O’zbekistonda ortiqcha mablag’ni qayerga sarmoya qilish mumkin?
Depozit.uz biznes va moliya sohasi ekspertlari bilan birgalikda hozirgi sharoitlarda qanday qilib o‘z mablag‘larini saqlabgina qolmay, balki ko‘paytirish ham mumkinligi haqida so‘z yuritadi.
Milliy valyutadagi pullarni to‘shak ostida yoki “kopilka”da  saqlash unchalik ham to‘g‘ri qaror emas. Inflyatsiyani hisobga olganda ular yiliga kamida 10%ga qadrsizlanadi. O‘zbekistonda jismoniy shaxslar uchun imkoniyatli investitsiyalashtirish  vositalari – bank omonatlari, qimmatli qog‘ozlar, esdalik tangalari, biznesdagi ulushlar hisoblanadi.
Moliyaviy vositalarni tanlashda ko‘plab nozik jihatlarni e’tiborga olish lozim. Hozirda eng ko’p tarqalgan tavsiya bu – bankdagi omonatlar, oltin quymalari va qimmatli qog’ozlar bozoriga investitsiya kiritishdir.
Oxirgi yillarda islom moliyasi sohasi ham jadal sur'atlarda rivojlanmoqda. Bunda "ribo"ga yo'l qo'ymagan holda, diniy tomondan tartibga solingan investitsiya vositalarining ham soni oshib bormoqda.
E'tiboringizga investitsiya kiritish usullari haqida ma'lumot taqdim qilamiz.
Timur Gulyamov, SAG kompaniyasi marketing mutaxassisi
Oddiy aholidan farqli ravishda biznes vakillari ham ortiqcha mablag'ni foydali usullar bilan ko'paytirish hamda ishonchli hamkorga ega bo'lish istagini bildirishadi. Islom qoidalari asosida faoliyat ko'rsatadigan "Iman invest" mana shu vositalardan biri hisoblanadi.
Bunda siz pulingizni sherikchilikka tikasiz, bu esa shariatda muzoraba deyiladi. Muzorabaning asosiy sharti shundan iboratki, siz foyda ham zarar ham ko'rishingiz mumkin. Zarar ko'rgan taqdiringizda pulingizni ishlatgan sherik (ya'ni Iman invest) sizga pulingizni qaytarib bermaydi. Shariat bo'yicha pul tikuvchi puliga, ishlatgan odam mehnatiga kuyadi. Mehnat qilgan odamning mehnat mashaqqati ham unga yetarlidir.
Afzallik tomoni shundaki, Iman invest sizning investitsiyalaringizni 95% himoya qiladi. Ya'ni yuqorida aytib o'tgan holat yuzaga kelmasligi uchun ularda Islom moliyasining haqiqiy ekspertlari jamoasi faoliyat olib boradi. Investorning foyda ko'rish ehtimoli ancha baland, lekin minimal risklar ham bor.
Muhammadamin Hamroqulov, Moliya Vazirligi axborot xizmati bosh mutaxassisi
Aholining investitsiya va jamgʻarish imkoniyatlarini kengaytirish, shuningdek, qimmatbaho metallar muomalasini rivojlantirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy banki oʻlchovli oltin quymalarni tijorat banklari orqali sotuvga chiqarmoqda.
Ogʻirligi 5, 10, 20 va 50 gramm boʻlgan, 999,9 soflikdagi oltindan tayyorlangan quymalar maxsus himoya qadoqlarida sotuv uchun taqdim etiladi. Oltin quymalarning qadogʻi sertifikat vazifasini bajaradi va oʻz seriya raqamiga ega boʻladi.
Oltin quymalarning sotish va qaytarib sotib olish narxlari oltinning jahon bozoridagi narxi va Markaziy bank tomonidan belgilangan marja yoki chegirma asosida shakllanadi va har kuni Markaziy bankning veb-saytida milliy valyutada eʼlon qilib boriladi.
Qadoqlari but oltin quymalar sotuv shaxobchalarida tijorat banki tomonidan quyma egasiga toʻlovni darhol amalga oshirish orqali qaytarib sotib olinadi.
Qadogʻi buzilgan yoki texnik talablarga mos kelmaydigan oltin quymalarni qaytarib sotib olish ularni texnik ekspertizadan oʻtkazish orqali amalga oshiriladi va ekspertiza oʻtkazilgandan soʻng toʻlov toʻlab beriladi.
Qadogʻi but holatdagi oltin quymalarni Oʻzbekiston Respublikasi hududidan tashqariga olib chiqishga ruxsat beriladi.
So'nggi paytlarda dunyoda yuzaga kelgan vaziyat nafaqat O'zbekiston, balki butun dunyoda pul-moliya siyosatini o'zgartirishga majbur qildi.
