Toshkent shahrida birinchi Ipoteka markazining ochilishi bo‘lib o‘tdi.
10 avgust kuni Toshkent shahrida Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida birinchi Ipoteka markazining ochilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu markaz “Yagona darcha” formatida tashkil etilgan bo‘lib, O‘zbekistondagi birinchi bu kabi muassasa hisoblanadi. Kelgusida bunday markazlarni respublikaning boshqa hududlarida ham tashkil etish rejalashtirilgan.
Ipoteka markazining maqsadi aholiga ipoteka kreditlash masalalari bo‘yicha aholiga kompleks xizmat ko‘rsatishdan iborat. Markaz ipoteka bozoridagi barcha takliflarni umumlashtirgan. Barcha tashrif buyuruvchilarga Toshkent shahrida qurilayotgan uy-joylar, ipoteka krediti berayotgan banklar, ularning shartlari haqida batafsil ma’lumot beriladi. Shuningdek, oldi-sotdi shartnomalarini, garov va ipoteka kreditlarini rasmiylashtirish, uy-joyga bo‘lgan huquqni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibida ham yordam ko‘rsatiladi. Eng muhimi, barcha xizmatlar bir joyda ko‘rsatiladi.
Prezidentning soʻzlariga koʻra:
“Xalqimiz turmushini yaxshilash uchun qancha qarorlar chiqayapti, qulayliklar yaratilyapti. Lekin ko‘pchilik bundan to‘la xabardor emas. Bilganlar ham qayerga borishni bilmay, ovora bo‘ladi. Bu markaz uy olishni istaganlarga kompleks xizmat ko‘rsatib, og‘irini yengil qiladi. Endi markazning elektron platformalarini rivojlantirib, odamlarga yanada qulaylik yaratish kerak”.
Davlat rahbari, shuningdek, ko‘pchilik yer uchastkasi bilan xususiy uy-joy sotib olish uchun ipoteka kreditidan foydalana olmasligini ta’kidladi. Shu bois, xususiy uy-joylar uchun ipoteka kreditlashni  kengaytirish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
Ta’kidlash joizki, joriy yilda ipoteka kreditlari uchun tijorat banklariga budjetdan 13 trillion so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan. Lekin olti oyda aholiga bu mablag‘larning 30 foizi berilgan, xolos.

В Ташкенте прошло открытие первого Ипотечного центра.
10 августа в Ташкенте во главе Президента Шавката Мирзиёева прошло открытие первого Ипотечного центра. Данный центр создан в формате Единого окна и является первым подобным учреждением в Узбекистане. В дальнейшем планируется создание таких центров и в других регионах республики.
Целью создания Ипотечного центра является комплексное обслуживание населения в вопросах ипотечного кредитования. В Центре будут собраны все предложения на ипотечном рынке. Всем посетителям будет предоставляться подробная информация о строящемся в Ташкенте жилье, банках, выдающих ипотечные кредиты, их условиях. Также будет оказана помощь в процедуре оформления договоров купли-продажи, залога и ипотечного кредита, государственной регистрации права на жилье.
По словам Президента:
«Много решений принимается, условий создается для улучшения жизни наших людей. Но многие не в полной мере осведомлены об этом. А те, кто в курсе, не знает, куда идти. Этот центр будет предоставлять комплексные услуги и облегчит заботы тех, кто хочет приобрести жилье. Теперь необходимо развивать электронные платформы центра и сделать его еще более комфортным для людей».
Также глава государства отметил, что многие не могут воспользоваться ипотекой для покупки частных домов с земельным участком. По этой причине были даны указания ответственным лицам по расширению ипотечного кредитования частных домов.
Стоит отметить, что в текущем году коммерческим банкам на финансирование ипотечных кредитов запланировано выделить из бюджета 13 триллионов сумов. Однако за первые шесть месяцев населению выдано лишь 30 процентов этих средств.