Valyutalar kursi o'zgarishining asosiy sabablari
Uning o'sishi inflyatsiyaning tezlashishiga olib keladi, barqaror valyuta kurslari esa investorlarda optimistik qarash uyg’otadi. O'z kapitalingizni malakali va samarali boshqarish uchun siz valyuta kurslari nimaga bog'liqligini, uning o'zgarishiga qanday tashqi va ichki omillar sabab bo'lishini bilishingiz kerak.
Deyarli har bir davlatning o‘z pul birligi bor: AQShda bu dollar, Xitoyda yuan, Rossiyada rubl, O‘zbekistonda esa so‘m. Jahon savdo bozorida mamlakatlar bir-biri bilan hamkorlik qilishlari uchun turli milliy pul birliklari o'rtasidagi munosabatlarni belgilovchi valyuta kurslari o'rnatiladi. Valyuta qiymati har qanday mahsulot narxi kabi doimo o'zgarib turadi. Oddiy qilib aytganda, kotirovkalar to'g'ridan-to'g'ri ma'lum bir valyutaga bo’lgan talab darajasiga bog'liq.
Markaziy bank dam olish kunlaridan tashqari har kuni so‘mning xorijiy valyutalarga, jumladan, AQSh dollariga nisbatan rasmiy kursini belgilab beradi. Biz esa bu o'zgarishlarni, xususan, dollar kursidagi o'zgarishlarni doim kuzatib boramiz, chunki dollar kursi boshqalarga qaraganda tez-tez o'zgarib turadi va xalqaro to'lovlarning yarmiga yaqini dollarda amalga oshiriladi, chunki AQSh dunyodagi eng yirik iqtisodiyotdir va investorlarning eng ishonchli davlatidir. Shuning uchun deyarli har bir davlat tashqi savdoni amalga oshirish uchun Amerika valyutasiga muhtoj. Lekin bu kunlik o'zgarishlar nima bilan bog'liqligini va aholi uchun nimani anglatishini hamma ham tushunmaydi. Bugun biz ushbu masalalarni oddiy so'zlar bilan tushunishga harakat qilamiz.
So‘mning xorijiy valyutaga nisbatan ayirboshlash kursi tijorat banklari tomonidan o‘z mijozlari – xo‘jalik yurituvchi sub'yektlarning tegishli buyurtmalari asosida xorijiy valyutani xarid qilish va sotish amaliyotlari o‘tkaziladigan O‘zbekiston Respublikasining valyuta birjasidagi har kunlik banklararo savdo sessiyalarida shakllanadi. Ya'ni, valyuta kursi o'zgarishining asosi bu talab va taklifdir. Agar valyutaga talab oshsa, uning qiymati ham oshadi. Agar milliy tovarlar bilan operatsiyalar soni yoki investitsiyalar hajmi kamaysa, valyuta kursi pasayadi.
O‘zbekistonda xorijiy valyutaning asosiy manbalari quyidagilardir:
1. tovarlar va xizmatlarni chet elga eksport qilish;
2. xalqaro pul o'tkazmalari.
Mamlakat o'z tovar va xizmatlarini chet elga eksport qilganda va sotganda, u to'lovlarni xorijiy valyutada oladi. Jismoniy va yuridik shaxslarning xorijdan mamlakatga yuboradigan pul o‘tkazmalarida ham xuddi shunday holat kuzatiladi.
Bu daromadlarning aksi esa, ya’ni chet el valyutasini ishlatish manbalari:
1. chet eldan tovarlar va xizmatlar importi;
2. chet elda pul sarflash;
3. hukumatning tashqi to'lovlari, masalan, tashqi qarz.
Bu harajatlarining barchasi xorijiy valyutaga, xususan, dollarga talabni yuzaga keltiradi. Va talab qancha ko'p bo'lsa, xorijiy valyutalarning kursi shunchalik yuqori bo'ladi.
