Prezident Farmoniga ko‘ra, ijtimoiy himoya va ko‘makka muhtoj oilalar moddiy taʼminotini kuchaytirish, ehtiyojmand oilalarni aniqlashda umumeʼtirof etilgan xalqaro standartlarni va avtomatlashgan shaffof elektron baholash mexanizmlarini joriy etish orqali nafaqalarni to‘lash tizimini bolalar salohiyatini rivojlantirish va kambag‘allikni qisqartirish maqsadida 2021 yilning 1 sentyabr sanasidan boshlab:
- 14 yoshgacha bolalari bo‘lgan oilalarga nafaqa hamda bola 2 yoshga to‘lguniga qadar uni parvarish qilish nafaqasi o‘rniga kam taʼminlangan oilalarga bolalar nafaqasi joriy etiladi. Imtiyozlarni tayinlash chog‘ida albatta bolalarning yoshi hisobga olinadi hamda uning miqdorini oiladagi bolalar sonidan kelib chiqib belgilanadi.
Shuningdek, yakka-yolg‘iz fuqarolarga, farzandi bo‘lmagan yoki barcha farzandlari 18 yoshdan katta bo‘lgan kam taʼminlangan oilalarga ham moddiy yordam tayinlanadi.
Xususan, farmonning 2-bandiga ko‘ra, 2021 yil 1 sentyabrdan boshlab bolalar nafaqasi va kam taʼminlangan oilalarga moddiy yordam to‘lovlarining quyidagi miqdorlari belgilangan:
a) bolalar nafaqasining har oylik miqdori:
250 000 so‘m – 3 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan bitta farzandi uchun, 325 000 so‘m – yoshi 3 yoshgacha bo‘lgan bitta kichik farzandi uchun;

Что изменится в Узбекистане с 1 сентября?
Согласно Указу Президента, в целях направления системы выплаты пособий на развитие потенциала детей и сокращение бедности путем повышения эффективности системы поддержки семей, воспитывающих детей, усиления материального обеспечения семей, нуждающихся в социальной защите и поддержке, внедрения общепризнанных международных стандартов и автоматизированных прозрачных электронных механизмов оценки
Согласно Указу Президента, в целях направления системы выплаты пособий на развитие потенциала детей и сокращение бедности путем повышения эффективности системы поддержки семей, воспитывающих детей, усиления материального обеспечения семей, нуждающихся в социальной защите и поддержке, внедрения общепризнанных международных стандартов и автоматизированных прозрачных электронных механизмов оценки при выявлении нуждающихся семей начиная с 1 сентября 2021 года:
- вводится детское пособие малообеспеченным семьям вместо пособия для семей с детьми до 14 лет и пособия по уходу за ребенком до достижения им двух лет. При назначении пособия обязательно учитывается возраст детей, а размер определяется количеством детей в семье.
- назначается материальная помощь одиноким гражданам, семьям, не имеющим детей, или малообеспеченным семьям, возраст всех детей которых выше 18 лет.
В частности, согласно пункту 2 Указа, с 1 сентября 2021 года устанавливаются следующие размеры детского пособия и выплат материальной помощи малообеспеченным семьям:
а) ежемесячный размер детского пособия:
250 000 сумов – на одного ребенка в возрасте от 3 лет до 18 лет, 325 000 сумов – на одного младшего ребенка в возрасте до 3 лет;