Pulni jamg'arish: bank omonati yoki jamg'arib boriladigan sug'urta - qaysi birini tanlagan ma'qul?
Bugun biz ikki xil jamg'arma vositasi - bank depozitlari va jamg’arib boriladigan sug'urta dasturlari haqida to'xtalib o'tamiz.
Bugun biz ikki xil jamg'arma vositasi - bank depozitlari va jamg’arib boriladigan sug'urta dasturlari haqida to'xtalib o'tamiz. Har qanday moliyaviy jihatdan savodli odam mablag’ jamg’arishga harakat qiladi va kichik miqdorda bo’lsa ham jamg’arish uchun pul paydo bo'lganda, savol tug'iladi: uni saqlab qolish yoki hatto ko'paytirish uchun pul bilan nima qilgan ma’qul?
Bank depozitlari.
Omonat yoki boshqacha aytganda, depozit - bu bo’sh turgan pulni investitsiya qilishning eng oson va eng mashhur usuli. Buni mohiyati shundaki, siz bankka pulni ma'lum muddatga va ma'lum foiz evaziga berasiz. Bu muddat bir oy, ikki oy yoki bir necha yil bo'lishi mumkin. Bank esa bozor sharoitiga qarab stavkani belgilaydi. Bugungi kunga kelib, siz bankka yillik taxminan yillik 18-23% evaziga depozit qo'yishingiz mumkin. Omonat muddati tugagach, omonatchi pulni va hisoblangan foizlarni qaytarib oladi. Shu bilan birga, ko'plab banklar mijozlarga har oy hisoblangan foizlarni olish imkoniyatini beradi. Depozitlar juda mashhur bank mahsuloti bo'lib, ular ko'plab banklar tomonidan taklif etiladi, shuning uchun siz muddati, foiz stavkasi va boshqa shartlar bo'yicha o'zingizga mos keladigan omonatni osongina tanlashingiz mumkin.
Jamg’arib boriladigan sug'urta.
Jamg‘arib boriladigan sug‘urtaning mohiyati shundan iboratki, siz ma’lum muddatga sug‘urta shartnomasi tuzasiz va ma’lum summani sug‘urta kompaniyasiga muntazam ravishda o‘tkazasiz. Pul asta-sekin to'planadi va bir vaqtning o'zida ham sug'urta ham jamg’arma sifatida ishlaydi va sug'urta shartnomasining amal qilish muddati tugagandan so'ng qaytarib olinadi.
Umuman olganda, omonat va jamg'arib boriladigan sug'urta umumiy xususiyatlarga ega: siz sug'urtalovchiga yoki bankka pul berasiz, qo'shimcha daromad olasiz va bir muncha vaqt o'tgach, jamg'arma va foizlarni qaytarib olasiz. Biroq shu bilan birga sezilarli farqlar ham mavjud:
Eng asosiy va eng muhim farqi bu daromadlilikdir. Bugungi kunga kelib, omonatlarning o'rtacha daromadliligi yiliga 23% ni tashkil qiladi. Sug'urta dasturlari uchun daromadlilikni hisoblash sxemasi esa biroz boshqachadir. Birinchidan, ixtiyoriy jamg‘arib boriladigan sug‘urta shartnomalarini tuzgan shaxslar to‘langan sug‘urta badallaridan soliq imtiyozlari olish huquqiga ega. Soliq chegirmasi - bu daromad solig'iga tortilmaydigan miqdor. Bugungi kunda daromad solig’i 12% ni tashkil qiladi. Masalan, sug‘urtalovchiga 1 million so‘m o‘tkazgan bo‘lsangiz, ushbu summaning 12 foizi, ya’ni 120 ming so‘m tejaladi. Soliq imtiyozlari tufayli, jamg'arma sug'urtasi dasturlari oxir-oqibatda bank depozitlariga qaraganda ancha foydali bo'ladi. Ikkinchidan, hayotni jamg’arib boriladigan sug'urta qilganda sug'urta kompaniyalari muddat oxirida qo'shimcha to'lovlarni taqdim etadilar, bundan tashqari har yili sug'urta tashkiloti o’zining investitsiya faoliyati muvaffaqiyatidan kelib chiqqan holda belgilaydigan miqdorda qo'shimcha daromad, ya’ni sug'urta mukofoti to’lab beriladi (4-7%). Natijada jamg‘arib boriladigan sug‘urta dasturining bank depozitiga nisbatan daromadliligi 33-38 foizni tashkil etadi.
