Banklarning valyuta kurslari nima uchun farq qiladi?
U valyuta birjasida bitimlar tuzishda foydalanilgan o'rtacha tortilgan kurslar to'g'risidagi ma'lumotlar asosida belgilanadi.
Rasmiy valyuta kursining amal qilish doirasi kichik. Chet el valyutasidagi yig'imlarni, hisobotlarni, soliqlarni belgilashda, davlat byudjetining daromadlar va xarajatlar rejasini tuzishda foydalaniladi. Biroq bunda, moliya bozori ishtirokchilari, shu jumladan Markaziy bank har qanday o‘zaro hisob-kitoblarni amalga oshirishda rasmiy valyuta kursidan foydalanishlari shart emas.
Tijorat banklari esa valyuta kurslarini bir necha omillarga qarab belgilaydilar.
1. Birinchidan, banklar Markaziy bank kursini hisobga olishlari mumkin. Bu usul nisbatan kam qo'llaniladi, ko'pincha moliya institutlari, masalan, rasmiy kursni ham, raqobatchilar tomonidan qo'llaniladigan kotirovkalarni ham hisobga olgan holda, kombinatsiyalangan yondashuvdan foydalanadilar.
2. Ikkinchidan, banklar ko'pincha bozor kon'yunkturasiga mos ravishda harakat qiladilar, ya'ni ular o'zlarining "qo'shnilari"ning kotirovkalariga, shuningdek, ma'lum bir valyutaga bo'lgan talabga tayanadilar. Misol uchun, agar jismoniy shaxslar ommaviy ravishda dollar yoki yevro sotib olishni boshlasa, ularning qiymati oshadi.
3. Uchinchidan, banklar valyutalarning birjadagi qiymatini hisobga oladilar. Faqat ular rasmiy valyuta kursi shakllangan "kechagi" ma'lumotlarga emas, balki real vaqt rejimida amalga oshirilgan operatsiyalarga asoslanadi.
Tijorat banklari valyutani sotib olish va sotish kurslarini mustaqil ravishda belgilaydilar va bu kurslar banklarni bezarar ishlashini ta'minlashi, shuningdek, qimmatbaho bank infratuzilmasini saqlab turish zarurligini hisobga olgan holda ma'lum daromadni ta'minlashi kerak.
Banklar tijorat tashkilotlari bo'lib, ularning maqsadi foyda olishdir. Shunga ko'ra, bankda valyuta kursi odatda birjadagidan yuqori bo’ladi. Bundan tashqari, ular valyutani, qoida tariqasida, pastroq narxda sotib olib, yuqoriroq narxda sotadilar.
Bank stavkalari, Markaziy bank tomonidan ma'lum bir sana uchun belgilangan kursdan ko'ra, ko'proq mijozlarning aynan shu valyutaga bo'lgan talabiga bog'liq.
Talab qancha ko'p bo'lsa, narx ham shunchalik yuqori bo'ladi - bu asosiy iqtisodiy tamoyil bo'lib, valyuta bozori ham xuddi shu qoidaga bo’ysunadi. Hozirda valyutaga talab odatdagidan yuqori, shuning uchun kurs ham oshib boryapti.
Tijorat kursi umumiy bozor kon'yunkturasiga va ma'lum bir bankning valyuta pozitsiyasiga ham bog'liq. Misol uchun, agar naqd shakldagi chet el pullari ko’payib ketsa, narx birja ko'rsatkichlaridan ham pastga tushishi mumkin.
Birja va ayirboshlash shoxobchalarida kurslarda bunchalik jiddiy farqni ko‘rishimizning yana bir sababi bor.
Birjadagi valyuta kurslari naqd pulsiz kurslar, ayirboshlash shoxobchalarida esa naqd pul kurslari hisoblanadi. Bu asosiy farq. Bank valyutani birjada arzonroq sotib olishi mumkin, lekin uni naqd pulga aylantirish imkoniyati yo'q va bunday valyuta operatsiyasidan banknotlar soni ko’payib qolmaydi. Shuning uchun, naqd shakldagi valyutani sotib olish va sotish kurslari yuqoriroq bo'ladi.
Nima uchun kurs bir bankning turli filiallarida farq qilishi mumkin?
Bozor va fond birjasidagi vaziyatdan tashqari, ma'lum bir valyuta ayirboshlash punktida valyuta mavjudligi ham muhimdir. Qayerda valyuta kamroq bo'lsa, bank kursni pasaytiradi, ortiqcha bo'lsa, uni ko'tarishi mumkin. Banklar talabga shu orqali ta'sir qiladi. Boshqa tijorat banklarida valyuta kursi qanday ekanligi ham muhim.

Официальный курс валют устанавливается Центральным банком по рабочим дням.
Он определяется на основе сведений о средневзвешенных курсах, которые применялись при заключении сделок на валютной бирже.
Сфера применения официального валютного курса невелика. Он используется при определении пошлин, отчётности, налогов с дивидендов в иностранной валюте, подготовке планов расходов и доходов государственного бюджета. При этом участники финансового рынка, в том числе Центральный банк, не обязаны использовать официальный курс при каких-либо взаиморасчётах.
Коммерческие банки устанавливает курс валют на основе нескольких факторов.
Коммерческие банки самостоятельно устанавливают курсы покупки и продажи валюты. Эти курсы должны обеспечивать банкам безубыточность проводимых операций, а также некоторую доходность с учётом необходимости поддержания достаточно дорогостоящей банковской инфраструктуры.
Банки — это коммерческие учреждения, целью работы которых является извлечение прибыли. Соответственно, в них курс обмена, как правило, выше, чем на бирже. Кроме того, они продают валюту, как правило, по более высокой цене, нежели выкупают.
Курсы банков куда больше зависят от спроса клиентов на эту самую валюту, чем от установленного Центральным банком курса на определенную дату.
Чем выше спрос, тем больше цена — это базовый экономический принцип, и он точно так же работает на валютном рынке. Сейчас спрос на валюту выше привычного, поэтому и растёт валютный курс.
Коммерческий курс также зависит от общей ситуации на рынке и валютного положения конкретного банка. Например, при избытке иностранной наличной валюты цена может опуститься даже ниже биржевых показателей.
Есть еще одна причина, почему мы видим такую существенную разницу в курсе валют на бирже и в обменниках.
Курсы валют на бирже — это безналичные курсы, а в обменниках — курсы для наличных. В этом принципиальная разница. Банк может дешевле купить валюту на бирже, но превратить ее в наличные у него нет возможности, ведь количество банкнот от такой валютной сделки у банка никак не увеличилось. Вот и получается, что для наличных выше как курсы покупки, так и курсы продажи валюты.
Почему курс может отличаться в разных отделениях одного банка?
Помимо ситуации на рынке и бирже, имеет значение наличие валюты в конкретной точке. Там, где ее меньше, банк может снизить курс, а где излишки — поднять. Так банки влияют на спрос. Также имеет значение, какой курс в других коммерческих банках.