OSON hamyon, Webmoney, QIWI, Yoomoney hamyonlarini to’ldish imkoniyati va Gift kartalar haqida
OSON – bu elektron hamyon funksiyasiga ega O’zbekistondagi birinchi ilova bo’lib, ilovaga bank kartasini qo’shish orqali to’lovlar va o’tkazmalarni amalga oshirish ham mumkin. Ilova oddiy, qulay va tushunarli interfeysga ega. Ilovada OSON hamyonlar o'rtasida dunyoning istalgan nuqtasidan komissiyasiz pul o'tkazmalarni amalga oshirish va O'zbekistondagi tashkilotlar xizmatlarini xorijdan turib to'lash mumkin. Hozirda ilovaning 1 milliondan ortiq foydalanuvchilari bor.
OSON ilovasida quyidagi turdagi tashkilotlar va xizmatlar uchun to’lovlarni amalga oshirish mumkin:
- Mobil operatorlar;
- Internet provayderlar;
- Elektron hamyonlar;
- Telefoniya;
- Davlat xizmatlari;
- Kommunal to’lovlar;
- Televideniye va onlayn uzatuv;
- O’yinlar va ijtimoiy tarmoqlar;
- Gift kartalar;
- Onlayn va ko’ngilochar xizmatlar;
- Ta’lim;
- E'lonlar va reklama;
- Kredit va lizing to’lovlari;
- Restoran va kafelar;
- Sug’urta;
- Hosting provayderlar;
- Aviachiptalar va Mehmonhonalar;
- Tibbiyot va hokazo.
Kerakli xizmat uchun to’lovni tez amalga oshirish va qulay bo’lishi uchun ekranning yuqori qismida qidiruv qatori joylashtirilgan. Xizmat nomini (masalan, Uzonline yoki Webmoney) bosh xarflarini yozishingiz bilan mos bo’lgan natijalar saralanadi.
OSON, o’zining chegarasiz mobil ilova shioriga mos ravishda, boshqa to’lov ilovalaridan ko’proq xorijiy xizmatlar integratsiya qilingani bilan farq qiladi. Masalan faqat OSONda Visa, MasterCard va МИР xalqaro kartalarini qaysi davlat yoki bank chiqarganidan qat’iy nazar ilovaga qo’shish mumkin. O’zbekistondagi boshqa to’lov ilovalarida esa faqat bitta bank, odatda o’sha ilovani chiqargan yoki hamkori bo’lgan bankdagina chiqarilgan xalqaro kartalarni qo’shish mumkin. Qolaversa OSONda ko’plab xorijiy elektron hamyonlarni, saytlar va o’yinlar hisobini to’ldirish mumkin (masalan, QIWI, Webmoney, Yoomoney, iTunes Store, Google Play, Steam, PUBG va hokazo).
OSONning boshqa ilovalardan asosiy ustunligi - elektron hamyon funksiyasi borligida. Birinchidan OSON hamyonlar o'rtasida dunyoning istalgan nuqtasidan komissiyasiz pul o'tkazmalarini amalga oshirish mumkin. Masalan, Rossiyadan O’zbekistonga yoki aksincha. Qolaversa Uzcard va Humo tizimidagi kartalar profilaktika tufayli ishlamay qolsa yoki chet elda qabul qilinmasa, to’lovni OSON hamyon bilan amalga oshirish mumkin.
OSON hamyonning saqlash va o’tkazish mumkin bo’lgan summaga ko’ra farq qiladigan uchta turi bor. Ko’proq imkoniyatga ega bo’lish uchun shaxsni tasdiqlash (identifikatsiya) jarayonidan o’tish talab qilinadi. Bu jarayon va shartlar haqida ushbu maqolada batafsil ma’lumot berilgan.
OSON hamyonni Uzcard va Humo kartalari bilan to’ldirish komissiyasi – 0%, Visa, MasterCard va МИР kartalari bilan to’ldirish – 1%, Paynet shoxobchalarida va ilovasida to’ldirish – 2,5%, QIWI elektron hamyonidan to’ldirish – 0% va Webmoney elektron hamyonidan to’ldirish komissiyasi - 0,8% etib belgilangan. OSON hamyondan Uzcard va Humo tizimidagi kartalarga o'tkazish komissiyasi 2%.
OSON ilovasida ko’plab xorijiy elektron hamyonlarni jumladan, Webmoney, QIWI, va Yoomoney (avvalgi Яндекс.Деньги)ni to’ldirish mumkin. Ahamiyatlisi, OSON ushbu elektron hamyon tizimlarining O’zbekistondagi kam sonli, rasmiy identifikatsiya qilish huquqiga ega hamkorlaridan biridir. Identifikatsiyadan o’tish uchun OSON ilovasining ofislaridan biriga pasport bilan murojaat qilish talab qilinadi.
