QR kodlarini ishlatishda muammolarga yo'l qo'ymaslik uchun quyidagi oddiy qoidalarga amal qilish kerak:
QR kodlarini qanday xavfsiz ishlatish kerak
1. QR kodini jamoat joylarida ishlatganda, uni skanerlashdan oldin, uni sinchiklab tekshirib ko'rishingiz, qo'lingizni tepaga o'tkazishingiz va bitta QR kodi boshqasiga yopishmaganligiga ishonch hosil qilishingiz kerak. Gap shundaki, firibgarlar QR kodlarini haqiqiy QR kodlari ustiga soxta to'lov sahifalariga olib borib yopishgan va shu tariqa xaridorlarning pullarini o'g'irlashgan holatlar bo'lgan.
2. QR -kod yordamida tovarlar va xizmatlar uchun haq to'lashda, undagi "qattiq kodlangan" havolani bosganingizda, unda bank, onlayn -maslahat xizmati yoki do'kon / restoran nomi to'g'ri ko'rsatilganligiga ishonch hosil qilishingiz kerak: soxta to'lov havolalari ular odatda haqiqiylar sifatida yashiriladi va masalan, bankning nomi haqiqiydan bir harf bilan farq qilishi mumkin. Bundan tashqari, soxta to'lov havolalari yordamida firibgarlar nafaqat to'lov vaqtida mijozning pullarini, balki kelajakda ancha jiddiy yo'qotishlarga olib kelishi mumkin bo'lgan to'lov ma'lumotlarini ham o'g'irlashlari mumkin.
3. QR -kod orqali to'lovni amalga oshirayotganda, to'lov havolasi https bilan boshlanganligiga ishonch hosil qiling (bu erda "s" = himoyalangan). Bu shuni ko'rsatadiki, ma'lumotlarni uzatish faqat xavfsiz kanallar orqali sodir bo'ladi, bu esa o'z navbatida ma'lumotlarni o'g'irlash xavfini kamaytiradi.
4. QR-kodga "o'tkazilgan" kvitansiyalar bo'yicha tovarlar va xizmatlar uchun haq to'lashda, to'lashdan oldin, oldindan to'ldirilgan to'lov topshirig'idagi ma'lumotlarni tekshiring.
5. QR kodida qisqa havola shifrlangan bo'lsa, ayniqsa ehtiyot bo'lish kerak, chunki QR kodiga yozish uchun uni qisqartirishning ma'nosi yo'q. Ammo fishing saytini shu tarzda yashirish juda qulay.
6. Agar siz tez -tez QR -kodlardan foydalansangiz, smartfoningizga QR -kodni tekshirish dasturini o'rnatishga dangasa bo'lmang. Bunday dasturlar QR -kodda "qattiq kodlangan" viruslar va fishing havolalarini aniqlaydi va foydalanuvchini ular haqida ogohlantiradi.

Чтобы избежать проблем при использовании QR-кодов, необходимо соблюдать следующие простые правила:
1. При использовании QR-кода в общественных местах перед сканированием внимательно проверьте его, проведите рукой вверх и убедитесь, что один QR-код не прилипает к другому. Дело в том, что были случаи, когда мошенники использовали QR-коды для поддельных платежных страниц поверх реальных QR-кодов и таким образом крали деньги клиентов.
2. При оплате товаров и услуг с помощью QR-кода при переходе по ссылке «жесткого кодирования» необходимо убедиться, что названия банков, служб онлайн-консультации или магазинов / ресторанов указаны в нём правильно: фальшивые платежные ссылки обычно маскируются под настоящие и, например, название банка может отличаться на одну букву от настоящего. Кроме того, используя поддельные платежные ссылки, мошенники могут украсть не только деньги клиента во время платежа, но и платежную информацию, что может привести к более серьезным потерям в будущем.
3. При оплате через QR-код убедитесь, что ссылка для оплаты начинается с https (где «s» = защищено). Это указывает на то, что передача данных происходит только по защищенным каналам, что, в свою очередь, снижает риск кражи данных.
4. При оплате товаров и услуг по квитанциям, «переведенным» на QR-код, перед оплатой проверьте информацию в предварительно заполненном платежном поручении.
5. Будьте особенно осторожны, если короткая ссылка в QR-коде зашифрована, так как нет смысла сокращать ее для записи в QR-код. Но скрыть таким способом фишинговый сайт очень удобно.
6. Если вы часто используете QR-коды, не поленитесь установить на свой смартфон программу проверки QR-кода. Такие программы обнаруживают «жестко кодированные» вирусы и фишинговые ссылки в QR-коде и предупреждают о них пользователя.