Talabalar sentyabr oyida bilim cho‘qqilariga ko‘tarilib, to‘lov-kontrakt asosida talabalikka qabul qilinganlar shartnoma asosida taʼlim uchun to‘lovni amalga oshirish haqida o‘ylay boshladilar.
Talabalar sentyabr oyida bilim cho‘qqilariga ko‘tarilib, to‘lov-kontrakt asosida talabalikka qabul qilinganlar shartnoma asosida taʼlim uchun to‘lovni amalga oshirish haqida o‘ylay boshladilar. O‘zbekistonda to‘lov-kontrakt asosida bilim oluvchi talabalar uchun imtiyozlar mavjud. Biz aholining moliyaviy savodxonligini oshirish maqsadida batafsil va ishonchli ma‘lumot olish uchun bir qator mutaxassislarga murojaat qildik:
- Gulbahor Isaeva, 10 yildan ortiq tajribaga ega bo‘lgan malakali soliq maslahatchisi;
- O‘ktam Hikmatov, 5 yildan ortiq tajribaga ega bo‘lgan buxgalter-maslahatchi.
- Agar talaba oliygohga to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga kirgan bo‘lsa, u qanday usullar bilan kontraktini to‘lashi mumkin?
G. Isaeva: O‘zbekistonda shartnoma to‘lovining ikki turi keng tarqalgan:
- birinchi holda, korxona o‘zi uchun zarur bo‘lgan bilimli mutaxassisni yetishtirish umidida, talabalikka qabul qilingan mutaxassisining to‘lov-kontrakt pulini oliy o‘quv yurtlari bilan to‘g‘ridan -to‘g‘ri shartnoma asosida to‘laydi;
- ikkinchi holatda esa, talaba to‘lov usullarini o‘zi izlashi kerak, masalan, u ta‘lim krediti olish uchun ariza berishi yoki yaqin qarindoshlarining daromadlari yordamida to‘lashi mumkin.
- Davlat tomonidan qanday soliq imtiyozlari beriladi?
G.Isaeva: Davlat tomonidan ma‘lum shartlarda soliq imtiyozlari berilgan:
- fuqarolarning o‘qishi uchun to‘lanadigan ish haqi va boshqa daromadlari, er yoki хotin, shuningdek O‘zbekiston universitetlarida taʼlim olayotgan ularning 26 yoshga to‘lmagan farzandlaridan (Soliq kodeksining 378 -moddasi 16 -bandiga muvofiq), ya‘ni jismoniy shaxslarning soliqqa tortiladigan daromadlarini kamaytirish shaklida soliq chegirmasi qo‘llaniladi.
Jismoniy shaxslarga to‘lov-kontrakt puli uchun to‘lov to‘lashda quyidagi soliq chegirmasi qo‘llaniladi:
- o'z mablag'lari hisobidan;
- O'zbekiston Respublikasi tijorat banklari tomonidan berilgan ta'lim kreditlari;
- Yoki yuridik shaxslardan qaytarish asosida olingan qarz mablag'lari.
Imtiyozlar berish O‘zbekiston Respublikasi oliy o‘quv yurtlarida taʼlim olish uchun yo‘naltiriladigan mablag‘larga jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i bo‘iycha imtiyozni qo‘llash tartibi to‘g‘risidagi nizom bilan tartibga solinadi (Reg. No 2107, 27.05.2010 y.)
taʼlim uchun pul to‘laydigan jismoniy shaxs, yosh cheklovisiz soliq imtiyozlarini qo‘llashi mumkin.
26 yoshgacha bo‘lgan yosh chegarasi faqat quyidagilar uchun amal qiladi:
Soliq imtiyozlari buxgalteriya hisobida qanday aks etadi?
U.Hikmatov: Buxgalteriya hisobining bir nechta variantlari mavjud
Xodim ma'muriyatga shartnoma uchun to'lovni keyinchalik ish haqidan ushlab qolish bilan murojaat qildi. Bunday holda, operatsiyani maqsadi (ta'lim krediti), kreditni to'lash jadvali va boshqalarni ko'rsatuvchi kredit shartnomasi bilan rasmiylashtirish maqsadga muvofiqdir.