Umuman olganda, milliy va jahon valyutalarining bozordagi mavqeiga ta'sir qilishi mumkin bo'lgan hodisalarni ikkita katta toifaga bo'lish mumkin:
• Davlatning ichki siyosiy va iqtisodiy omillari;
• Valyuta kurslariga bosim o'tkazadigan tashqi hodisalar.
Ichki omillar. Valyuta qiymatining o'zgarishining ichki sabablari mamlakatda sodir bo'lgan barcha muhim moliyaviy, iqtisodiy va siyosiy xodisalarni o'z ichiga oladi:
YaIM (yalpi ichki mahsulot) - bu ko'rsatkich davlat iqtisodiyotining umumiy holatini aks ettiradi. YaIMning o'sishi xizmat ko'rsatish sohasi va ishlab chiqarishning o'sishidan dalolat beradi. YaIMning o'sishi valyuta kursini mustahkamlaydi, pasayishi esa uni zaiflashtiradi.
Ishsizlikning oshishi yoki kamayishi. Mamlakatda ishsizlar sonining ko'payishi milliy iqtisodiyotning ahvoli yomonlashganidan dalolat beradi va milliy valyuta qiymatining pasayishiga olib keladi.
Import/eksport darajasi. Import qilinadigan tovarlar hajmining o'sishi davlat iqtisodiyotining pasayishidan dalolat beradi, bu esa milliy valyutaning holatiga salbiy ta'sir qiladi. Agar eksport hajmi oshsa, vaziyat teskari yo'nalishda o'zgaradi.
Mamlakatda inflyatsiya darajasi. Bir necha hisobot davrlari uchun oziq-ovqat va nooziq-ovqat mahsulotlari narxlarini taqqoslash yo'li bilan hisoblanadi. Har bir inflyatsiya ortishi bilan milliy valyuta qadrsizlanadi.
Davlat byudjeti muvozanati. Byudjet taqchilligi, ayniqsa uni qoplash uchun pul massasining qo'shimcha emissiyasi amalga oshirilsa, tabiiy ravishda inflyatsiya sur'atlarining keskin o'sishiga va valyuta kurslarining pasayishiga olib keladi.
Davlat qarzi darajasi. Qarzning yuqori darajasi, ayniqsa, agar u tashqi qarzning katta qismini o'z ichiga olsa, tabiiy ravishda valyutaga bo'lgan talabning oshishiga olib keladi.
Tashqi hodisalar. Tashqi omillar deganda mamlakatdan tashqarida sodir bo'ladigan va ayni paytda valyuta kursiga sezilarli ta'sir ko'rsatadigan turli hodisalar tushuniladi. Bunda eng muhim narsa - bu ma'lum bir davlatning milliy valyutasiga bo'lgan ishonch darajasi. Xususan, agar investorlar uchun vaziyat qoniqarli bo’lmasa va ular valyutaga ishonmasa, bu joriy kursning qulashiga olib kelishi mumkin.
Kotirovkalarga bosim o'tkazadigan yana bir muhim omil - bu xom ashyo va oltin narxi. Shu bilan birga, agar energiya resurslarini yetkazib beruvchi mamlakatlar uchun ularning narxining oshishi milliy valyutalarning barqaror o'sishiga sabab bo'lsa, import qiluvchi mamlakatlarda bu, aksincha, valyuta kurslarining pasayishiga olib keladi.

Курс валют в большей или меньшей мере влияет на жизнь каждого человека.
Его рост приводит к ускорению темпов инфляции, а стабильные курсы вызывают у инвесторов оптимизм. Чтобы грамотно и эффективно управлять собственным капиталам, необходимо знать, от чего зависят валютные курсы, какие внешние и внутренние факторы вызывают его скачки.
Своя валюта имеется практически у каждого государства: в США – это доллар, в Китае – юань, в России – рубль, а в Узбекистане – сум. Чтобы страны могли сотрудничать между собой на глобальном торговом рынке, устанавливает курс валют, который определяет соотношение между различными национальными единицами. Стоимость валюты, также как и цены на любой товар, постоянно меняется. Если говорить простыми словами, котировки напрямую зависят от того, насколько востребована та или иная валюта.
