“Davlat qarzi to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ishlab chiqildi
Moliya vazirligi xabar berishicha, 10 ta bob va 58 ta moddadan iborat “Davlat qarzi to‘g‘risida”gi qonun loyihasi vazirlik tomonidan ishlab chiqilib, 2021-yilning 12-noyabrida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga kiritildi.
Mazkur qonun loyihasini tayyorlashda Jahon banki, Xalqaro valyuta jamg‘armasi, Osiyo taraqqiyot banki va AQSH G‘aznachiligining 13 nafar ekspertlari ishtirok etdi hamda loyiha yuzasidan 9 ta vazirlik va idoraning ekspertiza xulosalari olindi, deyiladi xabarda. Qonunda davlat qarzini boshqarishning asosiy qoidalari va davlat qarzining yalpi ichki mahsulotga (YaIM) nisbatan eng yuqori miqdori belgilangan. Hujjatda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Oliy Majlisi palatalari, Hisob palatasi, Vazirlar Mahkamasi, Markaziy bank va Moliya vazirligining davlat qarzini boshqarish sohasidagi vakolatlari, hamda davlat qarzi to‘g‘risidagi maʼlumotlar ochiqligini taʼminlash, jumladan OAVda yoritib borish va rasmiy veb-saytlarda chop etish bo‘yicha qoidalar aniq belgilab berilgan.
Shuningdek, qonun loyihasida davlat kafolatini berish tizimi takomillashtirish qoidalari va davlat qarzi bo‘yicha xatarlarni boshqarish bo‘yicha chora-tadbirlar majmui belgilangan. Xususan, loyiha maqsadi - davlat qarzini boshqarish jarayoni fragmentatsiyalashuvining oldi olish, davlat qarzini barqaror darajada saqlab turishdan iborat. Bu esa, xorijiy kreditor va investorlarning mamlakatning qarzlarni to‘lay olish salohiyatiga bo‘lgan ishonchini oshirish hamda O‘zbekistonga kredit olishning qulay shartlarini ta‘minlashi kerak.

По информации Минфина, законопроект «О государственном долге», состоящий из 10 глав и 58 статей, был разработан министерством и внесен в Олий Мажлис Республики Узбекистан 12 ноября 2021 года Кабинетом Министров.
Законопроект был подготовлен 13 экспертами Всемирного банка, Международного валютного фонда, Азиатского банка развития и Казначейства США, по нему были получены экспертные заключения девяти министерств и ведомств. Закон устанавливает основные правила управления государственным долгом и максимальную сумму государственного долга по отношению к валовому внутреннему продукту (ВВП). В документе изложены полномочия Президента, палат Олий Мажлиса, Счетной палаты, Кабинета Министров, Центрального банка и Министерства финансов в области управления государственным долгом, а также, четкие правила публичного раскрытия информации о государственном долге, включая освещение в СМИ и публикацию на официальных веб-сайтах.
Законопроект также устанавливает правила совершенствования системы государственных гарантий и комплекс мер по управлению рисками государственного долга. В частности, целью проекта является предотвращение фрагментации процесса управления государственным долгом, поддержание государственного долга на стабильном уровне. Это должно повысить уверенность иностранных кредиторов и инвесторов в способности страны выплатить долги, а также обеспечить благоприятные условия для получения кредитов в Узбекистане.