Agar shaxs o'z qarzini ixtiyoriy ravishda to'lamasa, sud ijrochilari uning bank hisobvarag'idan pul mablag'larini majburan yechib olishlari mumkin. Biroq, daromadlarning ba’zilari faqat qisman yechilishi mumkin, ba’zilari esa umuman yechib olinishi mumkin emas. Bunday daromad qarzdorlik mavjud bo’lishidan qat'i nazar, odamning ixtiyorida qolishi kerak.
Demak, quyidagi holatlarni batafsil ko’rib chiqamiz:
Nima uchun sud ijrochilari fuqarolarning joriy hisobvarag'idan pul yechib olishlari mumkin?
Har bir fuqaro nafaqat huquqlarga, balki majburiyatlarga, shu jumladan moliyaviy majburiyatlarga ham ega. Agar bu majburiyatlar ixtiyoriy ravishda bajarilmasa, sud yuzaga kelgan qarzni undirish to'g'risida qaror qabul qilishi mumkin. Sud qarorlari sud ijrochilari tomonidan ijro etiladi.
Ular quyidagi qarzlarni majburiy undirishlari mumkin:
Sud ijrochilari qanday qilib qarzni undiradilar?
Birinchi navbatda, sud ijrochilari banklarga so'rov yuboradilar va qarzdorning hisobraqami bor-yo'qligini aniqlaydilar. Hozirgi kunda ko'pchilik hisobraqamlarga ega. Ish haqi, ijtimoiy nafaqalar, qarindoshlari va do'stlaridan pul o'tkazmalari va boshqalarni jismoniy shaxslarning hisobraqamlariga kelib tushadi.
Agar sud ijrochilari qarzdorning ma'lum bir bankdagi hisob raqamini topsalar, ular moliya muassasasiga pulni undirish yoki hisobraqamni hibsga olish to'g'risida qaror yuboradilar. Qonunga ko'ra, bank xodimlari sud ijrochisining qarorini bajarishlari shart.
Qarzdorlikni majburiy undirish qo'llanilganda, bank xodimlari qarzdorning hisobvarag'idan pulni yechib, sud ijrochilarining hisob raqamiga yuboradilar. Agar hisobraqamda mavjud bo'lgan summa qarz miqdoridan kam bo'lsa, qarz qoldig'i keyingi pul tushumlaridan yechib olinadi.
Ba'zida sud ijrochisining buyrug'i bilan banklar qarzdorning hisobvarag'ini hibsga oladi. Hibsga olingan pul bloklanadi. Bu pullar hech qayerga o’tkazilmaydi, lekin qarzdor shaxs ularni ishlata olmaydi. U hatto ularni balansida ham ko'rmaydi. Bu holat nizo hal etilgunga qadar davom etadi. Qarzni to'lagandan so'ng, sud ijrochisi bankka yangi qaror yuboradi va hibsga olish bekor qilinadi.
Qarzni to'lash uchun qanday daromad turlari yechib olinishi mumkin emas?
Biroq, qonunga ko'ra, bank xodimlari qarzdor shaxsning hisobidagi barcha pullarni ham sud ijrochilariga yuborishlari mumkin emas. Mablag'larning qayerdan kelganligini aniqlash juda muhimdir.
Bank mijozining joriy hisobvarag'iga tushadigan pul mablag'larini quyidagi guruhlarga bo'lish mumkin:
Ushbu turdagi tushumlarning har biri turli yo'llar bilan qarzni to'lash uchun yechib olinadi.
Ish haqi
Qarzni to'lash uchun shaxsning joriy daromadlaridan (ish haqi, pensiyalar va boshqalar) 50% dan ko'p bo'lmagan miqdorida ushlab qolinishi mumkin. Ammo, agar shaxsning voyaga yetmagan bolalari uchun aliment to'lash yoki boshqa shaxsning sog'lig'iga yetkazilgan zararni qoplash bo'yicha qarzi bo'lsa, uning maoshidan 70% gacha ham ushlab qolinishi mumkin.
Ijtimoiy to'lovlar
Qarzdor oladigan ijtimoiy to'lovlardan hech narsa ushlab qolishi mumkin emas. Ular qabul qiluvchiga to'liq miqdorda yetib borishi kerak. Bunday to'lovlarga aliment, boquvchisini yo'qotganlik nafaqasi, bolalar nafaqasi, nogironlik nafaqasi va boshqalar kiradi.
Biroq mustasno bo’lgan holatlar ham mavjud. Agar qarzdorlik aliment bo’yicha yoki boquvchisi yo’qotganlik sababli vujudga kelgan bo’lsa, ijtimoiy to’lovlar ham qarzni qaytarishga yo’naltirilishi mumkin.
O'z mablag'lari
Jismoniy shaxsning hisobraqamiga kelib tushgan shaxsiy mablag'lari qarzni to'lash uchun to'liq yechib olinishi mumkin. Bularga naqd pul kirim qilinishi, qabul qilingan pul o'tkazmalari, omonatlar bo'yicha foizlar to'lanishi, keshbek va boshqalar kiradi.
Qarzdorlikni qaytarishga pullarni yo’naltirilishi bilan bog’liq bo’lgan quyidagi jihatlarni bilish muhim:
Agar bank qarzdorning daxlsiz pulini yechib olgan bo'lsa, nima qilish kerak?
Banklar amaliyotida ko'pincha xatolar yuzaga keladi. Ehtimol, pul jo'natuvchi tomon kerakli kodni ko'rsatmagan yoki bank dasturida nosozlik bo'lgan.
