Kredit olmoqchi bo'lganlar orasida eng ko'p uchraydigan savollardan biri bu agar rasmiy daromad bo'lmasa, qanday qilib kredit olish mumkinligi haqidagi savoldir.
Bankdan kredit olish uchun qanday qilib rasmiy daromadga ega jismoniy shaxsga aylanish mumkin?
Bunday holda, quyidagicha javob berish to'g'riroq bo'ladi - siz faqat daromadingizni rasman ro'yxatdan o'tkazish orqali bankdan kredit olishingiz mumkin. Bugungi kunda, norasmiy daromadlarni ro'yxatga olishning eng to'g'ri yo'li o'zini o’zi band qilgan shaxs maqomini olishdir. Biz bu maqom nima uchun kerak, uni qanday olish mumkin, bunday maqomga ega bo'lganlarga qanday imkoniyatlar taqdim etiladi va hokazolar haqida ko'p yozganmiz. Bugun biz bunday maqomda qanday ishlash kerakligi haqidagi savolni tahlil qilamiz.
Keling, faoliyat turlari bo’yicha mavjud cheklovlardan boshlaylik.
Taqiqlangan asosiy faoliyat turlari ulgurji savdo va tovarlarning to'liq assortimenti bilan chakana savdo qilish, shuningdek qonun hujjatlarida nazarda tutilmagan boshqa faoliyat turlari hisoblanadi. Mamlakatimizda savdo tadbirkorlik faoliyatining eng keng tarqalgan turlaridan biridir. Bizning fikrimizcha, ushbu faoliyat turi ham o’zini o’zi band qilganlar uchun ruxsat etilgan faoliyat turlari ro'yxatiga kiritilishi kerak, bu orqali rasmiy ravishda band bo'lgan shaxslar sonini sezilarli darajada oshirish mumkin bo'ladi.
Endi soliqqa tortish tartibi haqida.
O‘zbekistonda o’zini o’zi band qilganlarning maqomini belgilash nuqtai nazaridan ularning eng yuqori yoki minimal daromadlari belgilanmagan.
Ularning soliqqa tortilishi minimaldir. Ular hech qanday soliq yoki majburiy ajratmalarni to'lamaydilar, soliq hisob-kitoblarini taqdim etmaydilar:
• o’zini o’zi band qilganlik faoliyatidan olingan daromad jismoniy shaxsning soliqqa tortiladigan daromadi hisoblanmaydi;
• Ular ShJBPH to'lamaydilar;
• ijtimoiy soliq ixtiyoriy ravishda 2022-yil 1-dekabrgacha kamida 1 BHM miqdorida to‘lanadi.
O’zini o’zi band qilganlar uchun ijtimoiy soliq, yuridik shaxslar yoki yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun kabi har oy hisoblanmaydi. To‘langan ijtimoiy soliq Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga tushadi. Ushbu summadan o’zini o’zi band qilganlarning pensiyani hisoblash uchun daromad miqdori aniqlanadi.
Mijozlar bilan o'zaro hisob-kitoblarni amalga oshirish tartibi
O’zini o’zi band qilganlar qonun hujjatlarida belgilangan tartibda plastik kartochkalardan foydalangan holda to‘lovlarni amalga oshirishda nazorat-kassa mashinalari va to‘lov terminallaridan foydalanadilar. Shuningdek, ular tijorat banklarida hisob raqamlarini ochishlari mumkin. O’zini o’zi band qilganlar tomonidan onlayn nazorat-kassa mashinalari va to‘lov terminallaridan foydalanish bo‘yicha alohida yo‘riqnoma yo‘q. To'lovlar naqd va naqd pulsiz shaklda amalga oshirilishi mumkin, har qanday to'lov dasturidan foydalanish mumkin. O’zini o’zi band qilgan shaxsning onlayn chek berish majburiyati yo'q.
Ish joyiga va faoliyat turlariga qo'yiladigan talablar
O’zini o’zi band qilgan shaxslar faoliyat yuritayotgan hududda davlat soliq xizmati organlarida ro’yxatga olinadi. Biroq, ular istalgan hududda xizmat ko'rsatishlari mumkin. Bundan tashqari, turar-joy hududida faoliyatni amalga oshirish bo’yicha ta’qiq ham yo'q. Qarorga muvofiq, milliy shirinliklar va qandolat mahsulotlarini qadoqlash uskunasidan foydalanmagan holda uy sharoitida tayyorlash va sotish; salatlar va tuzlamalar ishlab chiqarish va sotish, shuningdek o‘rindiqlar tashkil etmasdan yoki mahalliy davlat hokimiyati organlarining qarori bilan maxsus ajratilgan joylarda joylashmasdan uy sharoitida donalab taomlarning ayrim turlarini ishlab chiqarish va sotish; kir yuvish va dazmollash kabi xizmatlarni uyda amalga oshirish mumkin.
Shuningdek, qonun hujjatlarida o’zini o’zi band qilgan shaxslarning bir vaqtning o'zida shug'ullanishi mumkin bo'lgan faoliyat turlari bo'yicha cheklovlar yo'q. Mavsumiy faoliyat bilan ham shug'ullanish mumkin.
Qaysi yoshda o’zini o’zi band qilgan shaxs bo’lish mumkin va bir vaqtning o'zida boshqa tashkilotda ishlash mumkinmi?
16 yoshdan boshlab o’zini o’zi band qilgan shaxs bo’lish mumkin. O’zini o’zi band qilgan shaxslar o'z faoliyatida xodimlarning mehnatidan foydalanishga, shuningdek tadbirkorlik sub'ektining xodimi bo'lishga haqli emaslar. Biroq, oxirgi ifoda boshqa mehnat faoliyatini amalga oshirishni, ya'ni o’zini o’zi band qilish va mehnat faoliyatining boshqa shakllarini birlashtirishni aniq taqiqlashini anglatmaydi.
