Prezidentning "Vazirliklar, davlat qo‘mitalari, davlat boshqaruvining boshqa organlari va xo‘jalik birlashmalari rahbarlari o‘rinbosarlarining faoliyati samaradorligini baholash tizimini joriy etish to‘g‘risida"gi qarori
a) iqtisodiyot tarmoqlari va sohalarida:
Prezidentning "Vazirliklar, davlat qo‘mitalari, davlat boshqaruvining boshqa organlari va xo‘jalik birlashmalari rahbarlari o‘rinbosarlarining faoliyati samaradorligini baholash tizimini joriy etish to‘g‘risida"gi qaroriga ko‘ra:
- makroiqtisodiy barqarorlikni, barqaror va mutanosib iqtisodiy taraqqiyotni taʼminlash, iqtisodiyot tarmoqlarini kompleks rivojlantirish va diversifikatsiyalash, shuningdek, “xufyona” iqtisodiyotga qarshi kurashish hamda uning ulushini keskin qisqartirish;
- yangi ish o‘rinlari yaratish, aholi bandligini taʼminlash, mehnat bozori infratuzilmasini rivojlantirish, aholining daromad topishga qaratilgan tadbirkorlik intilishlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, aholi va biznes uchun zarur shart-sharoitlar yaratish;
- ishbilarmonlik muhitini va biznes yuritish shart-sharoitlarni yana-da yaxshilash, tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini kengaytirish, ularni zarur moliyaviy va infratuzilmaviy resurslar bilan taʼminlash hamda “Har bir oila – tadbirkor” dasturini izchil amalga oshirish;
- investitsiya muhitini yaxshilash, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish, ajratilgan kapital quyilmalarni samarali o‘zlashtirish hamda iqtisodiy o‘sishni taʼminlashda xizmatlar sohasini muhim drayverga aylantirish;
- sanoatda eksportbop va raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishning o‘sishi, importni qisqartirish hamda ishlab chiqarishni mahalliylashtirish orqali mahsulot tannarxini kamaytirish;
- qishloq xo‘jaligini diversifikatsiya qilish, shu jumladan, klasterlar faoliyatini tashkil etish, qishloq xo‘jaligiga zamonaviy, innovatsion agrotexnologiyalarni faol kiritish;
- innovatsion ishlanmalar va raqamli texnologiyalarni joriy qilish orqali mehnat unumdorligini oshirish vazifalari yuklatildi.
Undan tashqari, “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilgan har bir shaxs bilan individual va tizimli ravishda muntazam ish olib borishni tashkil qilish orqali aholining, ayniqsa, moddiy yordam va ko‘makka muhtoj oilalar, nogironligi bo‘lgan, kam taʼminlangan xotin-qizlar va yoshlarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, ularning real daromadlarini oshirish vazifalari belgilab berildi.
Shuningdek, qarorning 5-bandiga ko‘ra, hududlarda “mahallabay” ishlash tizimini joriy etish orqali mahalliy boshqaruv organlarini aholiga yana-da yaqinlashtirish, aholi va tadbirkorlarning muammolarini aniqlash hamda ularni samarali hal etish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi.

а) в отраслях экономики:
Согласно Постановлению Президента «О внедрении системы оценки эффективности деятельности заместителей руководителей министерств, государственных комитетов, иных органов государственного управления и бизнес-ассоциаций»:
- обеспечение макроэкономической стабильности, устойчивого и сбалансированного экономического развития, комплексного развития и диверсификации секторов экономики, а также борьба с «теневой» экономикой и резким сокращением ее доли;
- создание новых рабочих мест, занятость, развитие инфраструктуры рынка труда, финансовая поддержка предпринимательских устремлений населения, создание необходимых условий для населения и бизнеса;
- дальнейшее улучшение бизнес-среды и предпринимательства, расширение механизмов поддержки предпринимателей, обеспечение их необходимыми финансовыми и инфраструктурными ресурсами и последовательная реализация программы «Каждая семья - предприниматель»;
- улучшение инвестиционного климата, привлечение прямых иностранных инвестиций, эффективное использование выделенных капитальных вложений и превращение сектора услуг в важную движущую силу в обеспечении экономического роста;
- повышение себестоимости продукции за счет увеличения производства экспортно-ориентированной и конкурентоспособной продукции в промышленности, сокращения импорта и локализации производства;
- диверсификация сельского хозяйства, в том числе организация кластеров, активное внедрение современных инновационных агротехнологий в сельском хозяйстве;
- задача повышения производительности труда за счет внедрения инновационных разработок и цифровых технологий.
Кроме того, организация регулярной индивидуальной и систематической работы с каждым человеком, занесенным в «Железную книгу», «Женскую книгу» и «Молодежную книгу», поможет населению, особенно семьям, нуждающимся в материальной помощи. Поставлены задачи по укреплению социальной защиты малообеспеченных женщин и молодежи и повышение их реальных доходов.
В 5 пункте постановления также предписывалось приблизить органы местного самоуправления к населению через внедрение системы «соседства» в регионах, выявить проблемы населения и предпринимателей и эффективно их решать.