Yuqoridagilardan hulosa shuki, bank depozitlari va jamg'arib boriladigan sug'urta dasturlari butunlay boshqa boshqa mahsulotlardiir. Jamg’arib boriladigan sug'urta - bu muntazam, nisbatan kichik badallar orqali uzoq kelajak uchun kattaroq pul miqdorini jamg’arish imkonini beruvchi uzoq muddatli jamg’arish vositasidir. Omonat esa, birinchi navbatda, yaqin kelajakda, masalan, yirik xaridga sarflanishi mumkin bo'lgan to'plangan pulni jamg’arish imkoniyatidir. Har bir inson omonatga ega bo'lishi va shu bilan birga sug'urta jamg'armasi dasturi bo'yicha pul yig'ishi mumkin. Sarmoyalar qilishingizda omad tilaymiz!

Сегодня мы подробно остановимся на двух сберегательных инструментах – банковских вкладах и накопительных страховых программах.
Сегодня мы подробно остановимся на двух сберегательных инструментах – банковских вкладах и накопительных страховых программах. Любой финансово грамотный человек пытается делать сбережения. И как только удалось отложить хоть какую-то сумму, возникает вопрос: а что делать с деньгами, чтобы сохранить их или даже приумножить?
Банковские вклады.
Вклад или, как его еще называют, депозит – самый простой и самый популярный способ вложения свободных денежных средств. Суть заключается в том, что вы отдаете банку деньги на определенный срок и под определенный процент. Это может быть и месяц, и два, и несколько лет. А ставку банк устанавливает, исходя из рыночных условий. На сегодняшний день разместить вклад в банке можно ориентировочно под 18-23% годовых. По истечении срока депозита вкладчик получает обратно деньги и начисленные проценты. При этом многие банки предоставляют клиентам возможность получать проценты ежемесячно, по мере их начисления. Вклады очень популярны, их предлагает множество банков, благодаря чему легко можно подобрать депозит, подходящий именно вам по срокам, ставке и прочим условиям.
Накопительное страхование.
Суть накопительного страхования заключается в том, что вы заключаете страховой договор на определенный срок и регулярно перечисляете страховой компании определенную сумму. Деньги постепенно накапливаются и работают одновременно как страховка, а также просто как накопление, которое можно будет получить по истечении срока договора страхования.
В целом, у вкладов и накопительного страхования есть общие черты: вы отдаете деньги страховщику или банку, получаете дополнительный доход, а через некоторое время забираете накопления и проценты. Но если присмотреться поближе, станут очевидными и существенные отличия:
Самое главное и самый важное отличие это доходность. На сегодняшний день средняя доходность по вкладам составляет 23% годовых. По страховым программам схема расчёта доходности иная. Во-первых, лицам, заключившим договоры добровольного накопительного страхования, полагается налоговый вычет из уплаченных страховых взносов. Налоговый вычет – это сумма, которая не будет облагаться подоходным налогом. На сегодня это составляет 12%. Например, если вы перечислили страховщику 1 млн. сум, вы сэкономите на налогах 12% от этой суммы, то есть 120 тыс. сум. За счет налогового вычета программы накопительного страхования в конечном итоге оказываются более выгодными, чем банковские вклады. Во-вторых, при накопительном страховании жизни страховые компании предоставляют дополнительные выплаты по окончанию срока плюс ежегодно начисляется так называемый страховой бонус – дополнительный доход, размер которого определяется исходя из успехов инвестиционной деятельности страховой организации (4-7%). В итоге доходность накопительной страховой программы по сравнению с банковским вкладом будет составлять 33-38%.
Резюмируя вышесказанное, можно сделать вывод, что банковские вклады и накопительные страховые программы – совершенно разные продукты. Накопительное страхование – серьезный долгосрочный инструмент, который позволяет накопить внушительную сумму на отдаленное будущее за счет регулярных относительно небольших взносов. Вклад же – это в первую очередь возможность сохранить уже накопленные деньги, которые в обозримой перспективе могут быть потрачены, например, на крупную покупку. Человек может иметь вклад и одновременно копить деньги в рамках страховой накопительной программы. Успешных вам инвестиций!