O‘zbekistonning iqtisodiy holati raqamlarda
Davlat statistika qo‘mitasining infografikasida O‘zbekiston Respublikasining 2021- yilning yanvar–sentabr oylarida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi natijalari keltirilgan.
2020-2021 yillar davomida respublikaning yalpi ichki mahsulot hajmi (YAIM) o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 6,1foizga oshib, 2021 yilda yalpi ichki mahsulot hajmining o‘sish surʼati 106,9 foiz o‘sgan.Shu davr mobaynida YAIMning xizmatlar sohasi 101,8 foizdan 119,5 foizga, sanoat ishlab chiqarish fizik hajmi indeksi 98,1 foizdan 109,0 foizga o‘sdi.
Undan tashqari, doimiy aholi soni 2020 yilning 1 oktyabrida 34 381,1 ming kishini tashkil etgani holda, 2021 yilning 1 oktyabr holatiga 35 079,2 ming kishini tashkil etdi, yaʼni 698,1 ming kishiga o‘sish kuzatilgan.
Xususan, qurilish ishlari hajmining o‘sish surʼati 2020 yilning yanvar-sentyabr oylariga nisbatan 104,5 foiz, chakana savdo tovar aylanmasi o‘sish surʼati – 109,8 foiz, bozor xizmatlari hajmining o‘sish surʼati – 119,5 foiz va tashqi savdo aylanmasi o‘sish surʼati – 102,5 foizni tashkil etdi.
Respublikada faoliyat ko‘rsatayotgan korxona va tashkilotlar soni 2020 yildagi 454 939 dan 2021 yilda 538 466 mingga, ro‘yxatdan o‘tgan korxona va tashkilotlar soni – 566 457 taga ko‘paydi.
Shu davr mobaynida respublikada jami 44,4 mingta yoki 8398,8 ming kv.m turar-joy foydalanishga topshirildi.

Экономическая ситуация в Узбекистане в цифрах
Инфографика Госкомстата показывает результаты социально-экономического развития Республики Узбекистан за январь-сентябрь 2021 года.
За этот период сфера услуг в ВВП увеличилась с 101,8% до 119,5%, индекс физического объема промышленного производства с 98,1% до 109,0%.
При этом постоянное население на 1 октября 2020 года составляло 34 381,1 тыс. человек, а на 1 октября 2021 года - 35 079,2 тыс. человек, увеличившись на 698,1 тыс. человек.
В частности, темп роста строительных работ по сравнению с января до сентября 2020 года составил 104,5%, оборота розничной торговли - 109,8%, рыночных услуг - 119,5%, внешней торговли - 102,5%.
Количество действующих в стране предприятий и организаций увеличилось с 454 939 в 2020 году до 538 466 тысяч в 2021 году, а количество зарегистрированных предприятий и организаций увеличилось до 566 457.