Oltin quymalar sotib olish - investitsiya qilish usuli sifatida
Oltin investitsiya qilish uchun ishonchli aktivdir. Oltin quymani bankdan pasportning o’zi bilan sotib olish mumkin. Bitim tuzilganidan so’ng bank zaruriy hujjatlarni rasmiylashtiradi, xaridor esa quymani bankda yoki uyda saqlashni hal qilishi kerak. Oltin quymani istalgan vaqtda sotish mumkin, eng asosiysi, sotish va sotib olish narxini hisobga olishdir. Nima uchun oltin sotib olish kerak, oltin quymaning narxi qancha va bitim qanday qilib rasmiylashtirilishi haqida aytib beramiz.
O‘zbekiston uchun oltin quymalar bilan savdo qilish investitsiya qilishning yangi usuli hisoblanadi, chunki u nisbatan yaqinda – 2020-yil noyabr oyidan boshlab amalga oshiriladi.
Savdo qilish tartibi oddiy va hamma uchun ochiq, moliyaviy bozorni o’rganish va aksiyalarni tanlash shart emas. Oltin quymalari ishonchli aktiv hisoblanadi, chunki ular inflyatsiya va bozor inqirozlaridan himoyalangan. Oltin quymani esa to'g'ridan-to'g'ri bankdan sotib olish mumkin.
Eslatma! Mutaxassislar oltinga barcha bo'sh pullarni emas, balki jamg'armalarining faqatgina 5-10 foizini sarmoya qilishni tavsiya qiladi. To’g’ri investitsiya portfelini yaratish uchun oltinni bosqichma-bosqich sotib olish tavsiya etiladi.
Oltin quyma sotib olish uchun bir necha sabablar:
• Siyosiy xavflardan himoyalangan ishonchli investitsiya aktivi.
• Uni har doim sotish va pul olish mumkin.
• Kamdan-kam hollarda qiymatini yo'qotadi. Odatda, narx asta-sekin ko'tariladi.
• Ular bilan erkin tarzda muomala qilish mumkin.
• Oltinga talab hech qachon pasaymaydi.
• Investitsiya qilish uchun maxsus bilim kerak emas, har kim bankdan quyma sotib olishi mumkin.
O’zbekistonda ogʻirligi 5, 10, 20 va 50 gramm boʻlgan, 999,9 soflikdagi oltindan tayyorlangan quymalar maxsus himoya qadoqlarida sotuv uchun taqdim etiladi. Oltin quymalarning qadogʻi sertifikat vazifasini bajaradi va oʻz seriya raqamiga ega boʻladi.
Oltin quymalarning sotish va qaytarib sotib olish narxlari oltinning jahon bozoridagi narxi va Markaziy bank tomonidan belgilangan marja yoki chegirma asosida shakllanadi va har kuni eʼlon qilib boriladi.
Masalan, 2022-yil 25-noyabr holatiga ko‘ra, oltin quymalarini sotish va qayta sotib olish narxlari quyidagicha:
Og'irligi     Sotish narxi
25.11.2022
5 gram3 230 000 so’m
10 gram 6 460 000 so’m
20 gram 12 921 000 so’m
50 gram 32 302 000 so’m
Narxlar haftada bir necha marta o'zgaradi. To’lovni har qanday shaklda amalga oshirish mumkin. O‘zbekistonda boshqa davlatlardan farqli o‘laroq, oltin sotib olayotganda QQSni alohida to‘lash shart emas, banklar esa komissiya undirmaydi. Banklar tomonidan oltinlarni sotish va qayta sotib olish narxlari bir xil.
Jismoniy shaxslar oltin quymalarini qimmatbaho metallarni sotib olish va sotish litsenziyasiga ega bo’lgan banklardan sotib olishlari mumkin. Rasmiylashtirish jarayoni juda oddiy. Kerakli bank muassasasini tanlash va unga pul va pasport bilan tashrif buyurish kifoya. Bank vakili kassadan kerakli miqdordagi quymalarni olib keladi. Shartnomani imzolab, kerakli pul miqdorni to’lagandan so‘ng, mijoz o‘zining oltin quymalarini oladi, ularni o‘zi bilan olib ketishi yoki saqlash uchun bankda qoldirishi mumkin.