Bank noto'g'ri yechib olingan pulni qaytarib bera olmaydi. Bunday holda, jabrlanuvchi to'g'ridan-to'g'ri hisobraqam bo'yicha jazo tayinlagan sud ijrochisi bilan bog'lanishi kerak. Qarzdor sud ijrochisiga yechib olingan mablag'lar ish haqi yoki ijtimoiy nafaqa ekanligini hujjatlar bilan isbotlab berishi kerak. Buning uchun quyidagi hujjatlar taqdim etilishi kerak:
Agar pul noto'g'ri yechib olingan bo'lsa, sud ijrochisi qarzdorga ushlab qolingan ish haqi yoki ijtimoiy nafaqalarni to'liq qaytarishi kerak.
Biroq, sud ijrochisiga pul noto’g’ri yechib olinganidan so’ng tezroq murojaat qilish kerak. Sud ijrochisi xizmatining hisobvaraqlaridagi pullar taxminan 5 kun davomida saqlanadi, so'ngra da’vogar hisobiga o'tkaziladi. Agar mablag'lar kreditorlarga o’tkazib yuborilsa, ularni qaytarib bo'lmaydi.
Amalda noto'g'ri yechib olingan pulni qaytarish qanchalik haqiqatga yaqin? Vaziyat har xil bo’ladi. Ba'zida sud ijrochilari muammoni tezda hal qilishadi va noqonuniy yechib olingan mablag'larni egasiga qaytaradilar. Ammo ko'pincha byurokratik jarayonlar tufayli pul da’vogar hisobiga o’tib ketadi va ularni qaytarish imkoniyati bo’lmaydi.

Если человек не оплачивает свою задолженность добровольно, то судебные приставы могут списать деньги с его банковского счета в принудительном порядке. Однако есть такие виды доходов, которые можно списывать лишь частично или нельзя списывать вовсе. Эти деньги должны оставаться в распоряжении человека независимо от того, есть ли у него задолженность или нет.
Из нашей статьи вы узнаете:
За что приставы могут списать деньги с расчетного счета гражданина?
Каждый гражданин имеет не только права, но и обязанности, в том числе финансовые. Если эти обязанности не выполняются добровольно, то суд может вынести решение о принудительном взыскании образовавшейся задолженности. Решения суда исполняют приставы.
Эти государственные служащие могут в принудительном порядке взыскивать долги по:
Как приставы осуществляют взыскание?
Первым делом судебные приставы направляют запросы в банки и выясняют, есть ли у должника счета. В настоящее время большинство людей такие счета имеют. На них приходят заработная плата, социальные пособия, переводы от родных и знакомых и т. д.
Если приставы обнаружат счет должника в том или ином банке, то они отправят в финансовую организацию постановление о взыскании денег или наложении на счет ареста. По закону, работники банка обязаны исполнить постановление судебного пристава.
При наложении взыскания банковские служащие спишут со счета должника деньги и отправят их на счет судебных приставов. Если сумма, доступная к списанию, будет меньше, чем размер задолженности, остаток долга будет списан при следующих поступлениях на счет.
Иногда по постановлению судебного пристава банки накладывают на счет должника арест. Арестованные деньги блокируются. Они никуда не перечисляются, но задолжавший человек не может ими распоряжаться. Он даже не видит их на своем балансе. Такая ситуация длится до тех пор, пока спор не урегулируется. После оплаты задолженности пристав направит в банк новое постановление, и арест будет снят.
Какие виды доходов не могут быть списаны в счет погашения долга?
Однако по закону работники банка могут отправлять судебным приставам не все деньги, которые лежат на счете задолжавшего человека. Очень важное значение имеет происхождение средств.
Деньги, которые поступают на расчетный счет клиента банка, можно разделить на следующие группы:
Все эти виды поступлений списываются в счет погашения задолженности по-разному.
Зарплата
С периодических доходов человека (зарплаты, пенсии и т. п.) в счет выплаты долга может быть удержано не более 50%. Но если у человека возникла задолженность по уплате алиментов на несовершеннолетних детей или по возмещению вреда, причиненного здоровью другого человека, то с его заработной платы может быть удержано до 70%.
Социальные выплаты
С социальных выплат, которые получает должник, удерживать ничего нельзя. Они должны дойти до адресата в полном объеме. К таким выплатам относятся алименты, пенсия по потере кормильца, детские пособия, пенсия по инвалидности и т. п.
Социальные выплаты, относятся к исключениям. На них может быть наложено взыскание. Но только в том случае, если человек задолжал по алиментам или возмещает вред в связи со смертью кормильца.
Собственные средства
Личные средства человека, которые поступают на счет, могут быть списаны в счет погашения задолженности полностью. К ним относятся зачисление наличных, полученные переводы, выплата процентов по вкладам, кэшбэка по карте и т. д.
В связи с такими правилами списания важно:
Что делать, если банк списал с должника неприкосновенные деньги?
В практике работы банков нередко случаются ошибки. Возможно, отправитель денег не указал нужный код или произошел сбой в программе финансовой организации.
Вернуть ошибочно списанные деньги назад банк уже не сможет. Пострадавшему человеку в этом случае нужно обращаться напрямую к судебному приставу, который наложил на счет взыскание. На приеме у пристава должнику необходимо будет документально подтвердить, что списанные средства — это зарплата или социальное пособие. Нужно предоставить:
Если деньги были списаны ошибочно, пристав должен будет вернуть должнику удержанную зарплату или социальное пособие в полном объеме.
Однако с визитом к приставу необходимо поторопиться. Деньги на счетах службы судебных приставов хранятся около 5 дней, а затем перечисляются взыскателям. Если средства уйдут кредиторам, вернуть их невозможно.
Насколько реально вернуть ошибочно списанные деньги на практике? Ситуации бывают разные. Иногда приставы оперативно решают вопрос и возвращают человеку неправомерно списанные средства. Но часто из-за бюрократических проволочек деньги уходят к взыскателям, и вернуть их не удается.