Xodimning murojaatiga va shartnomasini to‘lashga ijobiy javob berilgan taqdirda, buxgalter operatsiyani quyidagicha aks ettiradi:
1. DT 6990 KT 5110 - xodimga berilgan kredit hisobiga shartnomani to'lash
2. DT 4720 KT 6990 - kreditning qaytarilgan qismi summasi kreditlanadi
3. DT 6710 KT 4720 - ish haqidan ushlab qolingan kredit summasi.
Kreditni to‘lash uchun joriy soliq davrida ushlab qolingan summalarga, o‘sha soliq davridagi shaxsiy daromad solig‘i va SHJPX bo‘yicha chegirmalar qo‘llaniladi.
• Xodimning daromadini shartnoma yo‘li bilan to‘lov-kontrakt to‘lash uchun o‘tkazish.
Xodim-talabaning o'zi, uning ota-onasi va turmush o'rtog'ining ish haqi va boshqa daromadlarini o'tkazishda korxona universitetda o'qish xarajatlarini o'z zimmasiga olmaydi.
Bunda тashkilot soliq agenti hisoblanadi, ya'ni ta'lim uchun to'lanadigan daromaddan soliq chegirmasini amalga oshiradi va bu mablag'larni universitetga o'tkazadi.
Tashkilot xodimning arizasi va rahbarning buyrug‘i asosida xodimning daromadini universitetga o‘qish uchun to‘lov sifatida o‘tkazadi.
Shuningdek, xodim quyidagi hujjatlarni buxgalteriya bo‘limiga topshirishi shart:
•farzandining pasporti va tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasining nusxalari,
• talaba va O‘zbekiston universiteti o‘rtasida pullik shartnoma asosida o‘qish bo‘yicha shartnoma nusxasi.
Buxgalteriya bo‘limi shaxsiy daromad solig‘ini soliq to‘lanadigan daromaddan taʼlim uchun ajratilgan mablag‘ni hisobga olmagan holda hisoblab chiqadi.
Universitetga to‘lov tashkilotning buxgalteriya hisobida quyidagicha aks ettiriladi:
-Ta'lim kreditlari bo'yicha imtiyozlar bormi?
G.Isayeva: Kreditlar ajratish "O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Taʼlim kreditini moliyalashtirish jamg‘armasi hisobidan tijorat banklari orqali oliy taʼlim tashkilotlarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qish uchun taʼlim kreditlarini ajratish tartibi to‘g‘risida"gi nizom bilan tartibga solinadi (Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 18 avgustdagi 527-son qaroriga ilova) bankdan ta‘lim krediti olganda, jismoniy shaxs o‘z mablag‘lari hisobidan kreditni o‘zi to‘laydi va yil oxirida yashash joyidagi soliq idorasiga yillik daromadi to‘g‘risidagi deklaratsiyani taqdim etadi.
Shuningdek, xodim to‘lov miqdorini bank hisobraqamiga o‘tkazish orqali ish haqidan ta‘lim krediti to‘lash to‘g‘risida korxona rahbarining nomiga ariza yozishi mumkin.
Bunday holda, soliq imtiyozlari daromadni to‘lash manbaida - jismoniy shaxsning ish joyidagi tashkilot tomonidan qo‘llaniladi.
Soliq agenti - ish beruvchi korxona tomonidan ilova qilingan hujjatlar asosida, ta‘lim kreditini to‘lash uchun yuborilgan ish haqining bir qismidan iborat to‘lov manbaidan shaxsiy daromad solig‘ini ushlab qolmaydi (Soliq kodeksi, 378-modda, 16 -band).
Soliq imtiyozini qo‘llash uchun xodim taʼlim kreditini to‘lash uchun ish haqining bir qismini o‘tkazish to‘g‘risida ariza berishi kerak.
Buxgalteriya bo‘limiga quyidagi hujjatlar nusxasi taqdim etiladi:
- to‘lov-kontrakt asosida taʼlim olish uchun shartnoma;
- bank bilan tuzilgan ta‘lim krediti uchun shartnoma;
- shaxsni tasdiqlovchi hujjat;
- agar xodim o‘z farzandining ta‘limi uchun pul to‘lasa, farzandining tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomasi;
- nikoh to‘g‘risidagi guvohnoma, agar xodim turmush o‘rtog‘ining ta‘limi uchun haq to‘lasa.
Ish beruvchi ko'rib chiqilgan ariza va arizaga ilova qilingan hujjatlar asosida talabaning kreditini to'lash uchun xodimning ish haqidan mablag 'ushlab qolish va o'tkazish to'g'risida buyruq chiqaradi.
