Uy-joy qurish va rekonstruksiya qilish uchun ipoteka kreditlari.
Ma’lumki, ipoteka kreditlari nafaqat uy-joy sotib olish, balki yakka tartibdagi uy-joyni qurish va rekonstruksiya qilish uchun ham beriladi. Bugungi kunda ushbu kredit davlat dasturiga muvofiq ham, banklarning tijorat shartlarida ham beriladi.
Bugun biz davlat dasturi doirasida ajratilayotgan ipoteka krediti shartlarini ko’rib chiqamiz.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 11 martidagi “Bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka kreditlarini ajratish orqali aholini uy-joy bilan ta’minlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-6186-sonli Farmoniga muvofiq Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarda jismoniy shaxslarga yakka tartibdagi uy-joy qurish va rekonstruksiya qilish uchun ipoteka kreditlari ajratib kelinmoqda.
Tartibga ko’ra, yakka tartibdagi uy-joy qurish va rekonstruksiya qilish deganda fuqaroning belgilangan tartibda umrbod egalik qilish huquqi asosida ajratilgan yer uchastkasida belgilangan tartibda kelishilgan va tasdiqlangan loyiha asosida fuqaroning o‘z kuchi bilan, xususiy pudrat tashkilotini yoki o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tgan yollanma ishchilarni yollagan holda yakka tartibdagi uy-joy qurish, uning me’morchilik-rejalashtirish yechimlarini o‘zgartirish, uyning ustiga, yoniga qo‘shimcha qurish, eskirgan konstruksiyalar va muhandislik inshootlarini, shu jumladan, tashqi tarmoqlarni (magistral tarmoqdan tashqari) qismlarga ajratgan, almashtirgan holda o‘zgartirish tushuniladi.
Ushbu dasturga muvofiq, ipoteka shartlari quyidagilardan iborat:
• Boshlang’ich badal – qurilish ishlari qiymatining 15% miqdorida.
• Kredit muddati – 20 yilgacha.
• Imtiyozli davr – mijozning xohishiga 6 oygacha.
• Maksimal summa – 327,25 mln so‘m.
• Foiz stavkasi - 17-18%.
• Kreditni qaytarish – differensial yoki annuitet to'lov.
Kredit quyidagilarga pul o'tkazish yo'li bilan beriladi:
• qurilish kompaniyalari hisobvarag‘iga;
• xususiy pudratchilar hisobvarag‘iga;
• qurilish materiallari ishlab chiqaruvchilar yoki do'konlari hisobiga;
• o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tgan yollanma ishchilar nomiga ochilgan bank kartalariga.
Qurilish uchun ipoteka kreditini quyidagi banklarda rasmiylashtirish mumkin: O‘zsanoatqurilishbank, Hamkorbank, Mikrokreditbank, Milliy bank, Aloqabank, Qishloqqurilishbank, Orient Finans bank, Xalq bank, Agrobank va Asakabank.
Yakka tartibda uy-joy qurish va rekonstruksiya qilish quyidagi tartibda amalga oshiriladi:
Mijoz uy-joy qurish, rekonstruksiya qilish ishlarini boshlashdan avval o‘z tanloviga ko‘ra loyihalash tashkilotiga loyiha-smeta hujjatlari uchun buyurtma beradi;
Uy-joy qurish, rekonstruksiya qilish uchun loyiha-smeta hujjatlarini ko‘rib chiqish va kelishish uchun shahar (tuman)lar qurilish bo‘limlariga murojaat qiladi;
Uy-joyning qurilishi yoki rekonstruksiya ishlari tugallangandan keyin qarz oluvchi bir oy muddatda uy-joyni foydalanishga qabul qilish bo‘yicha dalo-latnoma rasmiylashtiriladi;
Belgilangan tartibda uy-joyga bo‘lgan mulk huquqini davlat ro‘yxatidan o‘tkazadi;
O‘z hisobidan qurilishi (rekonstruksiya ishlari) tugallangan ipoteka predmetini yo‘qolish va shikastlanish tavakkalchiliklaridan sug‘urta qilish shartnomasini tuzadi;
Ipoteka to‘g‘risidagi shartnoma yoki qonun asosida ipotekani rasmiylashtiradi va uni davlat ro‘yxatidan o‘tkazadi.
Muhim! Ushbu ipoteka krediti Toshkent shahrida joylashgan uy-joy qurilishi va rekonstruksiya ishlari uchun berilmaydi.
Uy-joy qurish va rekonstruksiya qilish uchun ipoteka kreditlarining batafsil shartlari bilan Ipoteka sahifasida tanishishingiz mumkin.

Ипотечные кредиты на строительство и реконструкцию жилья.
Как известно ипотечные кредиты выдаются не только на покупку жилья, но также и для строительства и реконструкцию индивидуального жилого дома. На сегодняшний день данный кредит можно оформить и по госпрограмме, и на коммерческих условиях банков.
Сегодня разберём условия ипотечного кредита, выделяемого по госпрограмме.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 марта 2021 года ПФ-6186 «О дополнительных мерах по обеспечению жильем путем выделения ипотечных кредитов на рыночных принципах» ипотечные кредиты предоставляются физическим лицам во всех областях на строительство и реконструкцию индивидуального жилья.
Согласно порядку, под понятием строительство и реконструкция индивидуального жилья подразумевается строительство жилья, крыши, придомовой постройки, а также изменение его архитектурно-планировочных решений, замена морально устаревших конструкций и инженерных сооружений, в том числе наружных сетей путем разборки и замены, на земельном участке, выделенного на праве пожизненного владения на основании согласованного и утвержденного в установленном порядке проекта путем найма подрядчиков или самозанятых.
Согласно данной программе условия ипотеки состоят из следующего:
• Первоначальный взнос – 15% от стоимости строительных работ.
• Срок кредита – до 20 лет.
• Льготный период – до 6-ти месяцев по желанию клиента.
• Максимальная сумма: 327,25 млн. сум.
• Процентная ставка – 17-18%.
• Погашение кредита – дифференцированный или аннуитетный платёж.
Кредит предоставляется путем перечисления денег:
• строительным компаниям;
• частным подрядчикам;
• на счет производителей/магазинов стройматериалов
• на банковские карты, открытые на имя сотрудников, которые зарегистрированы как самозанятые.
Ипотечный кредит для строительства можно оформить в следующих банках: Узпромстройбанк, Хамкор банк, Микрокредитбанк, Национальный банк, Алока банк, Кишлоккурилишбанк, Ориент Финанс банк, Народный банк, Агробанк и Асакабанк.
Ипотечный кредит для строительства и реконструкции выделяется в следующем порядке:
До начала строительства и реконструкции жилья заёмщик делает заказ на выполнение проектно-сметной документации в проектную организацию по своему выбору;
Обращается в городские (районные) строительные управления для рассмотрения и утверждения проектно-сметной документации на строительство и реконструкцию жилья;
По окончании строительства или реконструкции дома заёмщик в течение одного месяца составляет акт приема дома в пользование;
Регистрирует право собственности на жилье в установленном порядке;
За свой счет заключает договор страхования риска утраты и повреждения предмета ипотеки;
Оформляет ипотечный договор согласно закону и производит государственную регистрацию.
Важно! Данный ипотечный кредит не выдается на строительство и реконструкцию в городе Ташкенте.
Подробная информация по ипотечным кредитам на строительство и реконструкцию жилья есть на странице Ипотека.