O'zaro munosabatlar dilemmasi: nima uchun banklar yangi texnologiyalarni qabul qilish tezligida farq qiladi?
Banklar o'rtasida kredit skoring texnologiyasini qabul qilishdagi farqni tushuntiruvchi muhim omil - bu avvalgi bank tuzilmalarining barqarorligi va tegishli boshqaruv amaliyoti bo'lib, ular yaxshiroq protseduralarni cheklashi mumkin.
Ushbu yangi tadqiqot 2000 -yillarning oxiridan boshlab Hindiston banklari tomonidan chakana kreditlash tizimiga kredit skoring texnologiyasi qanday kiritilganligini o'rganish orqali korxonalarda texnologiyalarni joriy etish bilan bog'liq ko'p yillik savollarni o'rganadi. AQSh kabi rivojlangan mamlakatlardan farqli o'laroq, kredit byurolari va kredit skoringlari o'nlab yillar davomida mavjud bo'lgan, kredit byurolari Hindistonda faqat 2007 yilda qonuniy ishonch qozongan.
Mualliflar kredit berish to‘g‘risidagi mikro ma‘lumotlardan foydalanib, Hindistonda dominant bo‘lgan banklarning ikki turi: davlat yoki davlat sektori banklari (PSB) va “yangi” xususiy banklar (NPB) o‘rtasidagi ushbu yangi texnologiyani qabul qilish tezligidagi farqni tahlil qiladilar, nisbatan zamonaviy korxonalar 1991 yilda Hindiston liberallashuvidan keyin litsenziyalangan. Bu banklar birgalikda mualliflar tadqiqotlari davomida bank tizimi aktivlarining qariyb 90 foizini tashkil qilgan.
Ikkala turdagi banklar uchun ham kredit byurolaridan foydalanish nafaqat yangi va notanish edi, ayniqsa, hind kredit byurolari Hindistonda qisqa tarixga ega bo‘lgan xorijiy kompaniyalarning sho‘ba korxonalari bo‘lgani uchun, ularning qiymati aniq emas edi. Mualliflarning ta‘kidlashicha, qabul qilish amaliyotidagi har qanday farq PSB va NPO o‘rtasida aniq bo‘ladi va bu ular topgan narsadir. 255 milliondan ziyod odamlarning ma‘lumotlar bazasidan olingan kreditlar, qaytarilish tarixi va kredit reytinglarini tahlil qilish quyidagi xulosalarni aniqladi:
- Banklar, hatto ballari mavjud bo‘lgan mijozlarga ham, kredit byuro tekshiruvisiz, ko‘plab ssudalarni berishni davom ettirmoqdalar. Qizig‘i shundaki, kredit byurolaridan foydalanishda kechikish PSBda faollashdi. 2015 yilgi namunaviy davr oxirida, PSBlar kredit reytingini barcha kreditlarning atigi 12 foizini tekshiradi, nodavlat notijorat tashkilotlari bilan taqqoslaganda esa 67 foizni tashkil qiladi. Mualliflar majburiy davlat kreditlarini nazorat qilganda, bu farqlar saqlanib qoladi, bu esa jamoat xizmatlarini ko‘rsatish amaliyotini buzishi mumkin.
- Byurodan foydalanishdagi kamchilik qarz oluvchi mijoz turiga bog‘liq. Yangi ariza beruvchilar uchun, xuddi NPOlarniki kabi, PSBlar qarz berishdan oldin 95% yoki undan ko‘p yangi mijozlar bilan suhbatlashdi.
- Boshqa tomondan, PSBlar avvalgi qarz oluvchilarning ilovalari uchun yangi texnologiyadan foydalanishga tayyor emas. Ushbu qarz oluvchilar uchun mualliflar nodavlat notijorat tashkilotlariga berilgan kreditlarning 71,9% ga nisbatan, o‘tgan yili ularning namunasida, oldingi qarz oluvchilarga CBO yangi kreditlarining atigi 23,4 foizi talab qilingan taqdirda, 2015 yilda ham sezilarli bo‘shliqni topdilar.
