Avval yozganimizdek, biz saytimizda Kreditga layoqatlilikni tekshirish xizmatini ishga tushirdik. Ushbu xizmat Sizning kredit tarixingiz, daromadlaringiz tarixi va boshqa ma'lumotlar tahlili asosida kredit layoqatingizni oldindan baholashga va Siz uchun eng yaxshi kreditlarni tanlashga yordam beradi.
Kreditga layoqatlilikni baholashda muhim omil bo’lib potentsial qarz oluvchining skoring balli va reytingi hisoblanadi. Keling, skoring nima ekanligini, skoring balli qanday aniqlanishini va qanday qilib skoring asosida banklar sizga kredit berish to'g'risida qaror qabul qilishlarini ko'rib chiqamiz.
Kredit skoringi nima?
Skoring - bu qarz oluvchilarni baholash tizimi bo'lib, uning yordamida banklar va ba'zi mikrokredit tashkilotlari kredit olgan shaxs kreditni qanchalik o’z vaqtida va to’liq qaytarashini prognoz qilishlari mumkin. Prognoz qilish matematik hisob-kitoblar va statistik ma'lumotlarga asoslanadi.
Odatda, banklar turli toifadagi qarz oluvchilar yoki kredit turlari uchun bir vaqtning o'zida bir nechta skoring tizimlaridan foydalanadilar. Qarz oluvchining har bir xususiyati ball bilan baholanadi. Misol uchun, "hozirgi ish joyidagi mehnat faoliyati davri" parametri bo'yicha sinov muddatida ishlayotgan shaxs uzoq vaqtdan beri ishlaydigan xodimga qaraganda kamroq ball oladi.
Barcha parametrlarni baholagandan so'ng, dastur qarz oluvchining umumiy ballini hisoblab chiqadi. Eng ishonchli mijozlar eng yuqori ballga ega va ular eng qulay shartlarda kredit olish imkoniyatiga ega bo’ladi.
Kreditorlar skoring modellari uchun ma'lumotlarni qayerdan oladi?
Ma'lumotlarning asosiy manbalari kredit tarixi, qarz oluvchining anketasi va kreditorning moliyaviy ma'lumotlari (masalan, bank o'z mijozining plastik kartasidagi pul aylanmasi haqidagi ma'lumotlardan foydalanishi mumkin). Bundan tashqari, qarz beruvchi boshqa manbalardan ham qo'shimcha ma'lumotlarni olishi mumkin.
Kredit tarixi
Kredit tarixi eng muhim manba hisoblanadi. Bank kredit tarixidan qanchalik ko'p ma'lumot olsa, shunchalik prognoz qilish aniqroq bo'ladi va intizomli qarz oluvchining qulay shartlarda kredit olishi, ishonchsiz mijoz esa rad etilishi ehtimoli shunchalik yuqori bo'ladi.
Qarz oluvchining anketasi
Mijoz kredit olish uchun bankka murojaat qilganda, u anketa to'ldiradi. Anketadagi ma'lumotlar esa skoring ballni hisoblash uchun foydalaniladi.
Barcha banklar mijozlardan taxminan bir xil ma'lumotlarni oladilar, lekin har xil xulosalar beradilar. Misol uchun, barcha so'rovnomalarda mijozning "jinsi" bandi mavjud, ammo kim – erkaklar yoki ayollar ishonchliroq qarz oluvchi ekanligi haqida yagona nuqtai nazar yo'q. Har bir bankning bu borada o'z statistik ma'lumotlari mavjud va bank o’z skoring modelida aynan shu ma’lumotlardan foydalanadi.
Odatda banklar qarz oluvchidan quyidagilarni so'raydi:
Bankning mijoz haqidagi moliyaviy ma'lumotlari
Agar jismoniy shaxs o'zining ish haqi oladigan bankidan qarz olsa, qarz beruvchi uning daromadini aniq ko’ra oladi. Bundan tashqari, potentsial qarz oluvchi kredit uchun murojaat qilgan bankida omonat yoki plastik karta ochgan bo'lishi mumkin. Bunday ma'lumotlar ham skoring modeliga kiritiladi. Chunki bu ma'lumotlarning barchasi bankka kredit olayotgan shaxsning pul bilan qanday ishlashi va uning moliyaviy intizomini baholashga yordam beradi.
Skoring ballini qanday yaxshilash mumkin?
Buning uchun, birinchi navbatda, kreditlaringizni o’z vaqtida va to’liq to'lashingiz kerak. Muddati o’tgan to’lovlar kredit tarixini buzadi, kredit tarixi esa skoring ballni hisoblashda eng muhim ahamiyatga ega.
