Investitsion dunyo yil sayin hilma hillashib, moliyaviy bozor vositalari esa tobora jozibador bo'lib bormoqda. Zamonaviy investor o'z mablag'larini nafaqat daromadlilik va tavakkalchilik asosida, balki o'zining axloqiy tamoyillari va diniy e'tiqodi asosida ham investitsiya qilish imkoniyatiga ega.
Bugungi kunga kelib, shariatning qat’iy axloqiy me'yorlariga asoslangan islom investitsiyalari keng tarqalmoqda. Islom investitsiyasining oddiy investitsiyalardan asosiy farqi spekulyativ vositalarga sarmoya kiritish orqali daromad olishni inkor etishdir.
Islom moliyasi shariatning asosiy tamoyillariga asoslanadi - islom dini qoidalari nuqtai nazaridan ruxsat etilgan moliyaviy vositalar va investitsiya usullari bilan kapitalni saqlash va ko'paytirish.
Islom investitsiyasi tamoyillariga ko‘ra, asosiy faoliyati islom dinining asosiy tamoyillariga zid bo‘lgan kompaniyalarga investitsiyalar kiritish, jumladan, spirtli ichimliklar ishlab chiqarish yoki sotish, kredit foizlari asosida moliyaviy xizmatlar ko‘rsatish, cho‘chqa go‘shti va undan tayyorlangan mahsulotlarni ishlab chiqarish, qimor o‘yinlarini tashkil etish va spekulyativ faoliyatni amalga oshirish faoliyati bilan shug’ullanadigan tashkilotlarga investitsiya kiritish mumkin emas.
Bunday holda, savol tug'iladi: investor o'z jamg'armalarini qayerga yo’naltirishi mumkin? Yoki islom moliya bozori qanday muqobil taklif berishi mumkin?
O'zbekistonda mavjud islom investitsiya vositalaridan biri IMAN Invest investitsiya kompaniyasi tomonidan taqdim etilgan mudoraba hisoblanadi.
Mudoraba – investitsion hamkorlik shakli bo‘lib, unda bir tomon loyihani moliyalashtiradi, ikkinchisi esa uni amalga oshirish uchun javobgardir. Mudoraba shartlariga ko'ra, investitsiyalardan olingan foyda hamkorlar o'rtasida oldindan belgilangan foiz miqdorida taqsimlanadi.
IMAN – islom moliyasi tamoyillari asosida faoliyat yurituvchi investitsiya fondi. IMAN investorlarning mablag'larini jalb qiladi va ularni muddatli to’lov savdosiga yo'naltiradi va olingan foydani investorlar o'rtasida adolatli taqsimlaydi.
O‘zbekiston Respublikasining har bir fuqarosi IMAN investori bo‘lishi mumkin. Minimal investitsiya miqdori 1 000 000 so‘mni tashkil etadi. Investitsiya muddati 1 yildan 4 yilgacha. Investorning foydasi investitsiya qilinganidan keyingi oyning boshidan boshlab hisoblana boshlaydi.
Investitsiya qabul qilingan paytdan boshlab mablag‘lar butun O‘zbekiston bo‘ylab savdo operatsiyalarini moliyalashtirishga yo‘naltiriladi. IMAN O'zbekiston bo'ylab 300 dan ortiq savdo hamkorlariga ega.
IMAN qanday ishlaydi?
Investitsiya jarayonida uchta tomon – IMAN, investitsiya loyihasi va individual investorlar qatnashadi. IMAN loyiha boshqaruvchisi sifatida ishtirok etadi, investorlarning pullari esa loyihani moliyalashtirishning qo'shimcha manbai hisoblanadi.
Investorlardan jalb qilingan barcha mablag‘lar tovar va xizmatlarni muddatli to’lov asosidagi savdosini moliyalashtirishga yo‘naltiriladi. Bunda, tovar yoki xizmat uchun ustama inflyatsiyani hisobga olgan holda va mijozning skoring natijalariga ko'ra bir marotaba belgilanadi. Shu asosida, islom moliyasi tamoyili buzilmaydi.
IMAN savdo bitimiga misol keltiramiz. U quyidagicha amalga oshiriladi:
1. Muddatli to‘lovga tovar sotib olishni istagan mijoz skoring jarayonidan o‘tadi.
2. Kerakli hujjatlarni taqdim etish orqali tizim mijozning kredit tarixi, daromadi va boshqa ko‘plab ma'lumotlarni aniqlaydi.
