O’zbekistondagi elektron hamyonlar. Komissiyasiz o’tkazmalar!
Hozirgi kunda internetdan biror mahsulotni xarid qilish yoki xizmat uchun to’lovni amalga oshirish oddiy holga aylanib bormoqda. Bunda to’lov asosan bank kartalari orqali amalga oshiriladi. Biroq to’lovni amalga oshirishning yana bir usuli bor – bu elektron hamyonlar.
Elektron hamyon – elektron pullarni saqlaydigan va ular bilan internetdagi xaridlarni, xizmatlarni to’lash hamda bank kartasi yoki bank hisobiga o’tkazish yoki elektron pullarni naqdlashtirish imkonini beruvchi dasturiy ta’minotdir.
ЮMoney, WebMoney va QIWI kabi xorijiy elektron hamyonlar haqida eshitgan bo’lishingiz mumkin. O’zbekistonda-chi? Yurtimizda ham elektron hamyonlar bormi? Albatta bor. Hatto bir nechta. Faqat ular alohida emas, mavjud to’lov ilovalariga qo’shimcha sifatida ishlaydi.
O’zbekistondagi elektron hamyonlarning afzalligi – bitta to’lov ilovasi doirasida o’tkazmalarni komissiyasiz ekanligida. Hatto jo’natuvchi/qabul qilivchi chet elda bo’lsa ham. Debet kartalardan farqli kamchiligi – xavfsizlik nuqtai-nazaridan belgilangan saqlash va o’tkazish mumkin bo’lgan summaga qo’yilgan cheklov borligidadir. Ilovada hamyon ochilganda avvaldan eng minimal imkoniyatlar taqdim qilinadi. Imkoniyatlarni kengaytirish yoki cheklovni olib tashlash uchun shaxsni tasdiqlash (identifikatsiya) jarayonidan o’tish kerak bo’ladi.
Keling O’zbekistondagi elektron hamyonlar va ularning shartlari bilan tanishamiz.
CLICK hamyon – bu CLICK to’lov ilovasida ochiladigan elektron hamyon.
• CLICK hamyonlar o'rtasida o'tkazma komissiyasi 0%.
• CLICK hamyondan kartaga o'tkazish komissiyasi 1,5% (faqat Uzcard tizimidagi kartaga o'tkazish mumkin).
• Kartadan CLICK hamyonga o'tkazish komissiyasi 0%.
CLICK hamyonni xalqaro kartalar (Visa, MasterCard) bilan ham to’ldirish mumkin.  CLICK hamyonning ikki turi mavjud: CLICK hamyon Light va CLICK hamyon Premium.
CLICK hamyon Light hisobida 5 BHM dan (ya’ni, 1 350 000 so'm, 1 BHM = 270 000 so'm) ortiq mablag' saqlash mumkin emas. Shuningdek bir oy davomida 5 BHM (1 350 000 so'm) dan ortiq pul o’tkazish ham mumkin emas.
CLICK hamyon Premiumda cheklovlar yo'q. Premium maqomini olish uchun CLICK hamyon foydalanuvchisi shaxsini tasdiqlash (identifikatsiya) jarayonidan o’tishi kerak. Buning uchun kompaniya ofisiga pasportning asli bilan kelib, CLICK hamyon raqami va CLICK hamyon ochayotganda kiritilgan, foydalanuvchining tug’ilgan kun sanasini aytish kerak bo’ladi.
Payme Card – bu Payme to’lov ilovasida ochiladigan elektron hamyon.
• Payme Card hamyonlari o'rtasida o'tkazma komissiyasi 0%.
• Payme Card hamyondan kartaga o'tkazish komissiyasi 1% (Uzcard va Humo tizimidagi kartalarga).
• Kartadan Payme Card hamyonga o'tkazish komissiyasi 0%.
Payme Cardning ikki turi mavjud: identifikatsiyadan o'tmagan va identifikatsiyadan o'tgan.
Identifikatsiyadan o'tmagan Payme Card hisobida 5 BHM dan (1 350 000 so'm) ortiq mablag' bo'lishi va bitta o'tkazma 1 BHM dan ortiq (270 000 so'm) bo'lishi mumkin emas.
