Avvalgi maqolalarimizda islomiy moliya tamoyillari asosida faoliyat yurituvchi IMAN Invest investitsiya fondiga bo‘sh pul mablag‘larini kiritish haqida yozgan edik. Bizning obunachilarimiz iltimosiga ko‘ra bugun sizlarga ushbu fond haqida batafsil ma’lumot beramiz.
IMAN Invest - islom moliyasi tamoyillariga asoslangan investitsion fond.
Mamlakatimizda islomiy moliyaga qiziquvchilar va islom qoidalariga muvofiq sarmoya kiritmoqchi bo‘lganlar kun sayin ko‘payib bormoqda. IMAN investitsiya fondi islomiy moliya qoidalariga amal qiluvchi va oʻz faoliyatida sudxoʻrlikga yoʻl qoʻymaydigan ana shunday loyihalardan biridir. Shu bilan birga, bu moliyaviy piramida yoki boshqa ta’qiqlangan yoki firibgarlik faoliyati turi emas. Nega? Keling, bu haqida batafsil gaplashamiz.
IMAN Invest bu nima?
IMAN O‘zbekistondagi birinchi tuliq Islom Moliyasi tamoyillariga asoslangan investision fond bulib, investorlardan mablag‘larni jalb qilish va uni savdoga yo’naltirish, savdodan kelgan foydani esa investorlar orasida taqsimlash bilan shug‘ullanadi. Bu jarayon qonun ustuvorligi va shaffof zamonaviy texnologiyalarda asoslangan investision platforma tufayli maksimal darajada qulay va ishonchlidir.
IMAN Invest jalb qilingan pullarni qayerga yo’naltiradi?
IMAN jalb qilingan sarmoyalarni tibbiyot, ta'lim, elektronika, kichik va katta maishiy texnika savdosi, qurilish mollari kabi sohalarda mahsulotlar va xizmatlarni IMAN Pay loyihasi orqali moliyalashtirishga yo’naltiradi. IMAN Pay loyihasi o'z hamkorlari orqali turli tovarlarni muddatli to’lovga savdo qilish bilan shug'ullanadi. Ya’ni IMAN Pay muddatli to’lov bilan savdo qiluvchi chakana savdo tarmoqlari uchun investor sifatida ishlaydi.
Bu jarayon qanday amalga oshiriladi?
IMAN sherikchilik asosida investorlardan mablag‘larni jalb qiladi va uni tijoratga yo’naltiradi va shu tijoratdan kelgan foydani investorlar orasida taqsimlaydi. IMAN Pay va hamkorlar orqali tovarlarni muddatli  to‘lov evaziga sotib oluvchilar qancha ko‘p bo‘lsa, IMAN Invest investorlari uchun foyda shunchalik ko‘p bo‘ladi. Qonun nuqtai nazaridan, barcha investorlar sherikchilikka hissa qo’shgan hisoblanadi.
IMAN Invest o'ziga tegishli bo'lmagan tovarlarni sotadimi?
IMAN sotmoqchi bo'lgan mahsulot yoki xizmatni o'z ixtiyoriga sotib oladi va shundan keyingina bitim amalga oshiriladi.
IMAN Invest kompaniyasiga sarmoya kiritish treydingning bir turi hisoblanadimi?
IMANga sarmoya kiritish treyding turi hisoblanmaydi. IMAN investorlarga passiv daromad olish imkoniyatini beradi va IMANga kiritilgan sarmoyalar muddatli to‘lov asosidagi savdo (ya'ni rassrochka)ga yo‘naltiriladi.
IMAN Invest kompaniyasiga kimlar sarmoya kiritishi mumkin?
18 yoshdan oshgan va shaxsni tasdiqlovchi rasmiy guvohnomaga ega bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari dunyoning istalgan nuqtasidan IMAN Investga sarmoya kiritishlari mumkin.
IMAN Investga qanday qilib sarmoya kiritish mumkin va minimal investitsiya miqdori qancha?
Bu erda hamma narsa oson va sodda. Avval IMAN Invest mobil ilovasi yuklab olishingiz, ro’yxatdan o’tib shaxsingizni tasdiqlashingiz kerak. Ro‘yxatdan o‘tishning barcha bosqichlaridan o‘tganingizdan so‘ng siz investitsiya qilishni boshlashingiz mumkin, ya’ni investitsiya hisobingizni bank yoki plastik karta orqali to‘ldirishingiz mumkin. Minimal investitsiya miqdori 1 million so‘mni tashkil etadi.
Va, ehtimol, barchani qiziqtiradigan eng muhim savol - IMAN Invest o'z investorlari uchun qancha foyda keltiradi?
