So'm/AQSH dollari kursining 2021-yilda kutilayotgan dinamikasi
"O'zsanoatqurilishbank" ATB Biznes tahlili markazi tomonidan milliy valyutani AQSH dollariga nisbatan kursining 2021-yilga prognozi qilindi. Quyida mazkur hisobot matni bilan tanishishingiz mumkin.
O'zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo'mitasining ma'lumotlariga ko'ra, 2019-yilda iste'mol narxlari indeksi bo'yicha inflyatsiya darajasi 15,2% tashkil etdi va milliy valyutaning dollarga nisbatan kursi 8 339,55 dan 9 507,56 so'mgacha yoki 14,0% ga pasaydi. Valyuta kursining keskin pasayishi 2018-yil sentabr-oktabr oylarida (3,2% va 2%), 2019-yil avgustda (8,2%) va 2020-yil aprelda (6,0%) qayd etildi.
Markaziy bank ma'lumotlariga ko'ra, 2020-yil yakuni bo’yicha inflyatsiya 11,1 foizni tashkil etdi. Markaziy bankning 2021-yildagi asosiy yo'nalishi inflyatsiyani 10% darajasida ushlab turishga qaratiladi. Markaziy bank uchun milliy valyuta devalvatsiyasi darajasini va mos ravishda valyuta intervensiyalari ko’lamini belgilashda inobatga olinadigan asosiy omil iste'mol narxlarining o'rtacha o'sishini ta'minlashdir.
Markaziy bank tomonidan yuqorida qayd etilgan siyosat, shuningdek 2019-2020 yillardagi tendentsiyalar saqlanib qolingan taqdirda, 2021-yil oxiriga kelib so’mning AQSH dollariga nisbatan kursining quyi chegarasi 11 300 so'mni, yuqori chegarasi esa 11 600 so'mni tashkil qilishini prognoz qilish mumkin.
Bizning fikrimizcha, 2021-yilda valyuta kursi o'sishini ikkita ssenariysi mavjud:
1) Byudjet daromadlarini ko'paytirish maqsadida, 2020-yilda kuzatilganidek, Markaziy bank aprel-may oylarida NKMKdan oltin sotib olayotganda valyuta kursini pasaytiradi. Ma'lumki, pandemiya tufayli barcha mamlakatlarda byudjet daromadlari kamaygan va bugungi kunda, pandemiyaning salbiy oqibatlari 2021-yilda davom etmaydi deb hisoblashga asos yo'q.
2) Markaziy bank pandemiya oldidan bo'lgani kabi avgustdan sentabrgacha valyuta kursini pasaytiradi va keyinchalik inflyatsiya darajasi ichida valyuta kursining keskin devalvatsiyasiga yo'l qo'ymaydi.

Динамика обменного курса сума к доллару
Центром Бизнес аналитики АКБ "Узпромстройбанк" составлен прогноз по динамике курса национальной валюты к доллару США в 2021 году. Ниже приведен текст данного доклада.
По данным Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике в 2019 году уровень инфляции по индексу потребительских цен (ИПЦ) составил 15,2%, а обменный курс национальной валюты к доллару «ослаб» с 8 339,55 до 9 507,56 сум или на 14,0%. Резкое падение обменного курса было зафиксировано в периоды сентябрь-октябрь 2018 года (3,2% и 2%), август 2019 года (8,2%) и апрель 2020 года (6,0%).
По данным Центрального банка, по итогам 2020 года инфляция составила 11,1%. Основное внимание Центрального банка в 2021 году будет сосредоточено на сдерживании инфляции ниже отметки в 10%. Обеспечение умеренного роста потребительских цен служит основным аргументом, который послужит ЦБ основой для определения уровня девальвации и, соответственно, интервенций.
При вышеуказанной политике ЦБ, а также, сохранении тенденции 2019-2020 гг., нижний порог обменного курса к концу 2021 года составит прогнозно 11 300 сум, а верхний порог не превысит отметку в 11 600 сум к доллару США.
По нашему мнению есть два сценария развития роста обменного курса в 2021 году:
1) Центральный банк будет девальвировать обменный курс с апреля по май, как наблюдалось в 2020 году, для увеличения поступлений в бюджет при покупке золота у НГМК. Как известно, из-за пандемии фискальные доходы снизились во всех странах и к настоящему времени, нет оснований полагать, что негативные последствия пандемии не продолжатся в 2021 г.
2) Центральный банк девальвирует обменный курс с августа по сентябрь, как это имело место до пандемии, а затем не допустит резкой девальвации курса в пределах уровня инфляции.