Agar jismoniy shaxs to‘lov-kontrakt shartnomasi uchun o‘z hisobidan pul to‘lasa, u holda imtiyozlar qo‘llaniladimi?
G.Isaeva: Agar jismoniy shaxs o‘z pul mablag‘lari hisobidan, jismoniy shaxslarning banklardagi jamg‘armalari va boshqa hisoblaridan yoki plastik kartochkalar yordamida o‘z shartnomasi yoki farzandi, er yoki xotinini uchun to‘lasa, u holda imtiyozni qo‘llash imkoniyati mavjud.
Ushbu holatda, yillik soliq deklaratsiyasini taqdim etish orqali istisno tariqasida qo‘llash mumkin. Bunday holda, siz yillik daromadingizni daromad oluvchi joylardan olingan ma‘lumotnoma bilan tasdiqlashingiz kerak. Daromad solig‘i deklaratsiyasiga universitet bilan tuzilgan shartnoma nusxasi, shaxsni tasdiqlovchi hujjat nusxasi, INN, tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma va jismoniy shaxs tomonidan universitetda o‘qish uchun shartnoma to‘langanligi to‘g‘risidagi to‘lov kvitansiyasi ilova qilinadi. Bunda, soliq chegirmasi O‘zbekiston Respublikasi oliy o‘quv yurtlarida taʼlim olish uchun haqiqatda amalga oshirilgan xarajatlar summasiga, soliq davri uchun ko‘rsatilgan jismoniy shaxsning jami yillik daromadi miqdorida beriladi. (2107-sonli Nizom, 16-bandi).
Soliq inspektsiyasi taqdim etilgan ma'lumotlarga asoslanib, jismoniy shaxsning iltimosiga binoan soliq summasini hisoblab chiqadi va ortiqcha to'lovni plastik kartaga qaytaradi yoki mol -mulk solig'i va er solig'ini to'lashga o'tkazadi.

Студенты начали в сентябре восхождение к вершинам знаний и те, кто поступил в ВУЗ на платно-контрактной основе начинают задумыватся об оплате контракта.
Студенты начали в сентябре восхождение к вершинам знаний и те, кто поступил в ВУЗ на платно-контрактной основе начинают задумыватся об оплате контракта. В Узбекистане существуют льготы для учащихся на платно-контрактной основе. Мы обратились к ряду специалистов за помощью подробной и достоверной информации для повышения финансовой грамотности населения:
-Исаева Гульбахор, квалификационный налоговый консультант, имеет опыта более 10 лет.
-Хикматов Уктам, бухгалтер-консультант, имеет опыта более 5 лет.
-Если студент поступил в ВУЗ на платно-контрактной основе, то он какими методами может оплатить?
Исаева Г: В Узбекистане распространены два вида оплаты контракта:
- в первом случае, предприятия оплачивает контракт студента по прямому контракту с ВУЗам, рассчитывая получить по окончании блестящего специалиста по необходимой для них специализации;
-во втором случае студенту приходится самому искать методы оплаты, например, он может оформить образавательный кредит, либо оплатить с помощью дохода близкими родственниками.
-Какие льготы предоставляются государством по налоговой части?
Исаева Г: Государство предоставляет налоговые льготы по определенными условиями:
-За счет собственных средств
-Образовательных кредитов выдаваемых коммерческими банками РУз
-Либо заемных средств полученных от юридических лиц на возвратной основе
Предоставление льгот регламентировано Положением о порядке применения льготы по налогу на доходы физических лиц в части средств, направляемых на оплату за обучение в высших учебных заведениях Республики Узбекистан (рег. № 2107 от 27.05.2010)
Ограничение по возрасту до 26 лет, распространяется только :
-на детей, если за их обучение оплачивают родители;
-на супругов, если один из них оплачивает обучение другого.
Ограничений не имеется при определении суммы контракта, применение льготы также осуществляется при оплате супер-контракта.
Налоговые льготы как отражаются в бухгалтерском учете?
Хикматов У:Существует несколько вариантов бух.учёта
Работник обратился в администрацию с просьбой оплатить за контракт с последующим удержанием из его заработной платы. В данном случае целесообразно оформить операцию договором займа с указанием цели (образовательный займ), графиком погашения займа и тд.