O’zini o’zi band qilgan shaxs nima uchun jarimaga tortilishi mumkin?
O‘zbekistonda quyidagi hollarda jarima qo‘llaniladi:
• o’zini o’zi band qilgan shaxs sifatida ro'yxatdan o'tmasdan tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish;
• ruxsat etilgan faoliyat turlari ro‘yxatiga kiritilmagan faoliyat turlari bilan shug‘ullanish;
• litsenziyalanadigan faoliyatni maxsus ruxsatnomasiz amalga oshirish.
Shunday qilib, hozirgi vaqtda o’zini o’zi band qilgan shaxslar faoliyatini amalga oshirish to'g'risidagi qonun hujjatlari juda moslashuvchan bo'lib, ruxsat etilgan faoliyatni ortiqcha talablarsiz amalga oshirish imkonini beradi. Bu o’zini o’zi band qilish orqali daromadlarni rasmiylashtirish uchun kuchli dalil. Katta ehtimol bilan, kelajakda o’zini o’zi band qilgan shaxslar faoliyatiga qo‘yiladigan talablar, jumladan, daromadlarni aniqlash va o’zini o’zi band qilgan shaxslarni soliqqa tortish tartiblari yanada qattiqlashadi.

Как стать физическим лицом с официальным доходом, чтобы получить кредит в банке?
Одним из самых распространённых вопросов среди населения, желающего получить кредит, является вопрос о том, как можно получить кредит если нет официального дохода.
В данном случае будет правильнее ответить следующим образом – можно получить кредит в банке только официально оформив свои доходы. На сегодняшний день самым правильным способом регистрации неофициального дохода стало получение статуса самозанятого. Мы много писали о том, для чего нужен данный статус, как его получить, какие возможности предоставляются людям с данным статусом и т.д. Сегодня разберём вопрос как правильно работать в таком статусе.
Начнём с ограничений по видам деятельности.
Основными запрещёнными видами деятельности являются оптовая торговля и розничная торговля в полном ассортименте товаров, а также другие виды деятельности, не предусмотренные законодательством. В нашей стране торговля является одной из самых широко распространённых видов предпринимательской деятельности. По нашему мнению, данный вид деятельности также стоит включить в перечень разрешённых деятельностей самозанятых, так можно будет значительно увеличить количество официально трудящихся лиц.
Теперь о порядке налогообложения.
В Узбекистане не определены максимальный или минимальный уровень дохода самозанятых лиц с точки зрения определения их статуса.
Их налогообложение – минимально. Никаких налогов или обязательных отчислений они не уплачивают, никаких расчетов по налогам не сдают:
• доходы, полученные от деятельности самозанятого, не рассматриваются как облагаемый доход физлица;
• ИНПС они не уплачивают;
• социальный налог платят на добровольной основе до 1 декабря 2022 года в размере не менее 1 БРВ на день уплаты.
Социальный налог для самозанятого лица не рассчитывается помесячно, как, например, у юридических лиц или индивидуальных предпринимателей. Уплаченный социальный налог поступает во внебюджетный Пенсионный фонд при министерстве финансов. Из этой суммы будет определяться размер заработка для исчисления пенсии самозанятого.
Порядок взаиморасчётов с клиентами
Самозанятые лица в порядке, установленном законодательством, пользуются контрольно-кассовой техникой и платежными терминалами для расчетов с помощью пластиковых карт. Также они могут открывать счета в коммерческих банках. Отдельной инструкции по использованию онлайн-ККТ и платежных терминалов самозанятыми – нет. Расчеты могут осуществляться в наличной и безналичной форме, можно использовать любые платежные приложения. Обязательств выдавать чек онлайн у самозанятого нет.
Требование к месту работу и видам деятельности
Самозанятые лица регистрируются в органах государственной налоговой службы по территории осуществления деятельности. Однако услуги они могут оказывать на любой территории. К тому же отсутствует запрет по ведению деятельности в жилом помещении. Согласно постановлению, такие виды деятельности как изготовление и реализация национальных сладостей, кондитерских изделий в домашних условиях без использования упаковочного оборудования; изготовление и реализация салатов и солений, а также изготовление и реализация в домашних условиях отдельных видов штучных блюд без организации посадочных мест или в местах, специально отведенных решением органов государственной власти на местах; услуги по стирке и глажке на дому можно осуществлять на дому.
В законодательстве также нет ограничений по количеству видов деятельности, которыми самозанятый может заниматься одновременно. Также можно заниматься отдельными видами деятельности сезонно.
С какого возраста можно стать самозанятым и можно ли одновременно работать в другой организации
Самозанятым можно быть с 16 лет. Самозанятые граждане не вправе использовать в своей деятельности труд наемных работников, а также быть наемным работником субъекта предпринимательства. Однако последнее выражение не означает однозначного запрета на осуществление другой     трудовой деятельности, то есть на совмещение самозанятости и других форм трудовой деятельности.
За что могут оштрафовать самозанятых
В Узбекистане применяются штрафы за:
• ведение предпринимательской деятельности без постановки на учет в качестве самозанятого;
• занятие деятельностью, не входящей в перечень разрешенных видов деятельности;
• ведение лицензируемой деятельности без специального разрешения.
Таким образом, в настоящее время законодательство по ведению деятельности самозанятых весьма гибкое и позволяет осуществлять разрешённые виды деятельности без лишних требований. Это является весомым аргументом для того, чтобы сделать свои доходы официальными став самозанятым. Скорее всего, в дальнейшем требования к деятельности самозанятых, в том числе процедуры фиксации доходов и налогообложения самозанятых будут ужесточаться.