Shaxsiy biznesni boshlash: Biznes starti uchun mablag' topish
Tadbirkor o'z biznesini tashkil qilishda hal qilishi kerak bo'lgan birinchi savollardan biri, albatta, pul bilan bog'liq.
Biznes g'oya, xohish, intilish bor, ehtimol hatto tayyorgina biznes-reja ham yozilgan, lekin oxir-oqibat uni amalga oshirish uchun mablag'ning yo'qligi juda ko'p uchrab turadigan holatlardan biridir.
Xo'sh, boshlang'ich sarmoyani qayerdan topish mumkin? Biznes boshlash uchun qayerdan pul topish mumkinligi haqida bir qancha variantlarni ko'rib chiqamiz.
- Agar yetarli daromadga ega bo'lsangiz, o'zingiz jamg'arishingiz mumkin ;
-ko'char yoki ko'chmas mulkni sotish;
-do'stlardan qarz olish ;
-investor toping;
-bankdan kredit oling.
Birinchisi, shubhasiz, eng yaxshi variant, bu usulning yagona va eng muhim kamchiligi bu VAQT. Kerakli miqdorni jamg'arish uchun uzoq vaqt talab etiladi, ayniqsa, agar siz maoshga ishlasangiz, 3 yildan 5 yilgacha davom etishi mumkin.
Ikkinchi variant, agar sizda mashina yoki uy bo'lsa, unda siz deyarli katta miqdorda pul olishingiz va o'z biznesingizni amalga oshirishingiz mumkin.
Siz faqat o'z mol-mulkingizni xavf ostiga qo'yasiz, hatto ishlar siz kutgandek bo'lmasa ham, siz hech kimdan hech narsa qarzdor bo'lmaysiz va vijdoningiz toza bo'ladi.
Do'stlardan qarz olish - bu yaxshi fikr emas, lekin agar boshqa variant bo'lmasa, siz undan foydalanishingiz mumkin. Agar, albatta, sizning shaxsiy biznesingizni boshlash uchun yetarli bo'lgan katta mablag'ga ega do'stlaringiz bo'lsa ayni muddao!
Ammo, agar to'satdan biror narsa noto'g'ri ketsa va siz pul yo'qotib qo'ysangiz, siz tanishlaringiz bilan munosabatlaringiz buzilishi va puldan tashqari do'stlaringizni ham yo'qotishingiz ehtimoli mavjud. Ma'lumki, siz har qanday holatda ham pul berishingiz kerak bo'ladi, lekin uning nazarida sizning obro'ingiz buziladi.
Investor topish - biznesni boshlashning eng xavfsiz usullaridan biri. Agar o'z mablag'ingiz bo'lmasa-da, lekin sizda ajoyib biznes g'oya bo'lsa, o'z loyihangiz uchun investor topishga harakat qilishingiz mumkin. Ushbu holatda faqat o'z biznesingiz bilan bo'lishishingiz kerak bo'ladi, qoida tariqasida, investor sizning biznesingizning 50 foizini oladi.
Bitta muammo shundaki, investor topish juda qiyin. Agar siz faqat o'yinchoqlar do'koni yoki oshxona ochmoqchi bo'lsangiz, investor pul tikmaydi. G'oyangiz uchun aniq va batafsil biznes-rejangiz, bo'lajak investorga yoqadigan real raqamlar va daromadlar yozilgan bo'lishi kerak. Hech kim kam daromadli loyihaga pul tikmaydi.
Odatda investorlarga qandaydir ishlab chiqarishni yo'lga qo'ymoqchi bo'lgan odamlar murojaat qilishadi. Investorni savdo yoki xizmatlarga jalb qilish mushkul masala hisoblanadi.
Bankda biznes -loyihangiz uchun kredit olish bir muncha xatarlarga egadir, chunki siz biznesingiz boshidan tortib olishingiz kerak bo'lgan pul yukiga duch kelasiz. Foydaning aksariyat qismi kreditni qoplashga sarf qilinishi mumkin.
Siz mavjud kapitalingizni ko'paytirish uchun kredit olishingiz mumkin, aytaylik, sizda mablag' bor, osonlikcha kredit olishingiz mumkin va muvaffaqiyatsiz boshlangan taqdirda ham bankrotlik xavfi bo'lmaydi.
Biznesda tavakkal qilish shart va lozim, ammo barcha narsalarni avvaldan tosh-taroziga qo'yib olish kerak!

Одним из самых первых вопросов который приходится решать предпринимателю при организации своего дела, конечно же связан с деньгами.
На самом деле – это очень частое явление, есть бизнес-идея, желание, стремление, возможно даже написан бизнес-план, а в итоге чтобы осуществить это нет денег.
Так, где же найти стартовый капитал? Рассмотрим варианты, где найти деньги на свой бизнес:
-Накопить самостоятельно, в случае если Вы достаточно зарабатываете;
-Продать движимое или недвижимое имущество;
-Занять у знакомых;
-Найти инвестора;
-Взять кредит в банке.
Первый пожалуй – самый лучший вариант, единственный и самый главный минус этого способа … ВРЕМЯ. Потребуется длительный промежуток времени для того чтобы скопить нужную сумму, особенно если Вы работаете на зарплату, на это может уйти от 3 до 5 лет.
Второй вариант, если у Вас есть нормальное авто или квартира, то можно получить довольно крупную сумму денег практически сразу и уже реализовать свой бизнес.
Здесь Вы рискуете только своей собственностью и даже если дело пойдет не так как Вы ожидали, то Вы никому ничего должны не будете и совесть Ваша будет чиста.
Занять деньги у знакомых, если честно не лучшая идея, но если нет другого варианта, то можно воспользоваться и ей. Если конечно у Вас есть друзья со значительными сбережениями, которых хватит для начала своего бизнеса.
Но если вдруг, что-то пойдет не так и Вы потеряете деньги, то скорее всего Вы испортите отношения со своими знакомыми и помимо денег потеряете еще и друзей. Как понятно деньги Вам придется отдавать в любом случае, но в глазах человека Ваша репутация будет уже испорчена.
Найти инвестора один из самых безопасных способов начать бизнес. Если у Вас нет своих денег, но есть отличная бизнес идея, то можете попробовать найти инвестора для своего проекта. Здесь уже своим бизнесом придется делиться, как правило инвестору отойдет 50% от Вашего бизнеса.
Вот только проблема в том, что найти инвестора довольно сложно. Инвестор не будет вкладывать деньги, если Вы просто собрались открыть магазин игрушек или столовую. У Вас должен быть четкий и подробный бизнес-план своей идеи, где будут прописаны все мелочи предстоящего предприятия с реальными цифрами и доходом, который понравится будущему инвестору. Инвестировать деньги в малорентабельный проект никто не будет.
К инвесторам как правило обращаются люди которые хотят наладить какое-нибудь производство. В торговлю или сферу услуг инвестора привлечь практически невозможно.
Брать кредит на свой бизнес-проект в банке очень рискованно, так как на Вас сразу же ляжет денежное бремя, которое Вы должны будете тянуть с самого начала бизнеса.
Кредит можно взять чтобы просто добавить к уже существующему капиталу, допустим у Вас есть сумма, то Вы спокойно можете взять кредит и угрозы банкротства тут не будет даже при неудачном старте.