O’zbekistonda jismoniy shaxslarni kreditlashning xususiyatlari
Kredit qarz beruvchi tomonidan qarz oluvchiga ma'lum shartlar – kreditni qaytarish muddatini va kredit bo'yicha foizlar belgilash asosida beriladigan qarzdir.
Qarz oluvchiga kim tomonidan – yuridik shaxs, moliya tashkiloti yoki davlat tomonidan kredit berilishiga qarab, kredit tijorat, bank yoki davlat krediti bo’lishi mumkin. Oddiy iste'molchiga asosan bank kreditlari ma’lum.
Bank krediti bu moliyaviy tashkilotning jismoniy yoki yuridik shaxsga to'lovlilik, muddatlilik, to'lovlik, maqsadlilik va ta'minlanganlik tamoyillari asosida vaqtincha foydalanish uchun pul mablag'larini berish jarayonidir.
Banklarning jismoniy shaxslarga kredit berishning eng keng tarqalgan turlarini ko'rib chiqamiz.
Bugungi kunda mamlakatimizda banklar jismoniy shaxslarga quyidagi kredit turlarini taqdim etadilar:
1. Iste'mol krediti bu bank tomonidan qarz oluvchiga iste'mol tovarlari yoki xizmatlarni sotib olish bilan bog'liq bo'lgan aniq maqsadlar uchun beriladigan qarzdir. Agar keng ma'noda iste'mol krediti haqida gapiradigan bo'lsak, unda bu toifaga ipoteka, avtokreditlar, shuningdek, naqd pul ko’rinishidagi kreditlar va muddatli to’lov asosida ishlaydigan savdo tashkilotlari kreditlari kiradi. Ammo bank amaliyotida avtokreditlar, ipoteka va naqd pul kreditlari alohida shartlarga ega bo'lganligi sababli kreditlarning alohida turlari bo’lib hisoblanadi.
2. Avtokredit, mohiyatan, garovga asosida beriladigan maqsadli iste’mol kreditidir. Maqsadli - chunki u ma'lum bir maqsad uchun ya’ni avtomobil sotib olish beriladi. Ta'minlangan - chunki sotib olingan avtomobil garovga qo’yiladi. Agar qarz oluvchi kreditni to'lashni to'xtatsa, bank qarzni to'lash uchun mashinani qarzni yopishga yo’naltiradi.
3. Ipoteka krediti har doim ko'chmas mulk sotib olish uchun va ko'chmas mulk bilan ta'minlangan holda beriladi, shuning uchun uni iste'mol kreditiga qaraganda ancha uzoqroq muddatga va pastroq foiz stavkasida olish mumkin. Ipoteka, shuningdek, qurilish, ta'mirlash va rekonstruksiya qilish uchun ham beriladigan kredit hisoblanadi.
4. Mikroqarzlar bu bir necha daqiqada istalgan maqsadda berilishi mumkin bo‘lgan soddalashtirilgan kredit shakli bo‘lib, ularni hatto uydan chiqmagan holda ham olish mumkin. Mikroqarz shu yerda va hozir pul kerak bo'lganda, qisqa vaqt ichida kichik miqdorda pul olish imkonini beradi. Mikroqarz 50 million so‘mgacha bo‘lgan miqdorda 3 yilgacha muddatga olinishi mumkin.
So‘nggi bir necha yil davomida mikroqarzlar aholi orasida eng ommabop moliyaviy mahsulotlardan biriga aylandi. Buning asosiy sababi ularni olish osonligi va maqsadi yo'qligidir. Odamlar turli vaziyatlarda mikroqarz olish uchun murojaat qiladi, ba'zilari ularni favqulodda ehtiyojlar uchun, masalan, shifokorga borish yoki mashinasini ta'mirlash uchun, boshqalari esa kvartirani ta'mirlash yoki yangi telefon sotib olish uchun oladi. Aksariyat mijozlar kreditni faqat kerak bo‘lganda olishga va o‘z vaqtida qaytarishga harakat qilsa-da, ularning mohiyatini tushunmaydiganlar ham bor.
5. Overdraft debet kartalari uchun qisqa muddatli kreditlashning eng oddiy shaklidir. Bunda Bank mijozga uning hisobvarag‘idan/kartasidan tovar va xizmatlar uchun balansdan ortiq miqdorda to‘lash huquqini beradi. Natijada overdraft summasini tashkil etuvchi overdraft shakllanadi.
6. Ta'lim krediti bu ta'lim muassasasida ta'lim olish uchun qarz oluvchiga beriladigan maqsadli kredit.
Bundan tashqari, kredit kartalari kreditlashning alohida toifasi hisoblanadi. Ammo bugungi kunda ular mamlakatimizda keng tarqalmagan.
O‘zbekistondagi tijorat banklari o‘z kredit siyosatidan kelib chiqqan holda kreditlarning ayrim turlarini, shuningdek, chakana kreditlar berishning turli shartlarini taklif etadilar. Umuman olganda, kreditlar uchun shartlar, maksimal miqdorlar, foiz stavkalar va ta’minot turlari bir-biridan unchalik farq qilmaydi.