Hozirda OSONda o’tkazmalar uchun komissiya Uzcard-Uzcard, Uzcard-Humo, Humo-Uzcard yo’nalishlari uchun – 1%, Humo-Humo yo’nalishi uchun 0,5% qilib belgilangan. Ilovada Bonuslar ko’rinishidagi keshbek tizimi yo’lga qo’yilgan bo’lib, amalga oshirilgan to’lovlarni belgilangan qismi OSON hamyonga qaytariladi. Bu haqida batafsil ushbu maqola orqali ma’lumot olishingiz mumkin.
Ko’pchilik boshqa to’lov ilovalarida mavjud bo’lmagan “Hisobni bo’lish” funksiyasi OSONning ajoyib imkoniyatlaridan biridir. Ushbu bo’lim orqali biror tadbir xarajati, umumiy to’lov (masalan, xayriya tadbiri uchun ulushni, kafedagi hisobni) yoki umumiy sovg’a xaridi uchun kerakli summani qulay yig’sh mumkin. Buning uchun Hisobni bo’lish bo’limida yangi to’lov hisobini yaratib, Teng bo’lish yoki Har xil bo’lish variantlaridan kerakligini tanlab, nomi (ya’ni nima maqsad uchun pul yig’ilayotgani), umumiy summa va to’lovchilarni telefon kontaktlari orasidan tanlash kerak bo’ladi. Tanlangan to’lovchilar OSON ilovasida kelgan hisobni ko’rib to’lovni qulay amalga oshirishlari mumkin bo’ladi. Agar tanlangan to’lovchi OSON ilovasi foydalanuvchisi bo’lmasa, unga ilovani o’rnatishga SMS taklif keladi.
OSONning yana bir o’ziga xos jihati – bu Gift karta (sovg’a kartasi)ni sotib olish imkoniyatidir. Gift karta – bu Google Play, iTunes Store, PUBG, Steam va hokazo onlayn xizmatlar hisobini to'ldirish imkonini beradigan karta. Masalan, Google Play gift kartasi bilan, Play Marketdagi barcha pullik xizmatlarni sotib olish mumkin (ilovalarning pullik versiyalari, filmlar, musiqa va kitoblar). Buning uchun OSON ilovasida Gift kartalar bo'limida kerakli nominaldagi Gift kartani tanlab, elektron pochta manzilingizni kiritgan holda kartani sotib olishingiz kerak bo’ladi. Ko’rsatilgan pochta manziliga kelgan faollashtirish kodini Play Marketda tegishli maydonga kiritish orqali hisob to’ldiriladi.
OSONning kunu-tun ishlaydigan qo’llab-quvvatlash xizmatini alohida ta’kidlab o’tish kerak. Sizda biror savol paydo bo’lsa yoki muammoga duch kelsangiz istalgan vaqt ilova orqali operatorga murojaat qilib masalani hal qilishingiz mumkin. Ushbu maqola uchun atayin tungi soat uchda savol berib tekshirilganida ham operator qisqa fursatda javob berdi. OSON operatorlari savolingiz yoki Siz duch kelgan muammoga yechim topib berishga doim tayyor!
Xulosa qiladigan bo’lsak, OSON – mahalliy va ayniqsa xorijiy xizmatlar uchun to’lovni qulay amalga oshirish imkonini taqdim qiluvchi, elektron hamyon funksiyasiga ega ajoyib ilovadir!

Об OSON кошельке, возможности пополнения кошельков Webmoney, QIWI, Yoomoney и подарочных картах
OSON – это первое в Узбекистане приложение с функцией электронного кошелька, которое также позволяет совершать платежи и переводы, добавив в приложение банковскую карту. Приложение имеет простой, удобный и понятный интерфейс. В приложении можно совершать денежные переводы без комиссии между OSON кошельками из любой точки мира и оплачивать за рубежом за услуги организаций Узбекистана. В настоящее время у приложения есть более 1 миллиона пользователей.
Приложение OSON позволяет осуществлять оплату следующих видов организаций и услуг:
- Мобильные операторы;
- Интернет провайдеры;
- Электронные кошельки;
- Телефония;
- Государственные услуги;
- Коммунальные платежи;
- Телевидение и онлайн вещание;
- Игры и социальные сети;
- Подарочные карты;
- Онлайн сервисы и развлечения;
- Образование;
- Объявление и реклама;
- Погашение кредитов и лизингов;
- Рестораны и кафе;
- Страхование;
- Хостинг-провайдеры;
- Авиабилеты и гостиницы;
- Медицина и т. д.
