internet olamida firibgarlikning yangi sxemasi paydo bo‘ldi:
Rossiya nashri hisoblangan “Kommersant” gazetasining xabariga ko‘ra, internet olamida firibgarlikning yangi sxemasi paydo bo‘ldi: tajovuzkorlar reklama kodlari bo‘lgan saytlarga taqlid qiluvchi resurslarni yaratdilar, yaʼni kartadan kartaga pul o‘tkazish va pul o‘tkazmalari uchun 50 foizlik keshbeklar taklif qiladi.
Foydalanuvchi to‘lov tizimiga taqlid qiladigan saytga kiradi, u yerda ikkita bank kartasi maʼlumotlarini va 50 ming rubldan ortiq bo‘lmagan pul o‘tkazmalarini kiritish taklif etiladi.
Maʼlumotlar kiritilgandan so‘ng, mijoz qaysi bank kartasi xizmatidan foydalanishidan qatʼi nazar, standart tarzda Sberbank sahifasini simulyatsiya qiladigan operatsiyani tasdiqlash sahifa ochiladi. Keyinchalik, SMS kodni kiritish taklif etiladi, undan so‘ng foydalanuvchi sahifada tranzaksiya xatosi haqidagi xabarni ko‘radi.
Umuman olganda, mutaxassislar iyul oyida promokod so‘zidan foydalangan holda 120 ga yaqin domenni kashf etishdi va oxirgi 20 kun ichida bankpay so‘zi bilan 20 ga yaqin domen paydo bo‘ldi. Ushbu sxema professional doiralarda maʼlum, ammo ilgari surilmagan, shuning uchun uni keng auditoriya uchun yangi deb atash mumkin, deydi Zecurion analitik markazi rahbari Vladimir Ulyanov.
Uning fikriga ko‘ra, sxema muvaffaqiyatli bo‘lishi mumkin, chunki Rossiyada chegirma-kupon madaniyati faol rivojlanmoqda.
Reklama kodlari mavjud bo‘lgan yangi manbalar uzoq vaqtdan beri maʼlum bo‘lgan ssenariylarda ishlaydigan boshqa yuzlab firibgar saytlar bilan bir xil xostingda joylashtirilgan. Ilgari, masalan, tajovuzkorlar mashhur brendlar nomidan soxta savdolarni boshlashgan va bahorda firibgarliklar qurbonlariga Gazprom nomidan soxta to‘lovlarni taklif qilishgan.
Ushbu hiyla-nayrang sxemasi yaqinda paydo bo‘lganligini hisobga olsak, soxta reklama kodlarini taklif qiladigan saytlar sonining yana-da ko‘payishini taxmin qilish mumkin, albatta bu holatlar O‘zbekistonda ham uchramasligiga hech bir kimsa kafolat bera olmaydi, shu sababli aholidan tekshirilmagan saytlarga turli to‘lovlar o‘tkazmasliklari hamda karta raqamlari ҳақидаги maʼlumotlarni begona shaxslarga maʼlum qilmasliklari haqida yana bir marotaba ogohlantirishni lozim topdik.

в Интернете появилась новая схема мошенничества
По данным российской газеты «Коммерсант», в Интернете появилась новая схема мошенничества: злоумышленники создали ресурсы, имитирующие сайты с рекламными кодами, такими как кэшбэк 50% для денежных переводов с карты на карту и денежных переводов.
Пользователь заходит на сайт, имитирующий платежную систему, где вас просят ввести данные двух банковских карт и денежный перевод на сумму не более 50 тысяч рублей.
После ввода данных откроется страница подтверждения, которая будет имитировать страницу Сбербанка по умолчанию, независимо от того, какой услугой банковской карты пользуется клиент. Затем вам будет предложено ввести SMS-код, после чего пользователь увидит на странице сообщение об ошибке транзакции.
Всего в июле эксперты обнаружили около 120 доменов со словом промокод, а за последние 20 дней появилось около 20 доменов со словом bankpay. Схема известна в профессиональных кругах, но пока не выдвигалась, поэтому для широкой аудитории ее можно назвать новой, считает руководитель аналитического центра Zecurion Владимир Ульянов.
По его словам, схема может быть успешной, потому что в России активно развивается культура скидочных купонов.
Новые источники с рекламными кодами размещаются на том же хостинге, что и сотни других мошеннических сайтов, работающих на давно известных скриптах. В прошлом, например, злоумышленники устраивали фальшивые продажи от имени известных брендов, а весной предлагали жертвам мошенничества мошеннические платежи от имени «Газпрома».
Учитывая недавнее появление этой схемы мошенничества, можно предположить, что количество сайтов, предлагающих поддельные рекламные коды, будет увеличиваться, конечно, никто не может гарантировать, что этого не произойдет в Узбекистане, поэтому еще раз предупреждаем вас не совершать никаких платежей и не разглашать информацию о номере карты посторонним лицам в разных недостоверных сайтах.