Xorijiy valyuta (dollar) qiymati bir muddat oshib bordi. Ammo yana pasayish qayd etib, aholida inflyatsiyaga nisbatan immunitet hosil qila boshladi. Shuningdek, Markaziy bank tomonidan asosiy stavkaning oshirilishi natijasida bank omonatlarining jozibadorligi oshdi va aholining bank omonatlariga qo’yilmalari ham sezilarli darajada ko’paydi.
Hozirda O’zbekistonda faoliyat ko’rsatayotgan 33 ta bankdan 25 tasida onlayn jamg’arma hisobi ochish mumkin. Bunga raqamli Apelsin banki ham qo’shildi. O’rtacha foiz stavkasi 22-23% ni tashkil etadi.

Depozit.uz вместе с экспертами в сфере бизнеса и финансов расскажут о том, как не только сохранить, но и приумножить свои средства в нынешнее время.
Не стоит хранить деньги под кроватью или в «копилке». Учитывая инфляцию, они обесцениваются не менее чем на 10% в год. Возможными инвестиционными инструментами для физических лиц в Узбекистане являются банковские депозиты, ценные бумаги, памятные монеты и доли в бизнесе.
Есть много тонкостей, которые следует учитывать при выборе финансового инструмента. Самая распространенная рекомендация на сегодня — вкладовать в банковские депозиты, золотые слитки и фондовый рынок.
В последние годы сфера исламских финансов также стремительно развивается. В то же время растет число религиозно регулируемых инвестиционных фондов, не допускающих «ростовщичества».
Предоставляем вам информацию по способам вложения инвестиций.
Тимур Гулямов, специалист по маркетингу компании SAG
В отличие от обычных людей, деловые люди также хотят приумножить свои свободные средства полезными способами и иметь надежного партнера. Iman Invest, работающая в соответствии с исламскими правилами, является одним из таких инструментов.
В этом случае вы вкладываете свои деньги в партнерство, которое в шариате называется музараба. Главное условие – вы можете получить прибыль, но также и оказаться в убытке. В случае убытка партнер, который использовал ваши деньги (например, Iman Invest), не вернет вам деньги. По шариату тот, кто вложил деньги теряет деньги, а тот, кто использовал деньги вкладывая свой труд, прогорает на свой труд. То есть, трудящемуся человеку достаточно его тяжелого труда.
Преимущество заключается в том, что Iman invest защищает 95% ваших инвестиций. Другими словами, чтобы не допустить вышеописанной ситуации, у них есть команда настоящих экспертов по исламским финансам. У инвестора больше шансов получить прибыль, а риски минимальны.
Мухаммадамин Хамрокулов, главный специалист информационной службы Министерства финансов
В целях расширения инвестиционных и сберегательных возможностей населения, а также развития обращения драгоценных металлов, Центральный банк Республики Узбекистан осуществляет реализацию золотых слитков через коммерческие банки.
В продаже имеются слитки золота 999,9 пробы в специальной защитной упаковке весом 5, 10, 20 и 50 грамм. Упаковка золотых слитков служит сертификатом и имеет свой серийный номер.
Цены продажи и выкупа золотых слитков формируются на основе мировой рыночной цены золота и маржи или дисконта, устанавливаемых Центральным банком, и ежедневно публикуются на сайте Центрального банка в национальной валюте.
Золотые слитки с цельной упаковкой выкупаются в точках продаж коммерческими банками путем немедленной оплаты владельцу слитка.
Выкуп золотых слитков с поврежденной упаковкой или несоответствием техническим требованиям осуществляется при проведении технического освидетельствования, и оплата производится после освидетельствования.
Также разрешается вывозить золотые слитки за пределы Республики Узбекистан.
Сложившаяся в последнее время ситуация в мире заставила изменить денежно-кредитную политику не только в Узбекистане, но и во всём мире.
За последнее время стоимость иностранной валюты (доллара США) значительно выросла. Но постепенно понижаясь, у населения стал вырабатываться иммунитет к инфляции. Также в результате повышения базовой ставки Центральным банком повысилась привлекательность банковских вкладов и значительно увеличились вклады населения в банковские депозиты.
В настоящее время в 25 из 33 банков, работающих в Узбекистане, можно открыть онлайн-сберегательные счета. Цифровой банк Apelsin также входит в этот список. Средняя процентная ставка по вкладам составляет 22-23%.
В настоящее время самую высокую процентную ставку по депозиту предоставляет TBC Bank. При открытии депозита сроком до 18 месяцев процентная ставка составляет 23% годовых, до 24 месяцев – 25% годовых.