Ehtiyojlar oshib borayotgan bir zamonda ko’pchilik tez va oson boyib ketish maqsadida o’zlari bilmagan holda moliyaviy piramidalarning qurboniga aylanishmoqda.
Agar sizga oz miqdordagi pul orqali bir necha barobar ko’proq foyda olishni va’da qilishayotgan bo’lsa, undan bilinki, bu – moliyaviy piramida. Bugun ushbu firibgarlikning asl mohiyati va undan saqlanish usullari haqida gaplashamiz.
Moliyaviy piramida — bu foydali investitsiyalarga taqlid qiluvchi firibgarlik sxemasidir. Mablagʻlar doimiy ravishda yangi ishtirokchilarni jalb qilish hisobiga kelib tushadi. Ular pul kiritishadi, keyin esa yangi odamlarni jalb qilishadi — piramida oʻsadi. Bunda piramida egasi haqiqatdan ham foyda olishi mumkin. Oddiy qatnashchilar esa hech narsa olmaydi — chunki ular soddalik bilan oʻz pullarini bir pogʻona yuqoriroqda turuvchilarga xayriya qilishgan.
Rossiya Markaziy bankining taqdim etgan ma’lumotlariga ko’ra mamlakat hududi bo’ylab oxirgi uch yil ichida moliyaviy piramida sifatida ro’yxatga olingan tashkilotlar soni 2662 tani tashkil etmoqda. Afsuski, O’zbekistonda bunday ma’lumotlar bazasi mavjud emas.
Joriy yilda yuz bergan yirik moliyaviy o’yinlardan biri “Golden Cash Store” tashkiloti tomonidan amalga oshirilgan. Ma’lum bo’lishicha, 2020 yil 15 yanvarida ikki nafar Ukraina va uch nafar Tojikiston fuqarosi Toshkentda korxona tashkil etadi.
Golden Cash Store kompaniyasi hujjatlarda ulgurji savdo bilan shug‘ullanishi ko‘rsatilgan bo‘lishiga qaramasdan, amalda O‘zbekiston fuqarolariga oltin va kumush buyumlarini sotib, ularning pullarini korxonaga ishlab chiqarish uchun sarmoya kiritish taklif qilingan. Ta’sischilar ijtimoiy tarmoqlar va OAVda o‘z faoliyatlarini jadal tarzda reklama qilishgan.
Kompaniya hissa qo‘shishning bir nechta: haftalik — 2-3 foiz, oylik — 40 foiz va yillik — 262 foizlik daromad keltiradigan variantlarni taklif qilishgan. Pullar ochilgan plastik kartalarga o‘tkazilishi kerak bo‘lgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, kelishuvda fors-major holatlari yoki shartlarning buzilishi natijasida yetkazilgan zararni kim va qanday mablag‘lar hisobidan qoplashi ko‘rsatilmagan.
Bundan tashqari, mijozlar Gold, Platinum toifalariga ajratilib, ularga qimmatbaho sovg‘alar, iPhone va avtomobil va’da qilingan, biroq yakunda fuqarolar hech narsa olishmagan.
Golden Cash Store hududiy filiallarida o‘tkazilgan tekshiruvlar davomida 830 ta kompaniyaga tegishli shartnoma va hujjatlar, 54 ta kompaniya hujjatlari, 4699 ta Golden Cash Store plastik kartochkalari, 2439 ta reklama bukletlari, 443 ta erkaklar va ayollar uchun kumush buyumlar, 22 ta bank kartasi va boshqalar aniqlangan.
Shuningdek, kompaniya ta’sischilarining 1 mlrd 128 mln so‘m pul mablag‘lari hamda hisobvaraqlardagi 63,2 mln so‘m muzlatib qo‘yildi. Jamiyat rahbari o‘z kartasiga ham 2,4 mlrd so‘m o‘tkazgan.
Bundan tashqari, 2022-yilning mart oyida ijtimoiy tarmoqlarda “Gift of Legacy” (“GAP”) deb nomlangan internet oʻyini tarqalgan edi. May oyida Jizzax shahrida moliyaviy piramidani targʻib qilish orqali fuqarolarning 692,3 mln soʻmini qoʻlga kiritgan shaxslar aniqlandi va ularga nisbatan tegishli choralar ko’rildi.
Bularning barchasi nafaqat qonun bilan taʼqib qilinuvchi, balki katta moliyaviy yoʻqotishlarga olib keladigan moliyaviy piramidalardir.
Moliyaviy piramidani aniqlashda yordam beradigan belgilar:
Esda tuting: har qanday loyihaga pul o'tkazish sxemalari qanchalik murakkab bo'lsa, firibgarlarga duch kelish ehtimoli shunchalik yuqori bo'ladi.
Xavfli sxemalardan qanday himoyalanish kerak?
Agar siz investor bo'lishni va investitsiya faoliyatidan daromad olishni istasangiz, unda quyidagi savollarga javob berishingiz kerak: men har oy (olti oy, bir yil) n-summa sarmoya kiritishga tayyormanmi? Men n-summani yo'qotishga tayyormanmi? men nimaga tejayman? Qancha vaqt oralig’ida pul yig’moqchiman va h.k.
