Ipoteka krediti katta va uzoq muddatli majburiyatdir. Qarzni to'lash uchun ajratilgan yillar davomida hatto eng ishonchli qarz oluvchining moliyaviy ahvoli keskin o'zgarishi mumkin.
Agar qarzdor ipotekani to'lay olmasa, bu u o’zining kvartirasini albatta yo'qotishini anglatmaydi, lekin bu masalani hal qilishni kechiktirmaslik kerak. Sizga bunday vaziyatda qanday harakat qilish kerakligini va qanday stsenariylar bo'lishi mumkinligini aytamiz.
Qonuniy ravishda ipotekani to'lamaslik mumkinmi?
Qisqasi, yo'q. Siz shunchaki to'lashni to'xtata olmaysiz va daromad manbangizni tiklaganingizda hamma narsa o'z-o'zidan hal bo'ladi deb umid qila olmaysiz. Ipoteka krediti odatda katta miqdordagi summada olinadi, bank bu jarayonni o'z holicha kechishiga yo'l qo'ymaydi va bir necha oy davomida shunchaki telefon qo'ng'iroqlari bilan cheklanmaydi. Kechikishlar sizning kredit tarixingizni buzishi kafolatlanadi, birinchi oydan boshlab bank jarima sola boshlaydi.
Agar ipotekani to'lay olmasangiz nima qilish kerak?
Harakat yo'nalishi nima uchun to'lay olmasligingiz sababiga va sabab vaqtinchalikmi yoki vaziyat o'zgarishi mumkinligiga bog'liq. Har holda, birinchi qadam bank bilan bog'lanish va yuzaga kelgan muammolarni xabar qilish bo'ladi.
Agar pul yo'q bo'lmasa va yaqin orada bo’lishi ehtimoli ham bo’lmasa
Ba'zi qiyin vaziyatlarda, yaqin kelajakda moliyaviy ahvolni tiklash mumkin emasligi aniq bo’ladi: masalan, oila a'zolaridan biri qimmat davolanishga muhtoj bo'lganda. Bunday holda, eng yaxshi yechim - kvartirani krediti bilan birga sotish - ya'ni ipotekani o'ziga o'tkazadigan xaridorni topish. Sizning uyingizning haqiqiy narxi qarz qoldig'i hisobiga kamayadi va siz o'z qo'lingizda farqni olasiz. Kvartira, uni sotib olish uchun kredit bilan birga, yangi egasiga o'tkaziladi. Ko'chmas mulkni kredit bilan sotish uchun Bankning oldindan roziligi talab qilinadi.
Agar siz hech narsa qilmasangiz va shunchaki ipotekani to'lamasangiz, Bank sudga murojaat qiladi va da'voni qanoatlantirgandan so'ng, mol-mulk oxir-oqibat auktsion orqali Bank balansiga o'tkaziladi va u yetkazilgan zararni qoplash uchun uni sotadi.
Agar qarz oluvchi kreditni to'lay olmasa, kvartiraga nima bo'ladi?
Kvartira garov predmeti bo'lsa-da, bank kvartirani olib, sizni ko'chada qoldirishga haqli emas. Bunda kvartira sud qarori bilan ochiq kimoshdi savdosida bozor narxida sotiladi. Kvartirani sotishdan tushgan pul birinchi navbatda kreditni to'lash uchun sarflanadi, qolgan summa mijozga qaytariladi. Ko'chmas mulk narxlari doimiy ravishda o'sib bormoqda, shuning uchun siz qarzdor bo'lib qolsangiz ham, bu kvartiraning narxi siz kredit olganingizdagiga nisbatan sezilarli darajada oshishi bilan bog'liq bo'ladi. Agar siz kvartirangizni kim oshdi savdosida sotsangiz ham, siz katta miqdorda pul olasiz. Balki kvartirani sotganingizdan keyin qolgan mablag' sizga oddiyroq uy sotib olishingiz uchun yetarli bo'ladi va siz ko'chada qolmaysiz. Lekin biz eng yomon stsenariy haqida ham gapirishimiz kerak! Birinchidan, kvartira har doim ham jozibali narxga sotilmaydi, chunki har bir bank o'z balansida likvid bo'lmagan mulkni saqlashdan manfaatdor emas. Bunday vaziyatda qarz oluvchi hech narsasiz qolishi mumkin. Ikkinchidan, ipoteka kreditini olishdan oldin, siz ipoteka operatsiyalarining barcha nozikliklari bo'yicha mutaxassis bo'lmagan ko'chmas mulk agenti bilan emas, balki professional ipoteka bo'yicha mutaxassis bilan maslahatlashingiz kerak.