- PSBning kreditga layoqatliligi haqida so‘rov o‘tkazishni istamasligi, kredit reyting ma‘lumotlarining foydasizligi bilan bog‘liq emas. Bunday ma‘lumotlar ishonchli post kechikishlar bilan bog‘liq.
- Bundan tashqari, mualliflar CBO kredit reytinglaridan kengroq foydalanish oldingi qarz oluvchilarning huquqbuzarliklarini sezilarli darajada kamaytirishi, bu esa kechikishning bazaviy stavkasini ikki baravar kamayishiga olib kelishini taʼkidlaydi.
- Nima uchun kredit bo'yicha mutaxassislar kredit ballarini so'ramaydilar va olmaydilar? Mualliflar so‘rovlar davomida olingan ishonchli ma‘lumotlar bo‘yicha dalillar keltirishicha, qoida tariqasida bu holat kredit mutaxassislarining kredit berish erkinligini cheklashga moyilligini isbotlaydi. Agar talab qilish yoki qilmaslik to‘g‘risida qaror qabul qilishga ixtiyoriy ruxsat berilsa, kredit bo‘yicha mutaxassislar kredit berish uchun avvalgi mijozlaridan ularga kreditlar berish imkoniyatiga ega bo‘lmasliklarini tanlaydilar.
- Nima uchun banklar hali ham kredit mutaxassislariga o'zlari ruxsat berishadi, agar bugungi kunda bu maqbul bo'lmasa? Mualliflar shuni ko'rsatadiki, minnatdorchilik chegarasini taqdim etish orqali PSB o'tmishda maqbul bo'lgan amaliyotlarni davom ettirishi mumkin. Xususan, o'tmishda, qoidalar PSBlarni katta va keng tarqalgan qishloq tarmoqlarini saqlashga majbur qilgan (PSBlar keyinchalik paydo bo'lgan va bu qoidalarga bo'ysunmagan). O'sha paytda, aloqa murakkabligi va ishonchli ma'lumotlarning yo'qligi sababli, bunday tarmoqlarda markazdan kredit berishni mikro-boshqarish imkonsiz edi. Filial menejerlari va kredit bo'yicha mutaxassislarga harakat erkinligini berish eng maqbul edi.
- Garchi bugungi kunda olisdagi filiallar bilan aloqa qilish va ma‘lumotlar almashish ancha osonlashgan bo‘lsa-da, bu banklar kredit xodimlariga ixtiyoriy vakolat berish (ehtimol, ularning kredit bo‘limi xodimlari bu amaliyotdan voz kechishni istamaganlari uchun) eski amaliyotini davom ettirmoqdalar. Natijada, kredit skoring yangi texnologiyasi PSB tomonidan maqbul ishlatilmayapti.
Bu tadqiqot shuni ko‘rsatadiki, ilgari o‘tkazilgan boshqaruv amaliyotlari ayniqsa, agar ular menejerlarning hokimiyat va homiylik manbasidan voz kechishi bilan bog‘liq bo‘lsa, boshqaruvning o‘tgan amaliyoti texnologiyani qabul qilishga to‘sqinlik qilishi mumkin. Biroq, mualliflar ham texnologiya ustuvorligiga ishonishadi ... axir.

Дилемма взаимоотношений: почему банки различаются темпами внедрения новых технологий?
Важным фактором, объясняющим разницу во внедрении технологии кредитного скоринга между банками, является устойчивость прошлых банковских структур и связанных с ними управленческих практик, которые могут сдерживать более совершенные процедуры.
Прачи Мишра , Нагпурнананд Прабхала , Рагурам Раджан
В этом новом исследовании рассматриваются давние вопросы о внедрении технологий на предприятиях путем изучения того, как технология кредитного скоринга была включена в розничное кредитование индийскими банками с конца 2000-х годов. В отличие от развитых стран, таких как США, где кредитные бюро и кредитный скоринг существуют уже несколько десятилетий, кредитные бюро получили юридическую достоверность в Индии только примерно в 2007 году.
