Ta'lim kreditini rasmiylashtirish tartibi
To’lov-kontrakt asosida ta’lim olayotgan talabalar hali ham kontrakt to’lovini amalga oshirmagan bo’lsalar, ta’lim krediti orqali buni amalga oshirishlari mumkin.
Ta’lim kreditini ikki usul bilan rasmiylashtirish mumkin:
• Bankka murojaat qilgan holda
• Onlayn talim-krediti.uz sayti orqali
Ta’lim kreditini olish uchun quyidagi hujjatlar talab qilinadi:
1. Kredit olish uchun ariza. Ariza bankning o’zida to’ldiriladi.
2. Talaba va ta’lim muassasasi o’rtasidagi to’lov shartnomasi. Ushbu hujjat ta’lim muassasasidan olinadi va unda bir yillik to’lov miqdori ko’rsatilgan bo’lishi zarur.
3. Qarz oluvchining pasporti.
4. Agar kredit ta’minoti uchun uchinchi shaxs kafilligi tanlangan bo’lsa, kafilning pasporti.
Sayt orqali onlayn ariza yuborilgan hollarda pasport ma’lumotlari, tug’ilgan sana, FISh, manzil va kredit ma’lumotlari kiritilishi talab etiladi.
Ta’lim kredit olish uchun talaba ta’lim krediti beruvchi istalgan bankka murojaat qilishi mumkin.
Ta’lim krediti bo’yicha ta’minot har bir bankning ichki siyosatidan kelib chiqqan holda belgilanadi. Ta’minot sifatida uchinchi shaxs kafilligi, sug’urta polisi va mol-mulk garovi qabul qilinishi mumkin.
Ta'lim kreditlari bo‘yicha mablag‘lar ta'lim tashkilotlariga tijorat banklari tomonidan ta'lim krediti shartnomasida ko‘rsatilgan shartlarda o‘quv yili mobaynida o‘qish uchun yillik to‘lovning to‘liq miqdorini belgilangan tartibda, teng ulushlarda 4 qismga bo‘lish yo‘li bilan o‘tkaziladi.
Ta'lim kreditining asosiy qarzi talabaning rasmiy o‘qish muddati tugagandan so‘ng yettinchi oydan boshlab 7 yil davomida qaytariladi.
Bunda, ta'lim kreditlari uchun foizlarni hisoblash va to‘lash ta'lim tashkilotiga mablag‘lar o‘tkazilgan sanadan boshlab, asosiy qarzni qaytarish esa kredit oluvchi tomonidan ta'lim tashkilotida ta'limning ushbu turi bo‘yicha o‘qishning rasmiy belgilangan muddati tugallangandan so‘ng 7 oydan boshlab amalga oshiriladi.
Eslatib o’tamiz, ta’lim kreditlari bu yildan boshlab tijorat banklari tomonidan bakalavr hamda magistraturaning kunduzgi, sirtqi va kechki ta’lim shaklida to’lov-kontrakt asosida o’qishga qabul qilingan yoki tavsiya etilgan O’zbekiston Respublikasi fuqarosi bo’lgan talabalarga berilishi “Oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qish uchun ta’lim kreditlari ajratishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Vazirlar Mahkamasining Qarori va “O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamg‘armasi hisobidan tijorat banklari orqali oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qish uchun ta’lim kreditlarini ajratish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga o’zgartirishlar kiritish orqali belgilab berildi.

Порядок оформления образовательного кредита
Студенты, обучающиеся на платной основе, которые еще не оплатили контракт, могут сделать это оформив образовательный кредит.
Образовательный кредит можно оформить двумя способами:
• Обратившись в банк
• Онлайн через сайт talim-krediti.uz
Для получения образовательного кредита требуются следующие документы:
1. Заявление на кредит. Заявление заполняется в самом банке.
2. Платёжный контракт, составленный между студентом и учебным заведением. Данный документ предоставляет учебное заведение и в нем должна быть указана сумма годового платежа.
3. Паспорт заемщика.
4. Если в качестве обеспечения по кредиту выбрано поручительство третьего лица, требуется паспорт поручителя.
При подаче онлайн-заявки через сайт требуется ввести паспортные данные, дату рождения, ФИО, адрес и информацию по кредиту.
Для получения образовательного кредита, студент может обратиться в любой банк, который предоставляет образовательный кредит.
Обеспечение по образовательным кредитам определяется на основании внутренней политики каждого банка. В качестве обеспечения могут быть приняты поручительство третьих лиц, страховой полис и залог имущества.
Средства по образовательным кредитам перечисляются образовательным организациям коммерческими банками на условиях, указанных в договоре образовательного кредита, путем деления полной суммы годовой платы за обучение на 4 части в равных долях в течение учебного года.
Основной долг по образовательному кредиту погашается в течение 7 лет, начиная с седьмого месяца после окончания официального периода обучения студента.
В этом случае начисление и уплата процентов по образовательному кредиту начинается с даты перечисления денежных средств образовательной организации, а погашение основного долга осуществляется с 7 месяца после завершения официально установленного срока обучения студента.
Напоминаем, что с текущего года коммерческие банки предоставляют образовательные кредиты студентам-гражданам Республики Узбекистан, принятым или рекомендованным на очную, заочную и вечернюю формы обучения бакалавриата и магистратуры. Это предусмотрено изменениями, внесенными в Постановление Кабинета Министров «О мерах по регулированию предоставления образовательных кредитов на оплату обучения в высших, средних специальных и профессиональных заведениях» и в Положение «О порядке выделения образовательных кредитов на оплату обучения в высших учебных заведениях за счет средств Фонда финансирования образовательных кредитов Минфина».