Tugatilgan “Turkiston bank”ning ba’zi omonatchilariga mablag’lar qaytarilmasligi haqida xabar berildi. Aslida bu mablag’lar bankka omonat sifatida emas, balki subordinar qarz sifatida jalb qilingan. Bank tugatilgan vaqtlarda bunday mablag’lar qaytarilishi qonun bilan kafolatlanmagan.
Xabarlarga ko’ra, “Turkiston bank”ning 57 ta mijozining jami 59 mlrd so’mga yaqin mablag’lari omonat emas, subordinar qarz sifatida jalb qilingan. Lekin mijozlarga mablag’lar omonatga qo’yilayotganligi bank tomonida ta’kidlangan, hatto buning isboti sifatida ularga omonat daftarchalari ham taqdim etilgan va yuqori foizlar va’da qilingan.
Moliyaviy jihatdan yetarli ma’lumotga ega bo’lmagan fuqarolar albatta bu tuzoqqa tushib, o’z mablag’larini bankka topshirgan va bank tugatilganidan so’ng ushbu mablag’larini qaytarib olishlari shubha ostida qolmoqda.
3 noyabr kuni Turkistonbankni tugatish komissiyasi yig‘ilishida bank bilan subordinar qarz shartnomasini imzolagan mijozlarga pullari Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash fondi tomonidan qoplab berilmasligi bildirilgan.
Normativ-huquqiy hujjatlarga ko‘ra, subordinar qarz bo‘yicha majburiyatlar bank tugatilayotganda depozitorlar va bankning boshqa kreditorlari talablari qondirilganidan so‘ng amalga oshiriladi. Shuningdek, subordinar qarz bo‘yicha majburiyatlar bank depozitorlari va kreditorlari talablariga tenglashtirilmagan bo‘lishi kerak. Ya'ni subordinar qarz egalari o‘z pulini hammadan keyin, faqat aksiyadorlardan oldin oladi.
Ushbu holat yuzasidan Markaziy bank zarar kor’gan shaxslar sudga va Ichki ishlar vazirligiga murojaat qilishlari kerakligi haqida xabar berdi.
Har qanday bank xizmati va operatsiyalaridan foydalanishda shartnoma va boshqa hujjatlarni e’tibor bilan o’rganib chiqish, agar savol tug’ilsa javob topib keyin imzolash zarurligi haqida foydalanuvchilarimizga yana bir bor eslatib o’tamiz.

Некоторым вкладчикам ликвидируемого «Туркистон банк» сообщили, что их средства не будут возвращены. Фактически эти средства были привлечены в банк не в виде депозитов, а в виде субординированного долга. Закон не гарантирует возврат таких средств при ликвидации банка.
По имеющимся данным, средства 57 клиентов "Туркистон банк" на общую сумму порядка 59 миллиардов сумов были привлечены в виде субординированного долга, а не в виде вкладов. Однако в банке подчеркивали, что средства клиентов принимаются на вклады, и в качестве доказательства им даже предъявляли сберегательные книжки и обещали высокие проценты.
Граждане, не обладающие достаточными финансовыми знаниями, естественно попали в данную ловушку, вложили свои средства в банк, и теперь после ликвидации банка возврат их денег остаётся под вопросом.
3 ноября на заседании ликвидационной комиссии «Туркистон банк» клиентам, заключившим с банком договор субординированного долга, было сообщено, что их денежные средства не будут возмещены Фондом гарантирования банковских вкладов граждан.
Согласно нормативным правовым документам, субординированные долговые обязательства исполняются после удовлетворения требований вкладчиков и иных кредиторов банка при ликвидации банка. Также субординированные долговые обязательства не должны быть равны требованиям вкладчиков и кредиторов банка. То есть держатели субординированного долга получат свои деньги позже всех, только раньше акционеров.
В связи с этой ситуацией в Центральном банке сообщили, что по данному пострадавшие лица должны обратиться в суд и МВД.
Напоминаем нашим пользователям еще раз о необходимости внимательно изучать договор и другие документы при пользовании любыми банковскими услугами и операциями, а при возникновении вопросов находить на них ответы и затем подписывать договор.