Identifikatsiyadan o'tgan Payme Card hisobida 500 BHM dan (135 000 000 so'm) ortiq mablag' bo'lishi va bitta o'tkazma 100 BHM dan ortiq (27 000 000 so'm) bo'lishi mumkin emas. Identifikatsiyadan o'tish jarayoni ilova orqali amalga oshiriladi. Identifikatsiyadan o'tgan foydalanuvchi beshtagacha Payme Card hamyonini ochishi mumkin.
OSON hamyon – bu OSON to’lov ilovasida ochiladigan elektron hamyon.
• OSON hamyonlar o'rtasida o'tkazma komissiyasi 0%.
• OSON hamyondan kartaga o'tkazish komissiyasi 2% (Uzcard va Humo tizimidagi kartalarga).
• Kartadan OSON hamyonga o'tkazish komissiyasi 0%.
OSON hamyonni xalqaro kartalar (Visa, MasterCard, МИР) bilan ham to’ldirish mumkin. Shuningdek Paynet terminallari, Webmoney va QIWI elektron to’lov tizimlari orqali ham to’ldirish mumkin.
OSON hamyonning uchta turi mavjud: OSON hamyon Boshlang’ich, OSON hamyon Asosiy va OSON hamyon Professional.
OSON hamyon Boshlang’ich hisobida 1 100 000 so'mdan ortiq mablag' bo'lishi va bitta o'tkazma 270 000 so'mdan ortiq bo'lishi mumkin emas.
OSON hamyon Asosiy hisobida 54 000 000 so'mdan ortiq mablag' bo'lishi va bitta o'tkazma 3 000 000 so'mdan ortiq bo'lishi mumkin emas. Identifikatsiyadan o'tish jarayoni ilova orqali amalga oshiriladi.
OSON hamyon Professional hisobida 400 000 000 so'mdan ortiq mablag' bo'lishi va bitta o'tkazma 20 000 000 so'mdan ortiq bo'lishi mumkin emas. Professional maqomini olish uchun OSON hamyon foydalanuvchisi shaxsini tasdiqlash (identifikatsiya) jarayonidan o’tishi kerak. Buning uchun kompaniya ofisiga pasportning asli bilan kelish talab qilinadi.
Apelsin hamyon – bu Apelsin to’lov ilovasida ochiladigan elektron hamyon.
• Apelsin hamyonlar o'rtasida o'tkazma komissiyasi 0%.
• Apelsin hamyondan kartaga o'tkazish komissiyasi: Uzcard tizimidagi kartaga – 0,35%, Humo tizimidagi kartaga - 0%.
• Kartadan Apelsin hamyonga o'tkazish komissiyasi: Uzcard tizimidagi kartadan – 0,3%, Humo tizimidagi kartadan - 0%.
Apelsin hamyonida saqlash va o’tkazish mumkin bo’lgan summaga cheklov qo’yilmagan.
Hamyon ochish uchun Apelsin ilovasida shaxsni tasdiqlash (identifikatsiya) jarayonidan o’tish talab etiladi. Buning uchun Kapitalbank tomonidan chiqarilgan kartani ilovaga qo’shish kifoya. Agar Sizda Kapitalbank kartasi bo’lmasa, uni ilova orqali yetkazib berish xizmati bilan buyurtma qilishingiz mumkin.
Xulosa qiladigan bo’lsak, agar pullaringizni komissiyasiz o’tkazishni istasangiz, elektron hamyonlar ajoyib yechimdir!

Электронные кошельки в Узбекистане. Переводы без комиссии!
В настоящее время покупка продукта или оплата услуги в Интернете становится обычным явлением. В этом случае оплата производится в основном банковскими картами. Но есть еще один способ оплаты - электронные кошельки.
Электронный кошелек - это программное обеспечение, которое хранит электронные деньги и позволяет использовать его для оплаты покупок и услуг в Интернете, а также для перевода денег на банковскую карту или банковский счет или для обналичивания электронных денег.
Возможно, вы слышали об иностранных электронных кошельках, таких как ЮMoney, WebMoney и QIWI. А как насчет Узбекистана? Есть ли в нашей стране тоже электронные кошельки? Конечно, есть. Даже несколько. Только они работают не отдельно, а как дополнение к существующим платежным приложениям.
Преимущество электронных кошельков Узбекистана - отсутствие комиссии за переводы в рамках одного платежного приложения. Даже если отправитель/получатель находится за границей. Недостатком является то, что в отличии от дебетовых карт, существует ограничение на сумму, которую можно хранить и переводить установленная с точки зрения безопасности. Приложение при открытии кошелька предлагает по умолчанию минимальные возможности. Для расширения возможностей или снятия ограничений Вам будет необходимо пройти идентификацию.
