Qalbaki pul ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan tadbirkor fosh etildi
Farg‘ona viloyati IIB Axborot xizmati xabariga ko‘ra, shu yilning 7 avgust kuni viloyat IIB ga M.A. (ismi sharifi ayrim sabablarga ko‘ra ochiqlanmagan) murojaat qilib,
Farg‘ona viloyati IIB Axborot xizmati xabariga ko‘ra, shu yilning 7 avgust kuni viloyat IIB ga M.A. (ismi sharifi ayrim sabablarga ko‘ra ochiqlanmagan)  murojaat qilib, 5 avgust kuni “Qayirma” MFY hududida joylashgan savdo do‘konida savdo qilayotganda Q.N. undan 100.000 so‘mlik mato xarid qilgan va evaziga 1 dona 100 AQSH dollari bergan. Bu AQSH dollarini 1.050.000 so‘mga baholab qabul qilib olib, unga qolgan 950.000 so‘m pullarni qaytib bergan va ushbu 1 dona 100 AQSH dollari kupyuraning qalbaki ekanligini xaridor ketgach aniqlagan.
Murojaatchining murojaatini o‘rganish davomida o‘tkazilgan sud kimyoviy ekspertizasining xulosasiga ko‘ra, 1 dona 100 AQSH dollari kupyuradagi pul poligrafik usulda nusxa ko‘chirib ko‘paytiruvchi rangli printer yordamida tayyorlanganligi tasdiqlangan hamda mazkur holat yuzasidan Quva tumani IIB huzuridagi tergov bo‘limi tomonidan Jinoyat kodeksining 176-moddasi 1-qismi (qalbaki pul, aksiz markasi yoki qimmatli qog‘ozlar yasash, ularni o‘tkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda ushbu jinoyatni sodir etgan shaxsga nisbatan tergov harakatlari olib borilmoqda va yuqoridagi ko‘rsatilgan jinoyatni sodir etgan shaxs besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi mumkin.
Endi savol tug‘iladi, nima uchun savdo rastalari milliy valyutada savdoni amalga oshirmaydi? Banklarning ayirboshlash shaxobchalari yoki bankomatlar nima maqsadda har bir viloyat va tumanlarda o‘rnatilgan?
Ichki ishlar boshqarmalariga murojaat qilayotgan fuqarolarimiz ham shu haqda o‘ylab ko‘rsalar foydadan holi bo‘lmaydi, chunki O‘zbekiston hududida savdo-sotiqni amalga oshirish milliy valyutada yuritilishi belgilangan. Pul mablag‘larini ayirboshlash uchun esa bank filiallari va ularning shaxobchalari bevosita xizmat ko‘rsatadi.

Как сообщает информационная служба ГУВД Ферганской области, 7 августа этого года в областное управление внутренних дел поступило обращение от гражданина М.А. (имя не разглашается) о том, что 5 августа при осуществлении торговли в магазине на территории МФЙ «Кайирма»,
Как сообщает информационная служба ГУВД Ферганской области, 7 августа этого года в областное управление внутренних дел поступило обращение от гражданина М.А. (имя не разглашается) о том, что 5 августа при осуществлении торговли в магазине на территории МФЙ «Кайирма», некий К.Н. приобрел ткань на 100 тысяч сум и рассчитался одной 100 долларовой купюрой. 100 долларов было оценено на 1 050 000 сумов, и выдана сдача в размере 950 000 сумов. После ухода покупателя М.А. обнаружил, что купюра в 100 долларов была фальшивой.
В ходе изучения обращения заявителя, по результатам судебно-химической экспертизы было подтверждено, что купюра была напечатана на цветном принтере путём копирования полиграфическим способом. Следственным отделом Кувинского РОВД возбуждено уголовное дело по ч. 1 статьи 176 УК РФ (изготовление поддельных денег, акцизных марок или ценных бумаг, и их передача).
Преступник в настоящее время находится под следствием, и ему может грозить до пяти лет лишения свободы.
Теперь вопрос, почему торговые точки не осуществляют торговлю в национальной валюте? Для чего обменные пункты или банкоматы банков установлены в каждом регионе и районе?
Об этом должны подумать и наши граждане, которые обращаются в управления внутренних дел, так как уставлено, что торговля на территории Узбекистана осуществляется в национальной валюте. А для обмена валюты услуги предоставляют филиалы банков и обменный пункты.