крупных банков можно подать кредитную заявку в онлайн-режиме — прямо на сайте. Это дает возможность сэкономить время на визиты в разные банки. В таком случае на заполнение анкет у вас уйдет всего один вечер, а порядок рассмотрения заявок будет практически таким же, как если бы вы оформляли запрос в отделении банка.
Затем, получив положительные решения, вы сможете выбрать то предложение, которое больше всего подходит вам по сумме, сроку кредитования и процентной ставке. Будьте готовы к тому, что вас, возможно, попросят донести в банк подтверждающие документы: справку о доходах и занятости, копию трудовой книжки и другие документы.
На заметку! Заемщик может запретить банку передачу информации о кредитной заявке в БКИ. Но нужно понимать, что в таком случае снижается шанс получить заем, поскольку финансовая организация начинает сомневаться в добросовестности заемщика.