Что будет, если перестать платить по ипотеке?
Ипотечный кредит – объёмное и долгосрочное обязательство. За годы, отведённые на выплату долга, даже у самого надёжного заёмщика может критично измениться финансовая ситуация.
Если должнику нечем платить ипотеку, это не означает, что он точно лишится квартиры, но важно не оттягивать решение этого вопроса. Рассказываем, как действовать в такой ситуации и каковы возможные сценарии.
Можно ли законно не платить ипотеку?
Если коротко – нет.  Нельзя просто перестать платить и надеяться, что всё разрешится как-нибудь само, когда получится восстановить источник доходов. Ипотечный займ обычно берут на внушительную сумму, при таком объёме задолженности банк не пустит процесс на самотёк и не ограничится телефонными звонками в течение нескольких месяцев. Просрочки гарантированно испортят кредитную историю, с первого месяца банк начнёт начислять неустойку.
Что делать, если не можешь выплачивать ипотеку?
Порядок действий зависит от причины, по которой вы не можете платить, и от того, временная это причина или ситуация может измениться. В любом случае, первым шагом надо будет связаться с банком и сообщить о возникших проблемах.
Когда денег нет и не будет
В некоторых сложных ситуациях понятно, что в обозримом будущем восстановить финансовое положение не получится: например, когда кому-то из членов семьи нужно дорогостоящее лечение. В таком случае оптимальный выход – продать квартиру с обременением – то есть найти покупателя, который переоформит вашу ипотеку на себя. Фактическая стоимость вашего жилья уменьшится на остаток долга, а вы получите разницу на руки. Квартира вместе с кредитом на её приобретение перейдёт новому владельцу. Для продажи недвижимости с обременением необходимо предварительное согласование Банка.
Если ничего не предпринимать и просто не платить ипотеку, Банк подаст в суд и после удовлетворения искового требования недвижимость в конечном итоге через торги перейдет на баланс банка, который продаст её для компенсации понесенных убытков.
Что происходит с квартирой, если заемщик оказывается не в состоянии погашать кредит?
Хотя квартира и является предметом залога, банк забрать квартиру и оставить вас на улице не имеет права. Квартира в этом случае будет продана по рыночной цене с публичных торгов по решению суда. Деньги от продажи квартиры в первую очередь пойдут на погашение кредита, а остальная оставшаяся сумма вернется вам. Цены на недвижимость постоянно растут, так что даже если вы и станете должником, то за счет того, что стоимость квартиры значительно вырастет по сравнению с тем, какой она была, когда вы брали кредит. Даже в случае продажи квартиры с торгов вы, скорее всего, получите на руки немаленькую сумму. Возможно, оставшейся после продажи квартиры суммы хватит вам на то, чтобы купить жилье поскромнее — и на улице вы не останетесь. Но также нужно сказать и о худшем развитии событий! Во-первых, квартира не всегда уходит по привлекательной цене, так как не каждый банк заинтересован держать на балансе неликвидный объект недвижимости. В данной ситуации заемщик может остаться ни с чем. Во-вторых, прежде чем брать ипотеку, нужно проконсультировать у профессионального специалиста по ипотеке, а не у агента по недвижимости, который не является специалистом во всех тонкостях ипотечных сделок.