Ta'lim krediti: bilishingiz kerak bo'lgan muhim jihatlar.
Oily o’quv yurtlariga o’qishga qabul qilingan yoki keyingi bosqichga o’tgan talabalar uchun ayni vaqtda dolzarb masala bu o’qish uchun kontrakt to’lovini amalga oshirishdir.
Oily o’quv yurtlariga o’qishga qabul qilingan yoki keyingi bosqichga o’tgan talabalar uchun ayni vaqtda dolzarb masala bu o’qish uchun kontrakt to’lovini amalga oshirishdir. Usbdu masalada yoshlarga imkoniyat yaratish maqsadida Prezident qarori asosida Vazirlar Mahkamasining 18.08.2021 yildagi 527-sonli “Oliy ta’lim tashkilotlarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qish uchun ta’lim kreditlari ajratishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga asosan ta’lim krediti ajratish tartibi va shu bilan bog’liq bo’lgan barcha jihatlar to’liq yoritib berildi. Buning asosida quyidagi asosiy savollarga javob berib o’tamiz.
Ta’lim krediti bo’yicha foiz stavkasi qancha?
Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida. Bugungi kunda 14%ni tashkil etadi. Agar asosiy stavka pasaysa, kredit foizi ham pasayadi, asosiy stavka ko’tarilsa, kredit foizi o’zgarishsiz qoladi.
Ta’lim kreditining maksimal miqdori qancha?
Maksimal miqdor belgilanmagan. Talaba va ta’lim muassasasi o’rtasida tuzilgan shartnomada belgilangan miqdorda beriladi.
Qancha muddatga beriladi?
O’qish davri tugaganidan so’ng yettichi oydan boshlab yetti yil muddatga beriladi.
Imtiyozli davr mavjudmi?
O’qish davri tugaganidan so’ng olti oylik imtiyozli davr mavjud. Bu muddat va o’qish davri davomida kredit uchun faqat hisoblangan foizlar to’lab boriladi. Imtiyozli davr tugaganidan so’ng, asosiy qarz ham foiz bilan birga to’lanadi.
Kreditni butun o’qish davrini to’lash uchun olish mumkinmi?
Mumkin. Misol uchun, birinchi kursda ta’lim krediti olindi. Ikkinchi kursda ham kreditga zarurat bor. Demak, ikkinchi va keyingi kurslar uchun ham kredit olish uchun bankka murojaat qilish zarur bo’ladi. Bu yerda shuni bilish muhim: birinchi va keyingi kurslarda o’qish uchun kredit olinsa, butun o’qish davri mobaynida foiz to’lovlari to’lab boriladi. Undan so’ng yana olti oy imtiyozli davr mobaynida faqat foiz to’lovlari to’lanib, keyin asosiy qarz summasi ham qo’shib boriladi.
Ta’lim krediti kimlarga beriladi?
Kunduzgi ta’lim, bakalavriat va magistratura talabalariga beriladi.
Kredit kimlarga berilmaydi?
Super-kontrakt asosida o’qishga qabul qilingan talabalarga berilmaydi, bunda faqat birinchi kurs uchun ta’lim krediti olish mumkin emas, ikkinchi kursdan boshlab kredit olish mumkin. Shuningdek, sirtqi va kechki ta’lim shakllari uchun ham ta’lim krediti berilmaydi.
Qaysi oily ta’lim muassasalarida o’qish uchun ta’lim krediti beriladi va qaysilariga berilmaydi?
Ta’lim krediti davlat, nodavlat, O’zbekistonda joylashgan horijiy OTMlar va ularning filiallari uchun beriladi.

В настоящее время для студентов, принятых на первый курс или переведенных на следующие курсы высших учебных заведений очень актуален вопрос оплаты контракта.
В настоящее время для студентов, принятых на первый курс или переведенных на следующие курсы высших учебных заведений очень актуален вопрос оплаты контракта. В целях создания условий для обучения молодежи был принят новый указ Президента и на основании этого указа Кабинетом Министров Республики Узбекистан принято постановление №527 от 18.08.2021г. «О мерах по регулированию предоставления образовательных кредитов на оплату обучения в высших учебных заведениях», в котором подробно описан порядок предоставления образовательных кредитов и связанные с этим аспекты. На основании этого ответим на се важные вопросы.
Какая процентная ставка по образовательному кредиту?
В размере основной ставки Центрального банка. В данное время – 14%. В случае понижения основной ставки процентная ставка по кредиту снижается, в случае повышения – остается без изменений.
Какая максимальная сумма образовательного кредита?
Максимальный размер не установлен. Кредит выдаётся в размере указанном в контракте составленном между студентом и учебным заведением.
На какой срок выдаётся кредит?
Кредит выдаётся на семь лет после окончания периода обучения и через шесть месяцев после льготного периода.
Есть ли льготный период?
После окончания периода обучения предоставляется шестимесячный льготный период. В течение этого периода и во время периода обучения выплачиваются только начисленные проценты по кредиту. После льготного периода основная сумма погашается вместе с процентами.
Можно ли получить кредит на весь период обучения?
Можно. Например, студент взял образовательный кредит для обучения на первом курсе. Возникает необходимость получения кредита и на втором курсе. Это означает, что нужно будет обратиться в банк за кредитом на втором курсе, и так на последующих курсах. Важно знать, что если вы возьмете кредит на первый и последующие курсы, в период обучения будут выплачиваться проценты. После окончания всего периода обучения еще в течении шести месяцев выплачиваются только проценты, затем прибавляется основная сумма кредита.
Кто может получить образовательный кредит?
Студенты очной формы обучения, бакалавра и магистратуры.
Кому не предоставляется кредит?
Кредит не выдается студентам, зачисленным на супер-контрактной основе, в этом случае получить образовательный кредит нельзя только первый год, начиная со второго курса можно взять образовательный кредит на общих условиях. Кредиты на образование также недоступны для заочного и вечернего обучения.
Для учебы в каких ВУЗах предоставляется образовательные кредиты, а для каких нет?
Образовательные кредиты предоставляются государственным, негосударственным, зарубежным университетам, расположенным в Узбекистане, и их филиалам.