Ipoteka kreditlari: xulosa va tavsiyalar
Kreditni qancha miqdorda olish mumkin? Ipotekaning mumkin bo'lgan maksimal miqdori bank tomonidan arizachining daromadi va moliyaviy yuk darajasidan kelib chiqqan holda belgilanadi.
• Toshkent shahri uchun 416,50 million so‘mdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda;
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi va boshqa viloyatlar uchun 327,25 mln.so‘mdan ortiq bo‘lmagan miqdorda.
Dastlabki to‘lovsiz kvartira yoki boshqa ko‘chmas mulk uchun ipoteka kreditini olish mumkin emas. Bankka murojaat qilganda, ipoteka krediti berish shartlaridan biri dastlabki to'lov qilish hisoblanadi. Moliyaviy muassasa uchun bu qarz oluvchining to'lov qobiliyatini tasdiqlovchi dalillardan biri, shuningdek, kredit xavfini kamaytirish usulidir. To'lov qobiliyati bank uchun shaxsning to'lov intizomi bilan bir qatorda muhimdir. Agar moliyaviy ahvolingiz imkon bersa, iloji boricha ko'proq dastlabki to'lovni amalga oshirish tavsiya etiladi. Bu bank tomonidan qulayroq kreditlash shartlari taklif qilinishiga asos bo’ladi.
2023 yil noyabr oyi holatiga 35 ta bankdan 20 tasida birlamchi bozor uchun ipoteka kreditini rasmiylashtirish mumkin.
Davlat dasturi bo‘yicha ipoteka kreditlari 35 ta bankdan 10 tasi tomonidan beriladi. Bunday kreditning maksimal miqdori Toshkent shahri uchun 416,5 million so‘m, boshqa hududlar uchun 327,25 million so‘mni tashkil etadi. Boshlang‘ich to‘lov uy-joy narxining kamida 15 foizi miqdorida, foiz stavkasi sotib olingan boshlang’ich to’lov miqdoriga qarab 16-18 foiz miqdorida belgilangan. Ipoteka kreditlari 6 oylik imtiyozli davr bilan 20 yil muddatga beriladi. Kredit mijozning xohishiga ko’ra ham differensial, ham annuitet to'lovi usulida qaytarilishi mumkin.
Ikkilamchi bozor uchun imtiyozli shartlarda, ya’ni Ipotekani qayta moliyalash kompaniyasi resurslari hisobidan beriladigan ipoteka kreditlar hozirgi vaqtda to’xtatilgan. Banklar faqatgina o’z resurslari hisobidan tijorat shartlari asosida ikkilamchi bozor uchun ipoteka kreditlarini ajratmoqda. Hozirgi vaqtda 11 ta bankda ikkilamchi bozor uchun ipoteka kreditlari berilmoqda.
Ipoteka krediti hisobiga uy-joy qurish, uni rekonstruksiya qilish yoki ta'mirlash ham mumkin. Qurilish yoki ta'mirlash uchun ipoteka krediti ob'yektni qurish yoki kapital ta'mirlash zarur bo'lganda, shuningdek, qurilishning yakuniy bosqichida ham olinishi mumkin. Qoidaga ko’ra, ipoteka krediti doirasida qurilish ishlari mustaqil ravishda amalga oshirilmaydi. Bunday holda, pudratchiga murojaat qilish kerak bo'ladi. Ta'mirlash va qurilish ishlarini olib boradigan qurilish kompaniyasi bilan shartnoma qilinadi, shuningdek, kelajakdagi kredit miqdorini hisoblash uchun bankka smeta taqdim etiladi. Kredit pullaridan maqsadli foydalanish kreditorga moliyaviy hujjatlarni taqdim etish bilan tasdiqlanadi.
Bugungi kunda qurilish va ta'mirlash uchun ipoteka kreditlarini tanlovi juda cheklangan. Imtiyozli shartlarda qurilish va taʼmirlash uchun ipoteka kreditlarini Orient Finans bank, Biznesni rivojlantirish banki, Xalq banki, Agrobank, Turon bank, Ipoteka-bank, MKbank va Oʻzmilliybankdan olish mumkin. Ushbu ipotekaning shartlari quyidagilardan iborat:
• Dastlabki to'lov – 15% dan;
• Kredit muddati – 20 yilgacha;
• Imtiyozli davr – 6 oy;
• Foiz stavkasi – 17% dan;
• Maksimal miqdor – 327,25 million so‘mni tashkil etadi.
