O‘zbekistonda elektromobillarga talab kun-sayin ortmoqda
Davlat statistika qo‘mitasi Axborot xizmati xabariga ko‘ra, 2021 yil yanvar -iyul oylarida, yaʼni 7 oy davomida O‘zbekistonga chet eldan 432 ta elektromobil keltirilgan. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 364 taga ko‘p.
Davlat statistika qo‘mitasi Axborot xizmati xabariga ko‘ra,  2021 yil yanvar -iyul oylarida, yaʼni 7 oy davomida O‘zbekistonga chet eldan 432 ta elektromobil keltirilgan. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 364 taga ko‘p.
Mazkur elektromobillar importi uchun 2021 yilning yanvar-iyul oylari davomida 7,7 million AQSH dollari sarflangan. Eng ko‘p sotib olingan davlatlar kesimida qaralsa, bu Xitoy (388 ta) va Turkiya  (24 ta) davlatlariga to‘g‘ri keladi. Shuningdek, AQSH, Koreya, Germaniya, Litva, Ispaniya, Rossiya, Gonkong va Birlashgan Arab Amirliklaridan ham elektromobillar keltirilgan.
Mazkur keltirilgan elektromobillarni avval xabar berganimizdek, O‘zbekistonga yetkazib beruvchi rasmiy hamkor Megawatt Motors va Kapitalbank bilan hamkorlikda kreditga olish imkoniyati yaratilgan.

В Узбекистане спрос на электромобили растет день ото дня
По данным Информационной службы Государственного комитета статистики, в январе-июле 2021 года, то есть за 7 месяцев, в Узбекистан было импортировано 432 электромобиля. Это на 364 больше, чем за аналогичный период прошлого года.
В Узбекистане спрос на электромобили  растет день ото дня
В январе-июле 2021 года на импорт этих электромобилей было потрачено 7,7 миллиона долларов. Если смотреть по числу наиболее покупаемых стран, то это Китай (388) и Турция (24). Электромобили также импортировались из США, Кореи, Германии, Литвы, Испании, России, Гонконга и Объединенных Арабских Эмиратов.
Как сообщалось ранее, электромобили можно приобрести в  кредит через официального поставщика в Узбекистане Megawatt Motors в сотрудничестве с Kapitalbank.