Yillik daromad darajasi 20-30% miqdorida ko'rsatilgan. Investorning foydasi to'g'ridan-to'g'ri sheriklarning foydasiga bog'liq bo'lib, u o'z navbatida bir qator ko'rsatkichlarga bog’liq, masalan, savdo hajmiga bog'liq - savdo qanchalik ko'p bo'lsa, foyda shunchalik ko'p bo’ladi, va aksincha. Asosiy shart - siz foyda olishingiz mumkin, ammo zarar ham ko'rishingiz mumkin. Foyda kafolatlanmaydi, chunki 100% foyda kafolati islom moliyasi tamoyillariga mos kelmaydi. Ammo IMAN Invest bilan investorning foyda olish imkoniyati ko'proq bo'ladi, risklar esa minimaldir.

IMAN Invest – инвестиционный фонд, работающий по принципам Исламских финансов.
В предыдущих статьях мы писали о вложение свободных денег в инвестиционный фонд IMAN Invest, который работает по принципам исламских финансов. По просьбам наших читателей, сегодня мы предоставляем Вам более подробную информацию о данном фонде.
В нашей стране становится всё больше людей интересующихся исламскими финансами и людей, которые хотели бы вкладывать деньги в продукты согласно правилам ислама. Инвестиционный фонд IMAN является одним из таких проектов, который придерживается правил исламских финансов и не допускает ростовщичества в своей деятельности. В то же время это не является финансовой пирамидой или каким-либо другим видом запрещенной или мошеннической деятельности. Почему? Давайте разберёмся.
Что такое IMAN Invest?
IMAN Invest – это инвестиционный фонд, работающий по принципам Исламских финансов. IMAN привлекает средства от инвесторов и направляет на торговлю и справедливо распределяет полученную прибыль между инвесторами. Весь этот процесс является максимально надежным и удобным благодаря прозрачной инвестиционной платформе, основанной на современных технологиях.
Куда направляет IMAN Invest привлеченные деньги?
IMAN направляет инвестиции на финансирование товаров и услуг через проект IMAN Pay в таких секторах как здравоохранение, образование, спорт, торговля электроникой, крупной и мелкой бытовой техникой, строительными материалами и другие. То есть проект IMAN Pay занимается торговлей в рассрочку различных товаров через своих партнёров, выступая в качестве инвестора для торговых сетей, осуществляющих торговлю в рассрочку.
Как это работает?
IMAN Invest привлекает средства инвесторов на основе партнерства, направляет их на финансирование сделок и распределяет прибыль от данной торговли между инвесторами. И чем больше покупателей товаров в рассрочку через IMAN Pay и партнёров, тем больше будет прибыль для инвесторов IMAN Invest. С точки зрения закона, все инвесторы будут являться вкладчиками в товариществе.
Не продает ли IMAN Invest то, что ему не принадлежит?
IMAN покупает в свое владение товар или услугу, который намеревается продать, и только после этого происходит сделка.
Является ли инвестирование в IMAN Invest своего рода трейдинг (торговля)?
Инвестирование в IMAN не считается видом трейдинга. IMAN предоставляет инвесторам возможность получать пассивную прибыль, а инвестиции в IMAN направляются на торговлю в рассрочку.
Кто может стать инвестором IMAN Invest?
Граждане республики Узбекистан старше 18 лет, имеющие официальный документ, подтверждающий личность (ID карта или паспорт), могут инвестировать в IMAN Invest из любой точки мира.
Каким образом можно инвестировать в IMAN Invest и какая минимальная сумма инвестиций?
Здесь всё легко и просто. Для начала нужно скачать приложение IMAN Invest, создать учётную запись и пройти проверку личности. После прохождения всех этапов регистрации, можно начинать инвестировать, то есть пополнять свой инвестиционный счёт через банк или пластиковую карту. Минимальная сумма вложений составляет 1 млн. сум.
И, пожалуй, самый важный вопрос, который интересует всех – это какую прибыль приносит IMAN Invest для своих инвесторов?
Годовая норма прибыли указана в размере 20-30%. Прибыль инвестора напрямую зависит от прибыли партнёров, где в свою очередь есть свои показатели, от которых зависит прибыль, например, объем торговли - чем больше торговли, тем больше прибыли и наоборот. Главное условие – вы можете получить прибыль, но также и оказаться в убытке. Прибыль не гарантируется, так как 100% гарантия прибыли не соответствует принципам Исламского финансирования. Но с IMAN Investу инвестора больше шансов получить прибыль, а риски минимальны.
Таким образом, на сегодняшний день IMAN Invest является одним из самых известных инвестиционных фондов, работающих по принципам исламских финансов. Более подробно о схемах и процессах инвестирования, о расчётах прибыли с IMAN Invest поговорим в следующих публикациях.