Ayrim hududlarda davlat tibbiy sug'urta tizimi sinov tariqasida ishga tushiriladi
Sogʻliqni saqlash vaziri Amrillo Inoyatov 2023- yildan boshlab Navoiy viloyati va Toshkent shahrida davlat tibbiy sugʻurta tizimi joriy etilishni maʼlum qildi.
Buning uchun:
• Bir oy muddatda tibbiy sugʻurta tizimini joriy etish boʻyicha qaror ishlab chiqiladi;
• Toshkent shahridagi 72 ta poliklinika va 40 ta shifoxonani kompyuter jihozlari, zarur tibbiy uskunalar bilan taʼminlashga 30 mlrd soʻm yoʻnaltiriladi;
• Poytaxtda 2023-yil 1-iyuldan tibbiy sugʻurta tizimi mexanizmlari joriy etiladi.
Bunda tibbiyot muassasalari toʻliq raqamlashtiriladi, har bir bemor qachon, qayerda va qanday davolanishi haqida aniq maʼlumotga ega boʻladi.
Eslatib oʻtamiz, 2021 yilning 23 oktabr kuni prezidentning “Sugʻurta bozorini raqamlashtirish va hayot sugʻurtasi sohasini rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi (PQ–5265-son) qarori qabul qilingan edi.
Qarorga muvofiq, 2023-yil 1-yanvardan majburiy sugʻurtaning barcha turlari boʻyicha sugʻurta polislarini qogʻoz blankalarda rasmiylashtirish amaliyoti bekor qilinishi belgilangan edi.
Shuningdek, 2022-yil 1-yanvardan 2025-yil 1-yanvargacha hayot sugʻurtasi sohasidagi sugʻurta tashkilotlarining mazkur faoliyati qismi uchun hisoblanadigan foyda soligʻi boʻyicha belgilangan soliq stavkasi 50 foizga kamaytirilishi koʻzda tutilgan.
2022-yil 1-yanvardan 2024-yil 1-yanvargacha ish beruvchi tomonidan oʻz xodimlari uchun baxtsiz hodisalardan ehtiyot shart sugʻurta qilish va tibbiy sugʻurta turlari boʻyicha tuzilgan sugʻurta shartnomalari asosida Oʻzbekistonda sugʻurta faoliyatini amalga oshirishga litsenziyasi boʻlgan yuridik shaxslarga yoʻnaltiriladigan mablagʻlar jismoniy shaxslarning jami daromadi sifatida qaralmaydi.

Министр здравоохранения Амрилло Иноятов сообщил, что с 2023 года в Навоийской области и городе Ташкенте будет внедрена система государственного медицинского страхования.
В частности:
Благодаря цифровизации медучреждения будут иметь точную информацию о том, когда, где и какое лечение получал каждый пациент.
Напоминаем, 23 октября 2021 года было принято постановление президента «О дополнительных мерах по цифровизации страхового рынка и развитию отрасли страхования жизни» (№ ПП-5265).
Согласно постановлению, с 1 января 2023 года будет отменена практика оформления страховых полисов на бумажных бланках по всем видам обязательного страхования.
С 1 января 2022 года по 1 января 2025 года ставка корпоративного подоходного налога по этой части деятельности страховых компаний в сфере страхования жизни будет снижена на 50%.
Кроме того, с 1 января 2022 года по 1 января 2024 года средства, направляемые работодателями юридическим лицам, имеющим лицензию на осуществление страховой деятельности в Республике Узбекистан, на основании договоров страхования от несчастных случаев и по видам медицинского страхования, заключенных для своих работников, не рассматриваются в качестве совокупного дохода физических лиц.