В случае положительного ответа на обращение работника и оплате его контракта, бухгалтер отражает операцию следующим образом:
1. ДТ 6990 КТ 5110 -оплата контракта за работника в счет предоставленного займа
2. ДТ 4720 КТ 6990 - зачтена сумма погашенной части кредита
3. ДТ 6710 КТ 4720 - удержана из зарплаты сумма займа.
На суммы которые удержаны в текущем налоговом периоде за погашение займа будет применяться вычет по НДФЛ и ИНПС в этом же налоговом периоде.
При перечислении заработной платы и иных доходов самого работника-студента, его родителей и супруга/супруги за обучение в ВУЗ предприятие расходов не несет. В этом случае предприятие является налоговым агентом, то есть производит налоговый вычет с доходов, направляемых на оплату обучения, и перечисляет эти суммы в ВУЗ.
Предприятие перечисляет доходы работника в ВУЗ в счет оплаты за обучение на основании заявления работника и приказа руководителя.
Также работник должен предоставить документы в бухгалтерию:
копии паспорта и свидетельства о рождении ребенка,
копию договора об обучении на платно-контрактной основе между студенткой и вузом Узбекистана.
При оплате за обучение своих детей за учебный семестр, год, налоговый вычет предоставляется физлицу – родителям, а также супругу или супруге, даже если в период оплаченного семестра или года, обучающемуся исполнится 26 лет (п. 5 Положения № 2107).
Расчет НДФЛ бухгалтерия производит с налогооблагаемого дохода за вычетом средств, направленных на оплату обучения Оплата ВУЗу отражается в бухучете предприятия проводкой:
ДТ 6710 КТ 5110 перечислена зарплата работника в оплату ВУЗа.
В вышеперечисленных вариантах предприятие действует как налоговый агент и применяет льготы у источника выплаты.
Есть ли льготы для образавательных кредитов?
Исаева Г: Предоставление кредитов регулируется Положением о предоставлении образовательных кредитов для обучения на платно-контрактной основе в высших учебных заведениях (ПКМ №527 от 18.08.2021). При получении образовательного кредита банка, физлицо погашает кредит из собственных средств самостоятельно и в конце года представляет декларацию о совокупном годовом доходе в налоговую инспекцию по месту своей прописки..
Также, работник может написать заявление на имя руководителя предприятия о погашении образовательного кредита из заработной платы перечислением суммы погашения на расчетный счет банка.
В этом случае налоговый вычет применяется у источника выплаты доходов – организации по месту работы физлица. Налоговый агент – предприятие-работодатель на основании приложенных документов, не удерживает НДФЛ у источника выплаты, с той части заработной платы, которая направляется на погашение образовательного кредита (п. 16 ст. 378 НК).
Для применения налогового вычета работник должен подать заявление о перечислении части сумм зарплаты на погашение образовательного кредита. В бухгалтерию предоставляются копии:
-договор об обучении на платно-контрактной основе;
-договор на получение образовательного кредита, заключенного с банком;
-паспорт;
-свидетельства о рождении ребенка, если работник оплачивает обучение своего ребенка;
-свидетельство о заключении брака, если работник оплачивает обучение супруги/супруга.
Работодатель на основании рассмотренного заявления и приложенных к заявлению документов издает приказ на удержание и перечисление из зарплаты работника суммы средств в счет погашение образовательного кредита.
Применяется ли льготы если физлицо оплачивает контракт за счет собственных средств?
Исаева Г: Существуют вариант применения льготы если физическое лицо самостоятельно, за счет собственных наличных средств, со сберегательных и иных счетов физлиц в банках или с применением пластиковых карт оплачивает свой контракт либо своего ребенка, супруга/супругу.
В этом случае применить льготу возможно при предоставлении годовой налоговой декларации. При этом нужно подтвердить свой годовой доход справкой с мест получения дохода. К декларации о совокупном доходе приложите копию договора с ВУЗом, ксерокопии паспорта, ИНН, свидетельства о рождении и квитанции об оплате контракта на обучение в ВУЗе физлицом. В этом случае налоговый вычет предоставляется на сумму фактически произведенных расходов по оплате обучения в ВУЗе в пределах заявленного совокупного годового дохода физлица за налоговый период (п. 16, 17 Положения № 2107).
Налоговая инспекция на основе предоставленных справок подсчитает сумму налога и вернет переплату на пластиковую карту по заявления физического лица либо перекинет сумму в уплату налога на имущества и земельного налога.