Bugungi kunda valyuta kurslari bilan qiziqmaydigan odamni topish qiyin. Yangiliklarda doim dollar kursi tushgani yoki ko'tarilganligi haqida ma'lumot berib boriladi.
Aksariyat odamlar turli maqsadlarda, shu jumladan pulni jamg'arish uchun ham valyuta ayirboshlash bilan shug'ullanadilar. Shundan kelib chiqqan holda va shu bilan birga iqtisodiyotda keskin o'zgarishlar sodir bo’layotgan sharoitda, valyutani tezda sotish yoki sotib olish uchun kurslarni kuzatib borish kerak.
Hozirgi vaqtda barchamiz dollar kursi va narxlar o'rtasidagi to'g'ridan-to'g'ri bog'liqlikni ko'rmoqdamiz. Valyuta kursi odamlarning farovonlik darajasiga bevosita ta'sir qiladi. Shuning uchun valyutani eng qulay kursda almashtirish hammaga juda muhimdir.
Mamlakatimizda 33 ta bankning 31 tasida chet el valyutasini, xususan, AQSh dollarini sotib olish yoki sotish mumkin. Faqat ikkita bank valyuta ayirboshlashni amalga oshirmaydi - bular TBC Bank va Bank Apelsin.
Evro, Britaniya funt sterlingi, Shveytsariya franki, Yapon iyenasi, Rossiya rubli yoki Qozog’iston tengesi kabi boshqa xorijiy valyutalarni ham banklarda almashtirish mumkin, ammo ma'lum bir bankka tashrif buyurishdan oldin shu bank sizga kerak bo'lgan valyutani ayirboshlashini aniqlashtirish kerak.
Dollar kursi boshqa valyutalarga qaraganda tez-tez o'zgarib turadi. Tabiiyki, dollarni ayirboshlaganda, ko'pchilik eng foydali kurslarni ko’rib chiqadi va valyutani, ayniqsa kattaroq summalarni eng qulay narxda almashtirishga harakat qiladi.
Bugungi kunda bir qancha banklar mobil ilova orqali valyuta ayirboshlashda qulay kurslarni taklif qilmoqda. Masalan, bugun 01.08.2022y. kuni quyidagi banklar bank kassalarida va mobil ilova orqali valyuta ayirboshlashda turli kurslarni taklif qildi:
1. “Qishloq qurilish bank”:
2. Ipoteka-bank:
3. KDB banki:
4. Aloqa bank:
Banklar dollar sotish va sotib olish operatsiyasi bilan shug'ullanadi, shuning uchun ular fuqarolarga valyutani sotish va sotib olishda AQSh valyutasining narxini o'zlari hisoblab chiqaradilar. Sotish va sotib olish narxlari o'rtasidagi farq bankning daromadi bo'lib, uning tarkibiga valyuta kurslarining keskin o'zgarishi xavfi ham kiradi.
Bundan tashqari, banklar ba'zan oshirilgan kurs bo'yicha valyuta ayirboshlashning boshqa usullarini ham taklif qiladi. Masalan, banklar dollarni naqdsiz usulda almashtirishni amalga oshiradi, ya’ni ular dollarni naqd ko’rinishda qabul qilib, so‘m ekvivalentini esa naqdsiz shaklda plastik kartaga oshirilgan narzda o‘tkazib beradi.
Valyutani oshirilgan kurs bo'yicha almashtirishning yana bir usuli - tabaqalashtirilgan valyuta kursi. Bunda kattaroq miqdordagi valyutani, masalan 1000 dollardan ko'proq summani ayirboshlash uchun yuqoriroq kurs o'rnatiladi.
Ko'tarilgan kurs bo'yicha valyuta ayirboshlashning bunday usullari amalda tez-tez qo'llanilmaydi, lekin agar siz bank yangiliklarini kuzatib boradigan bo'lsangiz, ba'zida banklardan shunga o'xshash takliflarni topishingiz mumkin.

Как обменять валюту по самому выгодному курсу?
Сегодня сложно найти человека, который не интересовался бы валютными курсами. В сводках новостей то и дело появляется информация о том, что курс доллара упал или поднялся.
Обменом валюты для разных целей, в том числе и для сбережений, занимается большинство людей. И исходя из этого, и тем более в условиях нынешних частых изменений в экономике, необходимо следить за курсами, чтобы быстро реагировать, продавать или покупать валюту.
На сегодняшний день все мы видим прямую зависимость между курсом доллара и ценами. Курс валют напрямую влияет на уровень благосостояния. И конечно же для всех важно обменять валюту по самому выгодному курсу.
В нашей стране иностранную валюту, в частности американский доллар можно купить или продать в 31 из 33 банках. Обмен валюты не осуществляют только два банка – это TBC Bank и Bank Apelsin.
Другие иностранные валюты, к примеру евро, британский фунт стерлинг, швейцарский франк, японская иена, российский рубль или казахский тенге также можно обменять в банках, но перед визитом того или иного банка необходимо уточнить меняет ли он нужную вам валюты.
Курс доллара подвержен изменениям чаще других валют. Естественно, при обмене доллара многие рассматривают самые выгодные курсы и стараются обменять валюту по самой выгодной стоимости, особенно когда дело касается крупных сумм.
На сегодня несколько банков предлагают выгодные курсы при обмене валюты через мобильное приложение. Так, к примеру сегодня 01.08.2022г. следующие банки при обмене валюты в кассах банка и через мобильное приложение предлагали разные курсы.
1. Qishloq Qurilish bank:
• Покупка: в филиале банка – 10900 сум за 1 доллар, в мобильном приложении – 10910 сум за 1 доллар.
• Продажа: в филиале банка – 10960 сум за 1 доллар, в мобильном приложении – 10950 сум за 1 доллар.
2. Ipoteka-bank:
• Покупка: в филиале банка – 10930 сум за 1 доллар, в мобильном приложении – 10940 сум за 1 доллар.
• Продажа: в филиале банка – 10965 сум за 1 доллар, в мобильном приложении – 10955 сум за 1 доллар.
3. KDB bank:
• Покупка: в филиале банка – 10860 сум за 1 доллар, в мобильном приложении – 10880 сум за 1 доллар.
• Продажа: в филиале банка – 10965 сум за 1 доллар, в мобильном приложении – 10945 сум за 1 доллар.
4. Aloqa bank:
• Покупка: в филиале банка – 10890 сум за 1 доллар, в мобильном приложении – 10895 сум за 1 доллар.
• Продажа: в филиале банка – 10965 сум за 1 доллар, в мобильном приложении – 10960 сум за 1 доллар.
Банки занимаются продажей и покупкой долларов у населения, поэтому сами рассчитывают стоимость американской валюты при продаже и покупки валюты у граждан. Разница между этими ценами – заработок банка, также сюда закладываются риски резких изменений курсов валют.
Кроме этого, в банках иногда применяются и другие способы обмена валюты по повышенному курсу. Например, банки предлагают обменять доллары безналичным путем, то есть принимают доллары в наличной форме, а сумовой эквивалент перечисляют в безналичной форме на пластиковую карточку.
Ещё один способ обмена валюты по повышенному курсу – это дифференцированный курс валют. При таком курсе для обмена валюты в большей сумме, например более 1000$, устанавливается курс выше стандартного. Данные способы обмена валюты по повышенному курсу на практике применяются не так часто, но, если следить за банковскими новостями иногда можно встретить подобные предложения банков.