Kredit shartnomasi, sizning moliyaviy ahvolingizga ta'sir qiladigan boshqa hujjatlar kabi, boshidan oxirigacha diqqat bilan o'qilishi kerak.
Shu bilan birga, kelajakda kredit to'lovlari boshlanganda kutilmagan yoqimsiz vaziyatlar bo’lmasligi uchun alohida e'tibor berish kerak bo'lgan muhim bandlari mavjud. Qoida tariqasida, ular bank shartnomani imzolashdan oldin mijozni tanishtiradigan individual shartlar qismida yashirinadi. Umumiy qoidalar esa odatda kreditorning rasmiy saytida joylashtiriladi va ularni istalgan vaqtda o'rganish mumkin.
Kreditning umumiy qiymati
Kredit haqida bilishingiz kerak bo'lgan eng muhim narsa – bu uning to’liq qiymatidir, ya'ni yakuniy ortiqcha to'lov miqdori. Umumiy xarajat har doim ham reklamada ko'rsatilgan va bank kreditni ma'qullagan stavka bilan bir xil bo’lmaydi va odatda balandroq bo’ladi.
Kreditning to'liq qiymati kredit shartnomasining to’lov grafigi sahifasida so’mda va yillik foizda ko'rsatiladi. Yakuniy ortiqcha to'lov ko’rsatigandan ham kattaroq bo'lishi mumkin - masalan, agar qarz oluvchi to'lovni vaqtida bajarmasa va jarima undirilsa.
To'lov muddatlari
Ko'pgina banklar, kredit olish uchun ariza topshirayotganda, ariza shaklida qulay to'lov sanasini ko'rsatadilar. Uni to'g'ri tanlash juda muhim, chunki uni keyinchalik o'zgartirish har doim ham mumkin emas - ko'plab kreditorlar uchun bu texnik jihatdan mumkin emas va agar ruxsat berilsa, cheklovlar bilan, masalan, har olti oyda yoki bir yilda bir marta.
To'lov sanasini zaxira bilan tanlash yaxshidir. Misol uchun, agar oyning birinchi haftasida ish haqi oladigan bo’lsangiz, unda to'lov sanasini oyning 10-kunidan keyin belgilash to’griroq bo'ladi. Bundan tashqari, bank kredit to’lanishi uchun pul kelib tushishi kerak bo'lgan kunning vaqtini cheklashi ham mumkin. Buni yodda tutish ham muhimdir.
Kreditni muddatidan avval to'lash shartlari
Qarz oluvchi kreditni muddatidan oldin to'lashni istashi mumkin - qonun unga bu huquqni beradi va u har qanday bankdan olingan har qanday kreditga teng darajada qo'llaniladi. Bunday holda, kreditorni muddatidan oldin to'lash to'g'risida oldindan xabardor qilishingiz kerak - turli banklarda buning uchun turli tartiblar mavjud.
Xabar berish usuli kredit shartnomasida ko'rsatiladi. Bu og'zaki bo'lishi mumkin - qo'ng'iroq markaziga qo'ng'iroq qilish orqali - yoki yozma, masalan, mobil ilova chatida yoki bank saytidagi shaxsiy kabinet orqali.
Bankni to'liq va qisman to'lash uchun ham ogohlantirish zarur. Ba'zi mijozlarning fikricha, ortiqcha to'lov amalga oshirilganda, bank tizimi avtomatik ravishda buni tushunadi va kelib tushgan to'liq summani kreditni to’lashga yechib oladi va asosiy qarz kamayadi. Lekin har doim ham bunday bo’lavermaydi. Ko'pgina hollarda, dastur qarz oluvchining maqsadini tushunmaydi va shartnomada belgilangan miqdorda to'lovni yechib oladi va qolgan farq hisobraqamda qolib ketadi.
Shartnomani to'liq o'qing!
Kredit shartnomalarida nafaqat yuqorida ko’rsatilgan bandlar muhim ahamiyatga ega – siz hamma bandlarni to'liq o'qib chiqishingiz va o'qiganingizni tushunishingiz kerak. Shubhangiz bo'lsa esa, imzolashni kechiktirish va hujjat bilan tinch muhitda tanishish uchun uyga olib borish yaxshiroqdir. Qonun qarz oluvchiga shartnomani besh kun davomida o'rganish imkoniyatini beradi va bank bu vaqt ichida taklif qilingan shartlarni o'zgartirishga haqli emas.

Кредитный договор, как и любой другой документ, влияющий на ваши финансы, нужно читать внимательно — от начала и до конца.
Но есть моменты, на которые важно обратить особое внимание, чтобы избежать неприятных сюрпризов в будущем, когда начнутся выплаты по кредиту. Как правило, они кроются в индивидуальных условиях, с которыми банк знакомит клиента уже перед подписанием договора. В то время как общие положения обычно размещают на официальном сайте кредитора и их можно изучить в любой момент.
Полная стоимость кредита
Самое важное, что нужно знать о кредите, — это во сколько он обойдется, то есть размер итоговой переплаты. Полная стоимость всегда отличается от той ставки, которую вы видите в рекламе, и той, по которой банк одобрил кредит. И это разница всегда в большую сторону.
Полная стоимость кредита указывается на странице графика платежа кредитного договора, она рассчитывается в сумах и в процентах годовых. Итоговая переплата может быть и больше — например, если заемщик просрочит платеж и ему начислят штраф.
Сроки внесения платежей
Многие банки еще при подаче заявки на кредит уточняют в анкете комфортную дату платежа. Важно правильно ее выбрать, потому что потом поменять получается не всегда — у многих кредиторов это технически невозможно, а если и допускается, то с ограничениями, например раз в полгода или в год.
Лучше выбирать дату платежа с запасом. К примеру, если зарплату выплачивают в первую неделю месяца, то срок платежа надежнее установить не ранее 10-го числа. Кроме того, банк может устанавливать ограничение по времени суток, когда деньги должны поступить на счет для списания. Это тоже важно держать в уме.
Условия досрочного погашения
Заемщик может захотеть погасить кредит досрочно — такое право ему дает закон, и оно одинаково применимо к любому кредиту в любом банке. При этом нужно заранее уведомить кредитора о досрочном погашении — в разных банках для этого предусмотрены разные процедуры.
Способ уведомления прописывается в кредитном договоре. Это может быть устный вариант — по телефону колл-центра — или письменный, например в чате мобильного приложения или через личный кабинет на сайте банка.
Обязательное уведомление актуально как для полного погашения, так и для частичного. Некоторые клиенты полагают, что, когда они вносят платеж больше установленного объема, система банка автоматически понимает это и списывает полную сумму платежа, сокращая общий долг. Но так бывает не всегда. В большинстве случаев программа не поймет намерений заемщика и спишет платеж в размере установленного договором, а разница останется на счете.
Читайте весь договор!
В кредитных договорах важны не только нижеперечисленные пункты — нужно обязательно читать все целиком и понимать прочитанное. А при наличии сомнений лучше отложить подписание и взять документ домой, чтобы ознакомиться с ним в спокойной обстановке. Закон дает заемщику возможность изучать договор в течение пяти дней, и банк в это время не вправе менять предложенные условия.