Для быстрого осуществления оплаты необходимой услуги и удобства вверху экрана расположена панель поиска. При вводе начальной буквы услуги (например, Uzonline или Webmoney) фильтруются подходящие результаты.
OSON, отличается от других платежных приложений тем, что в нем интегрировано больше зарубежных сервисов в соответствии с девизом - мобильное приложение без границ. Например, только в OSON можно добавить в приложение международные карты Visa, MasterCard и МИР, вне зависимости от страны или банка выпуска. В других платежных приложениях Узбекистана, можно добавить международные карты выпущенные только одним банком, обычно банком выпустившим приложение, или его партнером. Кроме того, в OSON можно легко пополнять счета многих зарубежных электронных кошельков, сайтов и игр (например, QIWI, Webmoney, Yoomoney, iTunes Store, Google Play, Steam, PUBG и т. д.).
Основное преимущество OSON перед другими приложениями в том, что у него есть функция электронного кошелька. Во-первых, можно совершать денежные переводы между OSON кошельками без комиссии из любой точки мира. Например, из России в Узбекистан или наоборот. Кроме того, если карты Uzcard и Humo не работают из-за профилактики или при не принятии за границей, оплату можно будет произвести с помощью OSON кошелька.
Существует три типа OSON кошелька отличающихся по сумме которою можно хранить и переводить. Для получения большей возможности требуется пройти процесс идентификации. Этот процесс и условия подробно описаны в этой статье.
Комиссия за пополнение OSON кошелька картами Uzcard и Humo - 0%, пополнение картами Visa, MasterCard и МИР - 1%, пополнение в точках Paynet и приложении - 2,5%, пополнение с электронного кошелька QIWI - 0% и комиссия за пополнение с электронного кошелька Webmoney - 0,8%. Комиссия за перевод с OSON кошелька на карты Uzcard и Humo составляет 2%.
Приложение OSON позволяет пополнять многие зарубежные электронные кошельки, в том числе Webmoney, QIWI и Yoomoney (ранее Яндекс.Деньги). Примечательно, что OSON является одним из немногих партнеров этих систем электронных кошельков владеющая правами официальнойидентификации в Узбекистане. Для прохождения идентификации нужно обратиться в один из офисов приложения OSON с паспортом.
В настоящее время комиссия за переводы в OSON по направлениям Uzcard-Uzcard, Uzcard-Humo, Humo-Uzcard установлена в размере 1% и по направлению Humo-Humo 0,5%. В приложении есть система кэшбэка в виде бонусов, при этом определенная часть произведенных платежей возвращается на кошелек OSON. Подробнее об этом вы можете прочитать в этой статье.
Одной из замечательных особенностей OSON является функция «Разделить счет», которая недоступна в большинстве других платежных приложениях. В этом разделе вы можете легко собрать общую сумму расхода мероприятия, общий платеж (например, долю на благотворительную акцию, счет в кафе) или сумму, необходимую для покупки общего подарка. Для этого создайте новый счет на оплату в разделе «Разделить счет», выберите вариант Поровну или Вручную, введите название счёта (то есть, для какой цели собираются деньги), укажите общую сумму и выберите из телефонных контактов плательщиков. Выбранные плательщики смогут легко производить платежи, просматривая полученный счет в приложении OSON. Если выбранный плательщик не является пользователем приложения OSON, он получит SMS приглашение на установку приложения.
Еще одна уникальная особенность OSON - это возможность покупки Подарочной карты. Подарочная карта - это карта, которая позволяет пополнять счет в онлайн сервисах, таких как Google Play, iTunes Store, PUBG, Steam и т. д. Например, с помощью подарочной карты GooglePlay можно покупать все платные услуги в Play Market (платные версии приложений, фильмы, музыку и книги). Для этого вам необходимо выбрать Подарочную карту желаемого номинала в разделе Подарочные карты приложения OSON, ввести свой адрес электронной почты и купить карту. Счёт будет пополнен путем ввода кода активации, полученного на указанный адрес электронной почты, в соответствующее поле в Play Market.
Особо следует отметить круглосуточную службу поддержки OSON. Если у вас возникнут какие-либо вопросы или проблемы, вы можете в любой момент связаться с оператором через приложение для решения проблемы. Даже когда специально для этой статьи был задан вопрос оператору в три часа ночи для проверки, оператор ответил за короткое время. Операторы OSON всегда готовы найти решение вашего вопроса или проблемы!
Если подвести итоги, OSON - отличное приложение с функцией электронного кошелька, которое позволяет удобно оплачивать местные и особенно зарубежные услуги!