Oltinning qiymati boshqa aktivlarga nisbatan kamroq pasayadi va inqiroz davrida ham deyarli o'zgarmaydi. Shuningdek, oltin doimiy ravishda qimmatlashib borish xususiyatiga ega. Biroq, har qanday investitsiya tavakkalchilini o'z ichiga oladi va oltin ham bu qoidadan istisno emas. Oltin quymalariga investitsiyalarning sezilarli daromadliligi uzoq muddatda - 10 yildan ortiq vaqt davomida kuzatiladi. Quyma sotib olish katta foyda olishdan ko'ra ko'proq jamg’arish usulidir. Bundan tashqari, oltin quymalarga investitsiyalar masalan, aktsiyalar, obligatsiyalar va depozitlar kabi passiv daromad keltirmaydi. Agar mijoz investitsiyalar orqali passiv daromad olish yo'lini izlayotgan bo'lsa, bu usul unga to’g’ri kelmaydi. Oltinga sarmoya kiritishdan foyda olishning yagona yo'li bu uni faqatgina sotishdir.

Золото – надежный актив для вложений. Купить слиток золота можно в банке, предъявив паспорт. По итогам сделки банк выдает сопроводительные документы, а покупатель должен решить – будет слиток храниться в банке или дома. В любой момент можно продать слиток, но главное – учитывать курс продажи и покупки. Расскажем, зачем покупать металл, сколько стоит золотой слиток и как оформить сделку.
Торговля золотыми слитками для Узбекистана является новым способом инвестирования, так как появилась относительно недавно – с ноября 2020 года.
Процедура торговли простая и доступная каждому, необязательно погружаться в финансовый рынок и выбирать акции. Золотые слитки считаются надежным активом, потому что защищены от инфляции и обвалов рынка. А купить слиток можно напрямую в банке.
Обратите внимание! Эксперты рекомендуют вкладывать в золото не все свободные деньги, а только 5-10% от своих сбережений. Приобретать золото желательно постепенно, чтобы создавать сбалансированный инвестиционный портфель.
Несколько причин покупать золото в слитках:
В нашей стране к продаже предоставляются слитки из чистого золота 999,9 пробы весом 5, 10, 20 и 50 грамм в специальной защитной упаковке. Упаковка золотых слитков служит сертификатом и имеет собственный серийный номер.
Цены продажи и обратного выкупа золотых слитков формируются на основе мировой цены золота и установленной Центральным банком маржи или дисконта и публикуются ежедневно.
Например, по состоянию на сегодняшний день 25 ноября 2022 года цены продажи и обратного выкупа мерных слитков из золота составляют:
| Вес | Цена продажи 25.11.2022 |
| 5 грамм | 3 230 000 сум |
| 10 грамм | 6 460 000 сум |
| 20 грамм | 12 921 000 сум |
| 50 грамм | 32 302 000 сум |
Цены меняются несколько раз в неделю. Оплатить можно в любой форме. В Узбекистане, в отличие от других стран при покупке слитков не надо отдельно платить НДС, а банки не берут комиссию. Цены продажи и обратного выкупа слитков банками одинакова.
Физические лица могут купить золотые слитки в банках, чья деятельность подтверждена лицензией на покупку-продажу драгоценных металлов. Процедура заключения сделки довольно проста. Достаточно выбрать подходящее банковское учреждение и посетить его с деньгами и паспортом. Представитель банка принесет нужный объем слитков из хранилища. После подписания договора и внесения необходимой суммы клиент получит свои золотые слитки, которые он может забрать с собой либо оставить в банке на хранение.
Стоимость золота несильно падает и колеблется даже во время кризиса по сравнению с другими активами. Золото также отличается устойчивым ростом стоимости. Однако любые инвестиции предполагают риск, и золото — не исключение из правил. Заметный доход от вложения в золотые слитки наблюдается в долгосрочной перспективе более 10 лет. Покупка слитков — это больше вопрос сохранения сбережений, нежели получения крупного дохода. Кроме того, инвестиции в слитки не приносят пассивного дохода, как, например, акции, облигации, депозиты. Это может быть проблемой, если клиент ищет способ пассивного дохода за счет инвестиций. Единственный способ получить прибыль от инвестиций в физическое золото — это продать его.