Shaxsiy biznesni boshlashda uchraydigan xatolar
Biznes yo'lida eng boshida, katta pul, bilim va tajriba bo'lmagan paytda, biznesmenlar ko'pincha muvaffaqiyatsizlikka uchrashadi. Jahon statistik ma'lumotlariga ko'ra, yosh tadbirkorlarning 90% birinchi yil ichida tanazzulga yuz tutgan.
Bugun biz tajribali tadbirkorlarning fikriga ko'ra muvaffaqiyatsizlikka olib keladigan TOP 5 xatoni ko'rib chiqamiz:
1. Bir vaqtning o'zida hamma narsani o'z zimmasiga olish.
Eng boshida sizga yordamchilar yetishmaydi, shuning uchun siz hamma narsani qila olmaysiz. Shu sababli, rivojlanishning ilk bosqichida kompaniyaning eng muhim vazifasini aniqlang va uni o'z zimmangizga oling.  Boshqa ishlar ham ko'p bo'ladi, lekin ularni bir muddat kechiktirish yoki unutish maqsadga muvofiqdir. Yodingizda tuting: "20 ta joyga bir qadamdan ko'ra, bir yo'nalishga 20 ta qadam tashlash yaxshiroqdir". Gap shundaki, ustuvor vazifaning bosqichma-bosqich amalga oshirilishi aniqroq natijaga olib keladi. Hamma narsaga birdan kirishmang, izchil bo'ling!
2. Start paytida tajribaga ega bo'lmay turib, ko'p pul investitsiya qilish.
Samarali marketingga e'tibor qarating - tarmoqlarni tahlil qiling, savdo bozorlarini qidiring, atrofingizning ehtiyojlarini tushunishga harakat qiling.
3. Maqsadli auditoriyani aniqlashda o'zingizga e'tibor qarating.
Odamlar ko'pincha o'zlarining e'tiqodlariga ko'ra hukm qilishadi: "Bizning mahsulotimiz 25 yoshdan 35 yoshgacha bo'lgan o'rtacha maoshi yuqori bo'lgan erkaklarni qiziqtiradi". Biroq, gipoteza noto'g'ri bo'lishi mumkin. Va xato aynan shu noto'g'ri mahsulot yoki maqsadli auditoriyada yotadi. Shuning uchun, bo'lajak xaridorlarning mahsulotga bo'lgan talabini bir necha bor tekshirib ko'rgan ma'qul, ular qaysi joylarga tashrif buyurishi, ularni nima qiziqtirayotganini bilib oling. Faqatgina ushbu qadamlardan so'ng siz marketing strategiyangizni yaratishingiz mumkin.
4. Reja va maqsadning yo'qligi.
Biznes-reja va maqsad amalga oshirilgan harakatlarning samaradorligini baholashga yordam beradi. Siz hamma narsani daftarga yozishingiz mumkin, yoki biznes-rejalarni yaratish uchun maxsus dastur yaxshiroq. Daromad va xarajatlar tarkibini yozing, so'ngra kerakli daromadni hisoblang - "vizual" raqamga o'tish ancha oson.
5. Vakolatga ega bo‘lmaslik.
Yuqorida ta'kidlab o'tilganidek, ko'pchilik biznes jarayonlar dastlab sizga qaratilgan. Ammo vakolat berish imkoniyati paydo bo'lishi bilanoq - kechiktirmang. O'zingizni ba'zi operatsion vazifalardan ozod qilsangiz, kompaniyani rivojlantirish uchun vaqtingiz bo'ladi. Moliyaviy imkoniyatlaringizga qarab vazifalarni topshiring. Aks holda tadbirkorlik bilan emas, yakka tartibdagi tadbirkorlik bilan shug‘ullanasiz.

В начале пути, когда нет больших денег, знаний и опыта, у бизнесменов часто случаются неудачи. По данным мировой статистики 90% начинающих предпринимателей разоряется в первый же год.
Сегодня мы рассмотрим ТОП 5 ошибок, ведущих к провалу, по мнению опытных предпринимателей:
1. Браться за всё и сразу.
В самом начале у вас скорее всего не будет достаточного количества помощников, так что успеть всё вы не сможете. Поэтому определите самую важную задачу компании на данном этапе развития и займитесь ей. Всегда будут и другие дела, но их лучше либо на время отложить, либо забыть. Помните: "Лучше сделать 20 шагов в одном направлении, чем один шаг в 20". Дело в том, что поэтапное выполнение приоритетной задачи приводит к более ощутимому результату. Не хватайтесь за всё подряд, будьте последовательны!
2. Вложить много денег на старте без опыта.
Делайте упор на эффективный маркетинг – анализируйте отрасли, ищите рынки сбыта, попытайтесь понять потребности вашего окружения.
3. Ориентироваться на себя при определении целевой аудитории.
Люди часто судят по своим убеждениям: "Наш продукт интересует мужчин в возрасте от 25 до 35 лет с заработной платой выше среднего". Однако гипотеза может оказаться неверной. И ошибка скрывается в неверном продукте или целевой аудитории. Поэтому лучше несколько раз проверить спрос на товар у предполагаемых клиентов, узнать какие места они посещают, что их интересует. Только после этих шагов можно выстраивать маркетинговую стратегию.
4. Отсутствие плана и цели.
План и цель в бизнесе помогают оценить результативность предпринятых действий. Можно записывать всё в блокнот, а лучше в специальной программе для создания бизнес-планов. Пропишите структуру доходов и расходов, далее рассчитайте необходимую выручку – к «наглядной» цифре двигаться гораздо проще.
5. Неумение делегировать.
Как отмечалось выше, изначально большинство бизнес-процессов сконцентрировано на вас. Но как только появляется возможность делегировать − не откладывайте. Когда вы освободите себя от части операционных задач, у вас появится время на развитие компании. Делегируйте задачи в соответствии с вашими финансовыми возможностями. Иначе вы будете заниматься самозанятостью, а не предпринимательством.