Talabalarga ijara to‘lovining bir qismini qoplab berish shartlari belgilandi
Hukumatning tegishli qaroriga ko‘ra (605-son, 24.09.2021 y.) Davlat oliy taʼlim muassasalarining ijara huquqi asosida yashayotgan talabalariga oylik ijara to‘lovining bir qismini qoplab berish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, ijara huquqi asosida yashaydigan talabalarning oylik ijara to‘lovi bir qismini qoplab berish davlat soliq xizmati organlari tomonidan hisobga qo‘yilgan ko‘chmas mulk ijara shartnomasiga muvofiq ijara huquqi asosida yashaydigan ariza beruvchilarga nisbatan tatbiq etiladi va bunda ro‘yxatga olingan doimiy yashash joyi doirasida (tuman, shahar miqyosida) ariza beruvchilarga oylik ijara to‘lovining bir qismini qoplab berish amalga oshirilmaydi.
Bitta turar joyda ikki va undan ortiq talaba ijara huquqi asosida yashagan holatlarda ularning barchasi ijara shartnomasida qayd etilgan bo‘lishlari shart.
Mazkur tartib davlat OTMning faqat kunduzgi taʼlim shaklida o‘qib, ijara huquqi asosida yashaydigan talabalariga nisbatan tatbiq etiladi.
Bunda ariza beruvchi tegishli maʼlumot yoki hujjatlarni o‘zi taʼlim olayotgan fakultetning yoshlar bilan ishlash bo‘limi dekan o‘rinbosari yoki OTMning talabalarni turar joy bilan taʼminlash ishlarini muvofiqlashtiruvchi bo‘limiga topshiradi.
Xususan, masʼullar 1 hafta davomida ariza beruvchi maʼlumotlarining ijtimoiy mezonlarga muvofiqligini o‘rganadi. So‘ng maʼlumotlarni umumlashtirib, ko‘rib chiqish va xulosa berish uchun navbatdagi haftaning birinchi kunida talabgorlarni tanlab olish komissiyasiga taqdim etadi.
Shundan so‘ng, komissiya bir ish kunida talabgorlar to‘g‘risidagi maʼlumotlarni o‘rganib chiqib, qaror qabul qiladi.
Shunga ko‘ra, davlat OTM rektori (filial direktori)ning buyrug‘i rasmiylashtirilib, arizalari qanoatlantirilgan talabgorlar to‘g‘risidagi tegishli maʼlumotlar va ularning ro‘yxati to‘lovlarni amalga oshirish uchun buxgalteriyaga taqdim etiladi.
Arizasi ijobiy hal etilgan talabalar uchun ijara to‘lovining bir qismi Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan ular ariza bergan sanadan boshlab qoplab beriladi.
Ijara to‘lovining bir qismini qoplab berish:
-         o‘quv yili davomida (har yili 1 sentyabrdan 1 iyulgacha) yoki o‘qitish dasturi bo‘yicha o‘quv yilining davomiyligiga qarab belgilanadi;
-        ariza beruvchi tomonidan har oyning 7-sanasigacha arizalar masʼullarga taqdim etilganidan so‘ng amalga oshiriladi.
Eslatib o‘tamiz, ijara to‘lovining qoplab beriladigan qismi Toshkent shahrida – BHMning 1 baravari, qolgan hududlarda – BHMning 0,5 baravaridan oshmasligi lozim.

Установлен порядок возмещения части арендной платы для студентов.
Постановлением Правительства (№ 605 от 24.09.2021) утверждено положение о порядке возмещения части ежемесячной арендной платы студентам государственных высших учебных заведений, проживающих на арендной основе.
Согласно Положению, возмещение части ежемесячной арендной платы студентов, проживающих на условиях аренды, распространяется на тех студентов, которые проживают на арендованном жилье в соответствии с договором аренды недвижимого имущества, зарегистрированного в государственной налоговой службе и при этом возмещение не производиться если арендованное жилье находится в пределах постоянного места жительства (места прописки) заявителя.
Если два или более студентов проживают в одном помещении на условиях аренды, все они должны быть указаны в договоре аренды.
Данная процедура распространяется на студентов государственных высших учебных заведений, которые учатся только по очной форме обучения и проживают на арендной основе.
В этом случае заявитель представляет соответствующую информацию или документы заместителю декана по делам молодежи факультета, на котором он учится, или в Отдел координации по обеспечению жильём студентов ВУЗа.
В частности, ответственное лицо в течении одной недели производят проверку соответствия заявителя социальным критериям. Затем он обобщает информацию и в первый день следующей недели представляет ее комиссии по отбору претендентов для рассмотрения и заключения.
Затем комиссия рассматривает информацию о заявителях и принимает решение в течение одного рабочего дня.
Исходя из этого, издается приказ ректора ВУЗа (директора филиала) и соответствующая информация о заявителях, чьи заявки были одобрены, и их список передается в бухгалтерию для произведения оплаты.
Студентам, чьи заявления были одобрены, часть арендной платы будет возмещена из государственного бюджета с момента подачи заявления.
Возврат части арендной платы:
- определяется в течение учебного года (с 1 сентября по 1 июля каждого года) или в соответствии с продолжительностью учебного года согласно учебной программе;
- производится после подачи заявок заявителем до 7 числа каждого месяца.
Следует отметить, что возмещаемая часть арендной платы не должна превышать 1 БРВ в Ташкенте и 0,5 БРВ в других регионах.