Ushbu imtiyozli ipoteka krediti qurilish-ta’mirlash ishlari uchun Toshkent shahridan tashqari barcha viloyatlarda beriladi.
Tijorat shartlarida qurilish, rekonstruksiya va ta’mirlash uchun ipoteka kreditini 8 ta bankdan olish mumkin.
Ipoteka kreditini to’g’ri tanlash uchun bir qancha mezonlarga ahamiyat qaratish kerak. Ularning barchasi bilan bu yerda tanishishingiz mumkin.
Ipoteka bo’yicha eng dolzarb savollarga javoblarni shu yerda topish mumkin.
Depozit.uz saytining Ipoteka sahifasida O‘zbekistondagi eng foydali ipoteka kreditlarini tanlashingiz mumkin. Bu yerda barcha ipoteka kreditlari, shu jumladan birlamchi bozor uchun, ikkilamchi bozor uchun, qurilish, rekonstruksiya va ta’mirlash uchun kreditlar bir joyga jamlangan.

Сегодня мы собрали всю основную информацию по ипотеке в одну статью.
Кто может взять ипотеку? Взять ипотеку могут граждане в возрасте от 18 до 65 лет (в некоторых банках от 21 года).
На какую сумму кредита можно рассчитывать? Максимально возможную сумму определит банк исходя из дохода заявителя и степени финансовой нагрузки.
Получить ипотечный кредит на квартиру или другую недвижимость без первоначального взноса невозможно. При обращении в банк одним из условий предоставления кредита станет первый взнос по ипотеке. Для финансовой организации это одно из доказательств платёжеспособности заёмщика, а также способ снизить кредитный риск. Платёжеспособность важна для банка наравне с платёжной дисциплиной человека. Если финансовое положение позволяет, рекомендуется внести первоначальный взнос как можно больше. Это поможет согласовать в банке более выгодные условия кредитования.
По состоянию на ноябрь месяц 2023 года ипотечный кредит для первичного рынка можно оформить в 20 банках из 35.
Ипотеку по госпрограмме выдают 10 банков из 35. Максимальная сумма по такому кредиту составляет 416,5 млн. сумов для города Ташкента и 327,25 млн. сумов для других регионов. Первоначальный взнос установлен в размере от 15% от стоимости жилья, процентная ставка – 16-18% в зависимости от размера первоначального взноса. Ипотека выдаётся сроком на 20 лет с 6-ти месячным льготным периодом. Кредит можно погашать как по дифференцированному, так и по аннуитетному платежу по желанию клиента.
Выдача ипотечных кредитов на льготных условиях для вторичного рынка, то есть за счет ресурсов Компании по рефинансированию ипотеки, в настоящее время приостановлена. Банки выдают ипотечные кредиты для вторичного рынка только на коммерческих условиях за счет собственных ресурсов. На сегодняшний день 11 банков выдают ипотеку для вторичного рынка.
За счёт ипотечного кредита также можно построить дом, сделать реконструкцию или ремонт. Ипотечный кредит для строительства или ремонта интересен, когда требуется капитальный ремонт объекта или его возведение, а также на стадии завершения строительства. Как правило, в рамках ипотечного кредита работы нельзя осуществлять самостоятельно. В этом случае придётся обратиться к подрядчику. Потребуется договор со строительной компанией, которая будет проводить ремонтно-строительные работы, а также нужно предоставить в банк смету для расчёта суммы будущего кредита.
На сегодняшний день выбор ипотечных кредитов для строительства и ремонта весьма ограничен. По льготным условиям ипотека для строительства и ремонта доступна в Orient Finans bank, Biznesni rivojlantirish banki, Xalq banki, Agrobank, Turon bank, Ipoteka bank, MKbank и NBU. Условия по этой ипотеке следующие:
Данный льготный ипотечный кредит для строительства и ремонта выдаётся во всех регионах кроме города Ташкент.
Ипотечный кредит для строительства и ремонта на коммерческих условиях можно оформить в 8 банках.
Для правильного выбора ипотечного кредита следует учитывать несколько критериев. Вы можете найти их все здесь.
Найти ответы на самые актуальные вопросы по ипотеке можно здесь.
На сайте Depozit.uz на странице Ипотека вы можете подобрать самые выгодные ипотечные кредиты в Узбекистане. Здесь вся ипотека, в том числе и для первичного рынка, для вторичного рынка, для строительства, реконструкции и ремонта собрана в одном месте.