Biroq, kredit xizmatidan foydalanishdan oldin, siz pul mablag'larini olish va qaytarish shartlarini, shuningdek, mablag'lardan foydalanganlik uchun foizlarni hisoblash mexanizmini diqqat bilan o'rganishingiz kerak. Shuningdek, hozirgi vaziyatingizda qaysi bank mahsuloti sizga mos kelishini diqqat bilan o’rganishingiz maqsadga muvofiqdir. Chuqur o'ylab qabukl qilingan qarorlar bankka mablag'larni qaytarish bilan bog'liq noxush vaziyatlardan xalos bo’lishga yordam beradi.
O‘zbekiston banklarida mavjud bo'lgan barcha kreditlar shartlari bilan Kreditlar sahifasida tanishishingiz mumkin.

В современной экономике кредитование играет одну из ключевых ролей.
Попытаемся разобраться какие виды кредитов наиболее популярны у рядового потребителя в нашей стране и в чём их особенности.
Кредит — это ссуда, предоставленная кредитором заёмщику под определённые условия: срок возврата кредита, проценты за пользование займом.
В зависимости от того, кто предоставляет ссуду заёмщику юридическое лицо, финансовая организация или государство кредит называется коммерческим, банковским или государственным. Рядовой потребитель чаще всего сталкивается с банковским кредитованием.
Банковское кредитование – это процесс предоставления финансовой организацией денежных ресурсов физическому или юридическому лицу во временное пользование на принципах возвратности, срочности, платности, целевого использования и обеспеченности.
Попробуем рассмотреть наиболее распространенные виды банковского кредитования физических лиц.
На сегодняшний день в нашей стране банки предоставляют следующие виды кредитов для физических лиц:
1. Потребительский кредит — это деньги, выданные банком заемщику на конкретные цели, связанные с приобретением товаров или услуг потребительского характера. Если говорить о потребительском кредите в широком значении, то к этой категории относятся ипотека, автокредиты, а также займы наличными и кредиты в магазинах. Но в банковской практике автокредиты, ипотеку и займы наличными принято считать отдельными видами кредита, так как они имеют особые условия.
2. Автокредит — это, по сути, целевой потребительский кредит с обеспечением. Целевой — потому что выдается на конкретную цель: покупку автомобиля. Обеспеченный — потому что автомобиль остается в залоге у банка. Если заемщик перестанет платить по кредиту, банк заберет автомобиль в счет погашения долга.
3. Ипотека — это всегда кредит на приобретение недвижимости и под залог недвижимости, поэтому его можно взять на гораздо больший срок и под меньшую процентную ставку, чем потребительский. Ипотекой также считается кредит для строительства, ремонта и реконструкции.
4. Микрозаймы — это упрощенная форма кредитов, которые можно оформить за несколько минут на любые цели, а взять их можно, даже не выходя из дома. Они позволяют получить на короткий срок небольшую сумму, когда деньги нужны здесь и сейчас. Как правило, микрозайм можно получить на сумму до 50 млн. сум на срок до 3 лет.
Микрозаймы за последние несколько лет стали одним из самых широко распространённых финансовых продуктов среди населения. Главная причина этому их доступность и отсутствие цели. За микрозаймом обращаются в самых разных ситуациях, одни берут их для экстренных нужд, например, чтобы пойти к врачу или починить машину, а другие для ремонта квартиры или покупки нового телефона. И хотя большинство клиентов стараются получать займы только в случае необходимости и возвращать их в срок, есть и те, кто не понимает их сути.
5. Овердрафт — это простейшая форма краткосрочного кредитования для дебетовых карт. В этом случае Банк предоставляет клиенту право оплачивать со своего счета/карты за товары и услуги в сумме, превышающей размер остатка. В результате образуется перерасход, который и составляет сумму овердрафта.
6. Образовательный кредит — это целевой кредит, который предоставляется заемщику для оплаты обучения в образовательном учреждении.
Кроме этого, отдельной категорией кредитования являются кредитные карты. Но на сегодняшний они не пользуются широкой популярностью в нашей стране.
Исходя их своей кредитной политики, коммерческие банки Узбекистана предлагают те или иные виды кредитов, а также различные условия выдачи розничных кредитов. В целом, сроки, максимально доступные суммы, процентные ставки и обеспечение по кредитам не сильно отличаются друг от друга.
Однако перед тем как воспользоваться услугой по получению кредита стоит внимательно изучите условия получения и возврата денежных средств, а также механизм начисления процентов за пользование денежными средствами. Также внимательно подумайте, какой из банковских продуктов наиболее Вам подходит в сложившейся для Вас ситуации. Взвешенные и обдуманные решения помогут избежать неприятных ситуаций с возвратом денежных средств в финансовую организацию.