Давайте познакомимся с электронными кошельками в Узбекистане и их условиями.
CLICK кошелёк - это электронный кошелек, который открывается в платежном приложении CLICK.
• Комиссия за перевод между CLICK кошельками 0%.
• Комиссия за перевод с CLICK кошелька на карту 1,5% (возможен перевод только на карту в системе Uzcard).
• Комиссия за перевод с карты на CLICK кошелёк 0%.
CLICK Кошелек можно также пополнять международными картами (Visa, MasterCard). Существует два типа CLICK кошелька: CLICK кошелек Light и CLICK кошелек Premium.
На счету CLICK кошелька Light невозможно хранить более 5 БРВ (то есть 1 350 000 сумов, 1 БРВ = 270 000 сумов). Также невозможно переводить более 5 БРВ (1 350 000 сумов) в течении месяца.
У CLICK кошелька Premium нет ограничений. Чтобы получить Premium статус, пользователь CLICK кошелька должен пройти процесс установления личности (идентификации). Для этого будет необходимо прийти в офис компании с оригиналом паспорта, и сказать номер CLICK кошелька и дату рождения пользователя, введенную при открытии CLICK кошелька.
Payme Card – это электронный кошелек, который открывается в платежном приложении Payme.
• Комиссия за перевод между Payme Card кошельками 0%.
• Комиссия за перевод с Payme Card кошелька на карту 1% (на карты в системе Uzcard и Humo).
• Комиссия за перевод с карты на Payme Card кошелёк 0%.
Существует два типа Payme Card: неидентифицированный и идентифицированный.
На счету неидентифицированного Payme Card невозможно хранить более 5 БРВ (1 350 000 сумов), а один перевод не может превышать 1 БРВ (270 000 сумов).
На счету идентифицированного Payme Card невозможно хранить более 500 БРВ (135 000 000 сумов), а один перевод не может превышать 100 БРВ (27 000 000 сумов). Процесс идентификации осуществляется через приложение. Идентифицированный пользователь может открыть до пяти кошельков Payme Card.
OSON кошелёк - это электронный кошелек, который открывается в платежном приложении OSON.
• Комиссия за перевод между OSON кошельками 0%.
• Комиссия за перевод с OSON кошелька на карту 2% (на карты в системе Uzcard и Humo).
• Комиссия за перевод с карты на OSON кошелёк 0%.
OSON кошелёк можно также пополнять международными картами (Visa, MasterCard, МИР). Также его можно пополнять через терминалы Paynet, электронные платежные системы Webmoney и QIWI.
Существует три типа OSON кошелька: OSON кошелёк Начальный, OSON кошелёк Основной и OSON кошелёк Профессиональный.
На счету OSON кошелёк Начальный невозможно хранить более 1 100 000 сумов, а один перевод не может превышать 270 000 сумов.
На счету OSON кошелёк Основной невозможно хранить более 54 000 000 сумов, а один перевод не может превышать 3 000 000 сумов. Процесс идентификации осуществляется через приложение.
На счету OSON кошелёк Профессиональный невозможно хранить более 400 000 000 сумов, а один перевод не может превышать 20 000 000 сумов. Чтобы получить статус Профессиональный, пользователь OSON кошелька должен пройти процесс установления личности (идентификации). Для этого необходимо прийти в офис компании с оригиналом паспорта.
Apelsin кошелёк - это электронный кошелек, который открывается в платежном приложении Apelsin.
• Комиссия за перевод между Apelsin кошельками 0%.
• Комиссия за перевод с Apelsin кошелька на карту: на карту в системе Uzcard - 0,35%, на карту в системе Humo - 0%.
• Комиссия за перевод с карты на Apelsin кошелек: с карты в системе Uzcard 0,3%, с карты в системе Humo 0%.
В Apelsin кошельке отсутствует ограничения на сумму, которую можно хранить и переводить.
Чтобы открыть кошелек, нужно пройти процесс идентификации в приложении Apelsin. Для этого достаточно добавить в приложение карту выпущенную в Капиталбанке. Если у вас нет карты Капиталбанка, вы можете заказать ее через приложение с доставкой.
Если подвести итоги, электронные кошельки - отличное решение если желаете перевести свои деньги без комиссии!