Ushbu savollarga javoblar sizga investitsiya ufqini va investitsiya siyosatini shakllantirishga imkon beradi, oylik chegirmalar miqdoridan tortib, vositalardagi xavf darajasigacha. Hamkorlik qiladigan professional ishtirokchi haqida qaror qabul qilish ham juda muhimdir.
Shuning uchun o'zingizni moliyaviy piramidalardan qanday himoya qilishning birinchi qoidasi faqat rasmiy mutaxassislar bilan hamkorlik qilishdir.
Ikkinchi qoida - professional ishtirokchining qonunchilik bazasi mavjudligini diqqat bilan o'rganish.
Uchinchi qoida – moliyaviy savodxonlikni oshiring, agar biror narsa sizni tashvishga solsa yoki chalkashtirsa, savol bering va haqiqatni qidiring.
Umumlashtirgan holda shuni tushunish mumkinki, oson va tez keladigan pullar mavjud emas. Investorga aylanish uchun ushbu sohaning qonuniy ishtirokchilariga murojaat qilish, mutaxassislar bilan gaplashish, detallarga eʼtibor va tanqidiy fikrlash zarur.

В эпоху возрастающих потребностей многие люди неосознанно становятся жертвами финансовых пирамид, чтобы быстро и легко разбогатеть.
Если вам обещают получить в несколько раз больше прибыли за небольшую сумму денег, то знайте, что это финансовая пирамида. Сегодня мы поговорим об истинной природе этой аферы и о том, как ее избежать.
Финансовая пирамида – это мошенническая схема, который имитирует выгодные инвестиции. Средства поступают за счет постоянного привлечения новых участников. Они вносят деньги, затем привлекают новых людей — пирамида растет. При этом верхушка пирамиды действительно может заработать. А низы ничего не получают — они наивно пожертвовали свои деньги тем, кто стоит на ступеньку выше.
Сейчас социальные сети пестрят яркими зазывными постами и картинками о доходах с высокими ставками и с легким выводом денег. Участники пирамид делятся информацией о пополнениях своих банковских карт на круглые суммы.
Согласно данным ЦБ РФ, количество компаний с признаками «финансовой пирамиды» за последние три года по всей стране, составляет 2 662. К сожалению, в Узбекистане такой базы данных нет.
Одну из крупнейших финансовых игр этого года провела организация «Golden Cash Store».
15 января 2020 года два гражданина Украины и три гражданина Таджикистана учредили в Ташкенте компанию Golden Cash Store. Она была зарегистрирована для занятия оптовой торговлей, но по факту предлагала гражданам инвестировать якобы в производство золотых и серебряных изделий. Учредители также активно рекламировали свою деятельность в соцсетях и СМИ.
Компания предлагала на выбор несколько вкладов: на неделю с доходностью 2−3%, на месяц — 40% и на год — 262%. Деньги должны были перечисляться на открытые пластиковые карты.
В ходе обысков в региональных филиалах Golden Cash Store выявлены договоры и документы, относящиеся к 830 компаниям, документы 54 компаний, 4699 пластиковых карт Golden Cash Store, 2439 рекламных буклетов, 443 серебряных изделий, 22 банковские карты и другое.
На счетах учредителей компании заморожено 1,128 млрд сумов и 63,2 млн сумов. Кроме того, на карте руководителя компании находилось 2,4 млрд сумов.
Кроме того, в марте текущего года несколько граждан Узбекистана провели рекламу игру Gift Of Legacy в Instagram. Вложившим минимум 200 тыс. сумов или $50 обещали, что они смогут вернуть эту сумму в 7−8-кратном размере.
После чего, граждане создали в мессенджере Telegram группу, где участники игры перевели на пластиковые карты организаторов и их знакомых 692,3 млн сумов. Деньги новых участников переводились тем, кто присоединился к группе ранее.
В отношении организаторов финансовой пирамиды было возбуждено уголовное дело.
Так как распознать, что перед вами именно финансовая пирамида?
Вот несколько признаков, которые вам подскажут, что перед вами мошенники:
И помните: чем сложнее схемы по вводу денег в какой-либо проект, тем выше вероятность, что перед вами мошенники.
Как обезопасить себя от рискованных схем?
Если вы хотите стать инвестором и получать доходы от инвестиционной деятельности, то вам нужно ответить на вопросы: готов ли я каждый месяц (полгода, год) инвестировать n-сумму? готов ли я потерять n-сумму? на что я коплю? за сколько времени я хочу накопить? и т.п.
Ответы на эти вопросы позволят вам сформировать инвестиционный горизонт и вашу инвестиционную политику, начиная от суммы ежемесячных отчислений и до уровня риска в инструментах. Также немаловажно определиться с профучастником, с которым вы будете сотрудничать.
Отсюда первое правило, как обезопасить себя от финансовых пирамид — сотрудничать только с официальными профессионалами.
Второе правило — внимательно изучить наличие правовой базы профучастника.
Третье правило — необходимо повысить финансовую грамотность. Если вас что-то настораживает или смущает, задавайте вопросы и ищите истину.
В общем, можно понять, что легких и быстрых денег не бывает. Чтобы стать инвестором, необходимо связаться с законными участниками рынка, поговорить со специалистами, нужна лишь внимательность к деталям и критическое мышление.