Omonatlar bo’yicha xulosa va tavsiyalar
Oldingi maqolalarda biz depozitlar mavzusini ularning barcha shartlari, o’ziga xos xususiyatlari, qo'shimcha imkoniyatlari, afzalliklari va kamchiliklari bilan birga batafsil ko’rib chiqdik.
Bugungi maqolamizda omonatlar bo’yicha natijalarni sarhisob qilamiz.
• Bank depoziti jismoniy shaxslar uchun eng ishonchli, lekin shu bilan birga past daromadli jamg'arma shakllaridan biri hisoblanadi. Jismoniy shaxslar uchun omonatlarni ochishda bank muassasasi ular bilan omonat shartnomasini tuzadi. Ushbu shartnomaga muvofiq, bank muassasasi saqlashga qabul qilingan pul summasini belgilangan muddatdan keyin qaytaribgina qolmay, balki unga belgilangan tartibda foizlarni ham hisoblab chiqish majburiyatini oladi.
• Bank depozitining eng asosiy afzalligi bu uning foiz daromadi, omonat muddati, to'ldirish yoki muddatidan avval yechib olish imkoniyati kabi shartlarini oldindan bilib olish imkoniyatining mavjudligidir.
• Omonat ochish uchun maxsus ko‘nikma va bilim kerak emas. Bankka murojaat qilish yoki bankning mobil ilovasi orqali onlayn ariza topshirishning o’zi kifoya.
• Banklardagi pullar davlat tomonidan sug’urtalanadi, daromadlar esa kafolatlanadi. Bu shuni anglatadiki, har qanday holatda ham mijoz o'z pulini qaytarib oladi va kafolatlangan daromad ham oladi.
• Omonatning daromadliligi tanlangan parametrlarga bog'liq: valyuta turi, to'ldirish va qisman yechib imkoniyati, imtiyozli yopish va boshqa shartlar. Qoidaga ko'ra, omonat qancha ko'p imkoniyatlarni taqdim etsa, uning daromadliligi shunchalik past bo'ladi.
• Omonatni tanlashda omonatchi depozit bo‘yicha qanday qo‘shimcha shartlar muhimligini bilishi kerak. Bunday shartlar qatoriga omonatga qo'shimcha mablag’ kiritish, omonatdan mablag'larni qisman yechib olish, foizlarni yo'qotmasdan omonatni muddatidan oldin yopish, foizlar kapitalizatsiyasi, shuningdek, omonat muddati kiradi.
• Bugungi kunda 35 ta bankdan 26 tasida milliy valyutada omonat ochish mumkin. Omonatlar bo’yicha eng yuqori foiz stavka 27% ni tashkil etadi. 35 ta bankdan 24 tasida dollarda, 7 tasida yevroda va 1 tasida rublda omonat ochish mumkin. Dollardagi omonatlar bo’yicha eng yuqori foiz stavkasi yillik 8% ni, yevrodagi omonatlar bo’yicha esa yillik 6% ni tashkil etmoqda.
• O‘zbekiston banklari orasida eng foydali depozitlar to‘ldirish imkoniyatiga ega, biroq aksariyat hollarda qisman yechib olishga ruxsat bermaydi. Yuqoridagi barcha depozitlar bo'yicha foizlarni kapitallashtirish yo'q va muddatidan oldin tugatish depozitni yopish muddatiga qarab o'z shartlariga ega.

Выводы и рекомендации по вкладам
В предыдущих статьях мы подробно разобрали тему вкладов, со всеми их особенностями, характеристиками, с дополнительными возможностями, преимуществами и недостатками.
Сегодня подведём итоги по вкладам.
• Банковский вклад является одной из наиболее надежных, но и одной из наименее доходных форм хранения сбережений для физических лиц. Открывая депозиты для физических лиц, банковское учреждение заключает с ними договор депозита. В соответствии с данным договором банковское учреждение обязуется не только возвратить через оговоренный срок принятую на хранение сумму денег, но и начислять на нее проценты в установленном порядке.
• Для открытия вклада не требуется особенных навыков и знаний, достаточно обратиться в банк либо оформить онлайн с помощью мобильного приложения банка.
• Деньги в банках застрахованы государством, а доход гарантирован. Это означает что при любом раскладе обстоятельств, клиент вернёт деньги свои деньги и получит гарантированный доход.
• Доходность вклада зависит от выбранных опций: вида валюты, возможности пополнения и частичного снятия, досрочного закрытия, а также других условий. Как правило, чем больше возможностей предоставляет вклад, тем ниже его доходность.
• При выборе депозита вкладчик должен знать какие дополнительные условия по вкладам для него важны. Такими условиями являются внесении дополнительных взносов во вклад, частичное снятие средств со вклада, досрочное закрытие вклада без потери процентов, капитализация процентов, а также срок депозита.
• На сегодняшний день открыть вклад в национальной валюте можно в 26 банках из 35. Максимальная процентная ставка по депозитам в сумах составляет 27%. Из 35 банков в 24 можно открыть вклады в долларах, в 7 банках в евро и в 1 банке в рублях. Самая высокая ставка по вкладам в долларах составляет 8% годовых, по вкладам в евро 6% годовых.
• Самые выгодные вклады среди банков Узбекистана имеют возможность пополнения, но в большинстве случаях не допускают частичного снятия средств. Капитализация процентов отсутствует по всем вышеуказанным вкладам, а досрочное расторжение имеет свои условия, зависящие от срока закрытия вклада.
• На сегодняшний день почти все банки предоставляют возможность открыть онлайн вклады с помощью мобильных приложений в любое время и в любом месте.