Tijorat banklari tomonidan aholiga kredit ajratishning kechiktirilish sabablari nima deb o‘ylaysiz?
Respublika Markaziy banki rasmiy ma’lumotiga ko‘ra, tijorat banklarida muammoli kreditlar salmog‘i ortib bormoqda.
Respublika Markaziy banki rasmiy ma’lumotiga ko‘ra, tijorat banklarida muammoli kreditlar salmog‘i ortib bormoqda. Rasmiy ma’lumotga ko‘ra, 2021-yilning 1-avgust holatiga ko‘ra, muammoli kreditlarning jami ulushi 6,2 foizga yetgan. Ya’ni, o‘tgan oyga nisbatan o‘zgarish 0,7 foizni tashkil etmoqda.
Bu nimadan dalolat beradi? Agar chuqur mulohaza yuritilsa, tijorat banklari tomonidan aholi farovonligini oshirish, tadbirkorlikni rivojlantirish va yangi ish o‘rinlarini yaratish maqsadida ko‘plab kredit mablag‘lari ajratiladi. Biroq, ajratilgan kredit mablag‘lari o‘z vaqtida qaytmasligi oqibatida banklarning muammoli kreditlari salmog‘i ortishiga sabab bo‘ladi. Muammoli kredit ortdi degani, tijorat bankiga keyingi tashrif buyuruvchi mijoz uchun kredit ajratilishda muammolar tug‘ilishidir.
Bugungi kunda mijozlar tomonidan bu holat yaxshi tahlil qilmagan holda murojaatlarning ham ko‘payishiga sabab bo‘layotgani achinarli holat. Chunki, bank ham tijorat tashkiloti hisoblanadi. U ham aholi omonatga qo‘ygan mablag‘lari hisobidan kredit ajratadi. Biroq, hozirgi statistikaga nazar tashlasak, tijorat banklari tomonidan aholiga kredit ajratishda salbiy muammolar kelib chiqish arafasida turibdi. Ayniqsa, TBC bank va Tengebanklar ham mazkur ro‘yxatdan joy olgani kishini ajablantiradi.
Albatta, bu holatni oldini olish uchun aholi ham tijorat banklari pul mablag‘lari omonat ekanligini, uni o‘z vaqtida qaytarish lozimligini his qilsa, maqsadga muvofiq bo‘lardi.
Siz ta’lim krediti, ipoteka krediti yoki iste’mol kreditlaridan foydalanishni istaysizmi? U holda, mas’uliyatni his qilgan holda tijorat banklari tomonidan taqdim etilgan kredit to‘lovlarni o‘z vaqtida to‘lashni unutmang!

По данным Центробанка республики, доля проблемных кредитов в коммерческих банках растет.
По данным Центробанка республики, доля проблемных кредитов в коммерческих банках растет. По официальным данным, на 1 августа 2021 года общая доля проблемных кредитов достигла 6,2%. Это на 0,7 процента больше, чем в предыдущем месяце.
На что это указывает? Если задуматься, коммерческие банки предоставляют большие кредиты для повышения благосостояния населения, развития предпринимательства и создания новых рабочих мест. Однако в результате несвоевременного погашения выделенных кредитов доля проблемных кредитов банков увеличится. Увеличение проблемных кредитов означает, что возникают проблемы с предоставлением кредита следующему клиенту, который посетит коммерческий банк.
К сожалению, сегодня эта ситуация также приводит к увеличению количества обращений клиентов без хорошего анализа. Потому что банк тоже коммерческая организация. Коммерческий банк также предоставляет кредиты за счет вкладов населения. Однако, если посмотреть на текущую статистику, есть негативные проблемы с выдачей кредитов коммерческими банками населению. Особенно удивительно, что TBC bank и Tengebank тоже попали в этот список.
Конечно, для предотвращения такой ситуации было бы целесообразно, если бы население тоже чувствовало, что деньги коммерческих банков - это вклад, который нужно своевременно возвращать.
Вы хотите воспользоваться кредитом на образование, ипотечным или же потребительским кредитом? В этом случае не забудьте погасить кредитные платежи предоставленные коммерческими банками вовремя и с чувством ответственности!