3. Tizim ma'qullagan taqdirda mijoz bilan bitim tuziladi. Shu tarzda, IMAN tovarni hamkor-do‘kondan sotib oladi va mijozga sotadi.
Shunday qilib, minglab savdo operatsiyalaridan kunlik to'lovlarni qabul qilib, IMAN foydani investorlar o'rtasida teng taqsimlaydi.
Investorning ilovada ro‘yxatdan o‘tishi, shaxsining tasdiqlanishi va uning Davlat xizmatlari markazida investor sifatida ro‘yxatdan o‘tishidan boshlab investisiya qilishi va foydani chiqarib olishigacha bo‘lgan barcha jarayon IMAN Invest ilovasi orqali amalga oshiriladi.

Инвестиционный мир с каждым годом становится все более разнообразным, а инструменты финансового рынка все более привлекательными. Современный инвестор имеет возможность инвестировать свои средства не только исходя из доходности и риска, а также исходя из своих морально-этических принципов и религиозных убеждений.
На сегодняшний день, широкое распространение получили исламские инвестиции, в основе которых лежат строгие морально-этические нормы шариата. Основным отличием исламского инвестирования от классического является отрицание получения дохода посредством вложения средств в спекулятивные инструменты.
Исламские финансы строятся на основных принципах шариата — сохранять и преумножать капитал дозволенными, с точки зрения норм ислама, финансовыми инструментами и способами инвестирования.
По исламским принципам инвестирования недопустимыми считаются инвестиции в компании, основная деятельность которых идет в разрез с основными принципами ислама, в том числе производство или сбыт алкоголя, основанные на ссудном проценте финансовые услуги, производство свинины и продуктов из свинины, организация азартных игр и осуществление спекулятивных действий.
В таком случае возникает вопрос: куда может вложить свои сбережения инвестор? Или какую альтернативу может предложить исламский финансовый рынок?
В Узбекистане одним из доступных инструментов инвестирования является мудораба, представленная инвестиционной компанией IMAN Invest.
Мудораба является формой инвестиционного партнерства, при котором одна сторона финансирует проект, а другая отвечает за его выполнение. Согласно условиям мудорабы прибыль от инвестиций распределяется между партнерами в рамках заранее оговоренного процентного соотношения.
IMAN — это инвестиционный фонд, работающий по принципам Исламских финансов. IMAN привлекает средства от инвесторов и направляет на торговлю в рассрочку и справедливо распределяет полученную прибыль между инвесторами.
Инвестором IMAN может стать любое физическое лицо гражданин Республики Узбекистан. Минимальное сумма вложений составляет 1 000 000 сум. Срок инвестиций от 1 года до 4 лет. Прибыль инвестора начинает начисляться с начала следующего месяца после инвестиции.
С момента принятия инвестиции, средства направляются на финансирование торговых сделок по всему Узбекистану. IMAN имеет более 300 торговых партнёров по всему Узбекистану.
Как это работает?
В сделке участвует IMAN, инвестиционный проект и инвесторы-физические лица. IMAN выступает в роли управляющего проекта, а деньги инвесторов являются дополнительным источником финансирования проектов.
Все привлечённые средства инвесторов направляются на финансирование торговли товарами и услугами в рассрочку. При этом, наценка на товар или услугу устанавливается единожды с учётом инфляции и на основании результатов скоринга клиента. Таким образом, не нарушается принцип исламских финансов.
Приведём пример торговой сделки IMAN. Сделка осуществляется следующим образом:
1. Клиент, оформляющий покупку в рассрочку, проходит процедуру скоринга.
2. Предоставив необходимые документы, система получает данные о кредитной истории, доходах и многом другом.
3. В случае одобрения, с клиентом заключается договор. Таким образом, IMAN покупает товар у партнера и перепродает его клиенту.
Итак, ежедневно получая выплаты с тысяч торговых сделок, IMAN равномерно распределяет прибыль между инвесторами.
Весь инвестиционный процесс – от верификации пользователя и его регистрации как инвестора в государственных органах до инвестирования и вывода прибыли в IMAN осуществляется через мобильное приложение IMAN Invest.