Agar siz to'lovlarni har doim o'z vaqtida amalga oshirsangiz ham, kredit tarixingizni muntazam tekshirib turishingiz kerak. Shu orqali barcha ma'lumotlar to'g'ri ko'rsatilganligiga ishonch hosil qilishingiz mumkin. Ba'zida banklar kredit byurosiga qarz to'langanligi haqida ma'lumot yuborishni unutishadi va kredit tarixida muddati o’tgan to’lov hosil bo'ladi. Bunday holda, xatoni tuzatish uchun darhol kredit byurosiga murojaat qilishingiz kerak.
Kredit tarixingizni tekshirish va o'z skoring ballingiz va reytingingizni Depozit.uz sayti orqali bilish uchun esa:
Shuningdek, bonus sifatida siz so'rovingizga mos keladigan kreditlar ro'yxatini va kredit olish uchun ariza yuborish imkoniyatini qo’lga kiritasiz.

Как писали мы ранее, на нашем сайте мы запустили услугу Проверки кредитоспособности. Данный сервис поможет предварительно оценить Вашу кредитоспособность исходя из анализа вашей кредитной истории, истории доходов и других данных, и по итогу подобрать для Вас самые выгодные кредиты.
При оценке кредитоспособности важной составляющей является скоринговый балл и рейтинг потенциального заёмщика. Давайте разберёмся, что такое скоринг, как определяется скоринговый балл, и как на основании скоринга банки решают, давать ли Вам кредит.
Что такое кредитный скоринг?
Скоринг — это система оценки заемщика, с помощью которой банки и некоторые микрофинансовые организации могут предсказать, насколько аккуратно человек будет выплачивать кредит. В основе прогноза лежат математические расчеты и статистика.
Обычно банки используют одновременно несколько скоринговых систем — для разных категорий заемщиков или видов кредитов. Каждая характеристика заемщика оценивается в баллах. Например, по параметру «стаж на нынешнем месте работы» человек на испытательном сроке получит меньше баллов, чем давний сотрудник.
Оценив все параметры, программа высчитывает общий скоринговый балл заемщика. У самых надежных клиентов — самый высокий балл и максимальные шансы получить кредит на выгодных условиях.
Откуда кредиторы берут данные для скоринговых моделей?
Основные источники информации — это кредитная история, анкета заемщика и собственная финансовая информация кредитора (например, банк может использовать данные о платежах по карте своего клиента). Кроме этого, кредитор может привлекать дополнительные данные из других источников.
Кредитная история
Это самый важный ресурс. Чем больше информации банк получает из кредитной истории, тем точнее предсказание и тем больше шанс, что добросовестный заемщик получит кредит на выгодных условиях, а ненадежному клиенту откажут.
Анкета заемщика
Когда человек запрашивает кредит, он заполняет анкету. Информация из нее тоже будет использоваться при расчете скорингового балла.
Все кредиторы собирают примерно одни и те же данные, но выводы могут делать разные. Например, во всех анкетах есть пункт «пол», но нет единой точки зрения, кто более надежный заемщик — мужчины или женщины. У каждого банка своя статистика на этот счет, она и будет использоваться в скоринговой модели.
Обычно банки спрашивают у заемщика:
Собственная финансовая информация банка
Если человек занимает деньги в своем «зарплатном» банке, кредитор более-менее точно представляет его доход. Кроме того, у потенциального заемщика может быть вклад или дебетовая карта в том банке, где он хочет одолжить деньги. Информация о них тоже будет включена в скоринговую модель. Ведь все эти данные помогут банку прикинуть, как человек обращается с деньгами, и оценить его финансовую дисциплину.
Как улучшить свой скоринговый балл?
Для этого прежде всего нужно аккуратно выплачивать свои кредиты. Просрочки испортят кредитную историю, а она имеет самый большой вес при расчете скорингового балла.
Состояние своей кредитной истории стоит регулярно проверять, даже если вы всегда вовремя вносите платежи. Так вы будете уверены, что вся информация отражена корректно. Иногда банки забывают отправлять в бюро кредитных историй сведения о том, что долг выплачен, и в кредитной истории появляется просрочка. В таком случае нужно сразу же обратиться в бюро кредитных историй, чтобы исправить ошибку.
А для того, чтобы узнать свою кредитную историю, скоринговый балл и рейтинг на сайте Depozit.uz:
Также в качестве бонуса Вы получаете список подходящих под ваш запрос кредитов и возможность отправить заявку на кредит.