Используя микроданные о кредитовании, авторы анализируют различия в темпах внедрения этой новой технологии между двумя доминирующими типами банков в Индии: государственными банками или банками государственного сектора (ОВО) и «новыми» частными банками (НЧБ). относительно современные предприятия, получившие лицензию после либерализации Индии в 1991 году. В совокупности на эти банки приходится примерно 90 процентов активов банковской системы за период исследования авторов.
Для обоих типов банков использование кредитных бюро было не только новой и незнакомой практикой, но и их ценность была неясной, особенно потому, что индийские кредитные бюро являются дочерними предприятиями иностранных компаний с короткой историей деятельности в Индии. Авторы утверждали, что любые различия в практике усыновления будут очевидны между ОВО и НКО. И вот что они нашли. Их анализ ссуд, историй погашения и кредитных рейтингов из базы данных, содержащей более 255 миллионов человек, среди прочего выявил следующие выводы:
- Банки по-прежнему выдают много ссуд без проверки кредитоспособности через бюро, даже для клиентов, по которым доступны балльные данные. Интересно, что отставание в использовании кредитных бюро сосредоточено в ОВО. В конце периода выборки в 2015 году ОВО проверяют кредитный рейтинг только для 12% всех кредитов по сравнению с 67% для НКО. Эти различия сохраняются, когда авторы контролируют обязательные государственные займы, которые могут исказить практику общественного вещания.
- Разрыв в использовании бюро зависит от типа клиента, ищущего ссуду. Что касается новых заявителей, ОВО опрашивали около 95% или более новых клиентов перед тем, как предоставить им ссуду, примерно так же, как и для НКО.
- С другой стороны, ОВО гораздо меньше желают использовать новую технологию для заявлений от предыдущих заемщиков. Для этих заемщиков авторы находят значительный разрыв даже в 2015 году, последнем году в их выборке, когда только 23,4% новых ссуд СВО предыдущим заемщикам были предоставлены после запроса, по сравнению с 71,9% ссуд для НКО.
- Нежелание ОВО делать запросы о кредитоспособности не связано с бесполезностью данных о кредитных рейтингах. Такие данные надежно связаны с просрочками по факту. Кроме того, авторы показывают, что более широкое использование кредитных рейтингов ОВО значительно сократит просрочки предыдущих заемщиков, более чем вдвое снизив базовый уровень просрочек.
- Почему кредитные специалисты не запрашивают и не получают кредитные баллы? Авторы приводят доказательства того, что достоверные данные, полученные в ходе запросов, как правило, ограничивают свободу кредитных специалистов предоставлять ссуды. Если позволено усмотрение относительно того, следует ли запрашивать, кредитные специалисты предпочитают не спрашивать своих предыдущих клиентов, чтобы иметь возможность предоставить им ссуды.
- Почему банки по-прежнему позволяют кредитным специалистам по своему усмотрению, если сегодня это неоптимально? Авторы показывают, что, предоставляя свободу усмотрения, ОВО могут продолжать практику, которая была оптимальной в прошлом. В частности, в прошлом правила заставляли ОВО поддерживать обширные и широко распространенные сельские сети (ОВО появились позже и не подпадали под действие этих правил). В то время было просто невозможно микро-управление кредитованием в таких сетях из центра из-за сложности коммуникации и нехватки достоверных данных. Было оптимальным предоставить руководителям филиалов и кредитным специалистам свободу действий.
- Несмотря на то, что сегодня намного проще общаться с удаленными отделениями и обмениваться данными, эти банки продолжают прежнюю практику предоставления кредитным специалистам полномочий по своему усмотрению (возможно, потому, что их кредитные специалисты не хотят отказываться от этого). Как следствие, новая технология кредитного скоринга используется ОВО неоптимально.
Это исследование показывает, что прошлые управленческие практики могут препятствовать внедрению технологий, особенно если они связаны с отказом менеджеров от источника власти и покровительства. Однако авторы также считают, что технологии преобладают… в конце концов.