Ta’lim kreditlari bu yildan boshlab bakalavr hamda magistraturaning kunduzgi, sirtqi va kechki ta’lim shaklida to’lov-kontrakt asosida o'qish uchun beriladi.
Ta’lim kreditlari: tijorat banklarining barcha takliflari.
Ta’lim kreditlari bu yildan boshlab tijorat banklari tomonidan bakalavr hamda magistraturaning kunduzgi, sirtqi va kechki ta’lim shaklida to’lov-kontrakt asosida o’qishga qabul qilingan yoki tavsiya etilgan O’zbekiston Respublikasi fuqarosi bo’lgan talabalarga berilishi “Oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qish uchun ta’lim kreditlari ajratishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Vazirlar Mahkamasining Qarori va “O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamg‘armasi hisobidan tijorat banklari orqali oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qish uchun ta’lim kreditlarini ajratish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga o’zgartirishlar kiritish orqali belgilab berildi.
Shuningdek, kiritilgan o’zgartirishlarga ko’ra endilikda O’zbekistonda faoliyat ko’rsatayotgan ta’lim muddati bir yil va undan ortiq bo’lgan barcha oliy, o’rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida o’qish uchun ta’lim kreditlari ajratiladi. Ya’ni endilikda davlat, nodavlat oliy, o’rta maxsus va professional ta’lim muassasalari, O’zbekistondagi xorijiy oliy, o’rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlari va ularning filiallarida o’qish uchun ham ta’lim kreditidan foydalanish mumkin.
Ta’lim krediti quyidagi shartlarda ajratiladi:
• Maksimal miqdori – to’lov-kontrakti summasi miqdorida;
• Foiz stavkasi – Markaziy bankning amaldagi asosiy stavkasi miqdorida;
• Muddati – talabaning rasmiy o’qish davri, 6 oy imtiyozli davr va yana 7 yil;
• Kredit ta’minoti – bank ichki siyosatidan kelib chiqqan holda uchinchi shaxs kafilligi, sug’urta polisi yoki mol-mulk garovi.
Muhim jihat! Ta’lim krediti foiz stavkasi Nizomga ko’ra Markaziy bankning amaldagi asosiy stavkasida ajratilishi belgilangan. Bugungi kunda asosiy stavka 15%ni tashkil etadi. Lekin, 2022 yil yakunigacha ta’lim kreditlari tijorat banklari tomonidan 14% dan ajratilishi Prezident Qarori bilan belgilab qo’yilgan. Shuningdek, agar Markaziy bankning asosiy stavkasi pasaysa, krediti foizi ham pasayadi, aks holatda o’zgarishsiz qoladi.

С этого года коммерческие банки будут предоставлять образовательные кредиты для учёбы на платно-контрактной основе на очной, заочной и вечерней форме обучения бакалавриата и магистратуры.
С этого года коммерческие банки будут предоставлять образовательные кредиты студентам-гражданам Республики Узбекистан, принятым или рекомендованным на очную, заочную и вечернюю формы обучения бакалавриата и магистратуры. Это предусмотрено изменениями, внесенными в Постановление Кабинета Министров «О мерах по регулированию предоставления образовательных кредитов на оплату обучения в высших, средних специальных и профессиональных заведениях» и в Положение «О порядке выделения образовательных кредитов на оплату обучения в высших учебных заведениях за счет средств Фонда финансирования образовательных кредитов Минфина».
Также, согласно внесенным поправкам, образовательные кредиты будут выдаваться на обучение во всех высших, средних специальных и профессиональных образовательных организациях, действующих в Узбекистане, со сроком обучения один год и более. То есть теперь можно воспользоваться образовательным кредитом для обучения в государственных, негосударственных высших, средних специальных и профессиональных учебных заведениях, зарубежных высших, средних специальных и профессиональных образовательных организациях и их филиалах в Узбекистане.
Образовательный кредит предоставляется на следующих условиях:
Важный момент! Согласно Положению процентная ставка по образовательному кредиту устанавливается в размере действующей базовой ставки ЦБ. На сегодняшний день основная ставка составляет 15%. Однако Указом Президента определено выделение образовательных кредитов коммерческими банками под 14% годовых до конца 2022 года. Также, если основная ставка ЦБ снизится, процент по кредиту тоже уменьшится, в противном случае он останется неизменным.
На вышеуказанных условиях образовательные кредиты выдаются следующими банками:
Кроме того, получение образовательных кредитов на коммерческих условиях возможно в следующих банках:
| Банк | Процентная ставка | Срок кредита | Максимальная сумма | Льготный период |
| Aloqabank | 24% | 2 года | 50 млн. сум | - |
| Garantbank | 22% | 2 года | В размере суммы контракта | - |
| Ipak Yo’li bank | 26.9% | 3 года | 30 млн. сум | - |
| Mikrokreditbank | 25% | 3 года | В размере суммы контракта | - |
| Orient Finans bank | 26% | 4 года | 250 млн. сум | - |
| O’zmilliybank | 20% | 3 года | В размере суммы контракта | 12 месяцев |
| 22% | 5 года |
С подробными условиями образовательных кредитов вы можете ознакомиться на странице Образовательные кредиты.