Ежедневно, кроме выходных, Центральный банк устанавливает официальный курс сума к иностранным валютам, в том числе и к доллару США. И все мы наблюдаем за этими изменениями, в частности за изменениями курса доллара, так как его курс меняется чаще остальных и около половины всех международных расчетов происходит в долларах, так как США являются крупнейшей экономикой мира и пользуются высоким доверием инвесторов. Поэтому практически каждая страна нуждается в американской валюте, чтобы вести внешнюю торговлю. Но не все понимают с чем связаны эти ежедневные изменения и что они означают для обычного населения. Сегодня попробуем разобраться в этих вопросах простыми словами.
Обменный курс сума по отношению к иностранным валютам формируется на ежедневных межбанковских торгах Узбекской республиканской валютной биржи, на которых коммерческие банки осуществляют куплю-продажу иностранной валюты на основе соответствующих заявок своих клиентов – хозяйствующих субъектов. То есть основанием изменений курса валют является спрос и предложение. Если спрос на валюту растет, увеличивается и ее стоимость. Если уменьшается количество сделок с национальными товарами или размер инвестиций — курс снижается.
В Узбекистане основными источниками получения иностранной валюты являются:
Когда страна экспортирует и продает свои товары и услуги за границу, она получает платежи в иностранной валюте. То же самое происходит с денежными переводами, которые физические и юридические лица отправляют в страну из-за границы.
А противоположностью этих поступлений являются:
Все эти валютные расходы порождают спрос на иностранную валюту, в частности на доллар. И чем больше спроса, тем выше растёт курс иностранных валют.
В целом, события, способные оказать влияние на положение национальных и мировых валют на рынке, условно можно разделить на две большие категории:
Внутренние события. К внутренним причинам изменения стоимости валюты, относятся все значимые финансовые, экономические и политические события, происходящие внутри страны:
ВВП (валовый внутренний продукт) – это показатель отражает общее положение экономики государства. Рост ВВП свидетельствует о наращивании сферы услуг и производства. Увеличивающийся ВВП укрепляет валютный курс, падающий – наоборот ослабляет.
Рост или падение безработицы. Увеличение числа безработных в стране указывает на ухудшение состояния национальной экономики и ведет к падению стоимости национальной валюты.
Уровень импорта/экспорта. Увеличивающиеся объемы импортируемых товаров свидетельствуют о спаде государственной экономики, что негативно влияет на положение национальной валюты. В случае наращивания объемов экспорта происходит изменение ситуации в обратную сторону.
Уровень инфляции в стране. Рассчитывается путем сравнения цен на продовольственные и непродовольственные товары за несколько отчетных периодов. С каждым повышением уровня инфляции национальная валюта обесценивается
Сбалансированность государственного бюджета. Дефицит бюджета, особенно если для покрытия выполняется дополнительная эмиссия денежной массы, закономерно приводит к резкому росту темпов инфляции и снижению курсов валюты.
Уровень государственного долга. Высокий уровень долга, особенно если в нем присутствует большая доля внешних заимствований, закономерно приводит к увеличению спроса на валюту.
Внешние события. Под внешними факторами понимаются различные события, которые происходят за пределами страны и при этом оказывают значительно влияние на курс валют. Наиболее критичным здесь является уровень доверия к нацвалюте конкретного государства. В частности, если инвесторы недовольны и не доверяют денежной единице, это может привести к обвалу текущего курса.
Еще одним весомым фактором, который оказывает давление на котировки, являются цены на сырьевые ресурсы и Золото. При этом, если для стран – поставщиков энергоносителей повышение их стоимости становится причиной неуклонного роста национальных валют, то в странах – импортерах – это, наоборот, приводит к снижению валютных курсов.