Hozirgi vaqtda boshqa shaxs kartasiga pul o'tkazish odatiy va oson narsa bo’lib qolgan.
O’tkazmani bankning mobil ilovasi orqali plastik yoki virtual kartadan qabul qiluvchining kartasiga amalga oshirish mumkin. Butun operatsiya bir daqiqadan kam vaqt oladi. Bitta bank kartalari o’rtasida pul odatda komissiyasiz ham o'tkazilishi mumkin.
Biroq, bunday oddiy operatsiya bilan ham jiddiy qiyinchiliklar paydo bo'lishi mumkin. Ushbu maqolada biz quyidagi holatlarni ko'rib chiqamiz:
Demak …
Agar siz noto'g'ri kartaga pul o'tkazgan bo'lsangiz nima qilish kerak?
Kartadan kartaga pul o'tkazish uchun siz bir qator ma'lumotlarni ko'rsatishingiz kerak. Buning uchun siz juda ko'p raqamlarni - oluvchining karta raqami yoki uning telefon raqamini kiritishingiz kerak. Agar kamida bitta raqam noto'g'ri kiritilsa, pul boshqa odamga ketib qoladi.
Odatda bank bilan bog'lanib, noto'g'ri pul o'tkazmasini bekor qilishni va pulni jo'natuvchiga qaytarishni so'rash befoyda. Qonunga ko'ra, bank qabul qiluvchining roziligisiz pul o'tkazmasini bekor qilishga haqli emas.
Agar xato qilgan bo’lsangiz nima qilish kerak? Birinchidan, siz pul yuborgan odam bilan bog'lanishga harakat qilishingiz mumkin. Odatda pul o’tkazayotganda qo’shimcha ma’lumot kiritish yoki biror xabar yozish uchun ham joy ajratilgan bo’ladi. Xuddi shu rekvizitlardan foydalanib, siz boshqa kichik miqdorni (masalan, 1 000 so'm) yuborishingiz kerak va qabul qiluvchiga qisqa xabarda yuzaga kelgan vaziyatni aytib, qachon va qancha miqdorda pul o'tkazganingizni va qayta aloqaga chiqishi uchun telefon raqamingizni ko'rsating. Agar pulni qabul qilgan odam qayta aloqaga chiqsa, u bilan pulni qaytarish bo'yicha kelishib olish mumkin.
Agar pul mablag'larini qabul qilgan odam jabrlanuvchi bilan ixtiyoriy ravishda aloqaga chiqmasa, u holda pulni faqat sud orqali qaytarish mumkin bo'ladi. Sud, katta ehtimol bilan, noto'g'ri o'tkazilgan pul mablag'larini noqonuniy boyish sifatida qabul qiladi va pulni egasiga qaytarishga qaror qiladi.
To'g'ri, da'vo arizasida pulning haqiqiy oluvchisi javobgar sifatida ko'rsatilishi kerak. Lekin buni darhol qilish mumkin emas, chunki pul jo'natuvchi pulni qabul qilgan shaxsning shaxsiy ma'lumotlarini bilmaydi. Qabul qiluvchining ma'lumotlarini bilish uchun ichki ishlar bo’limiga boshqa birovning mulkini o'zlashtirish fakti bo'yicha ariza berishingiz kerak. Ichki ishlar xodimlari ushbu ariza bo'yicha tekshiruv o'tkazishi kerak, tekshiruv davomida ular pul oluvchining ismi, familiyasi va ro'yxatdan o'tgan manzilini bilib olishadi. Katta ehtimol bilan, ular unga qarshi jinoiy ish qo'zg'amaydilar, chunki pul qabul qilgan shaxs o’z xohishi bilan bu ishni qilmagan. Biroq, jabrlanuvchi ish materiallari bilan tanishish uchun ariza berishi mumkin. Shunday qilib, u pul qabul qilgan shaxsning shaxsiy ma'lumotlarini bilib olishi mumkin.
Yoki sudga da'vo arizasida jabrlangan shaxs javobgar sifatida pul qabul qiluvchining bankini ko'rsatishi mumkin. Bank nomini operatsiya tafsilotlarida topish mumkin. Keyin sud bankdan pul o'tkazmasi kimning nomiga kelganligi to'g'risida ma'lumot talab qiladi. Keyinchalik esa da'vo arizasi bo'yicha javobgarni almashtiradi. Oxir-oqibat, pulni qabul qilgan shaxs ixtiyoriy yoki majburiy ravishda sud qarorini bajarishi kerak bo’ladi.
Pulni sud orqali qaytarish uchun bir necha oy (olti oydan bir yilgacha) kerak bo'lishi mumkin. Shuning uchun, pul o'tkazmalarini amalga oshirishda mablag'ni yo'qotmaslikning eng oson yo'li pul jo'natishdan oldin kiritilgan ma’lumotlarni diqqat bilan tekshirishdir. Yordam sifatida bank ilovasida odatda jo'natuvchiga pul mablag'larini oluvchining ismini, otasining ismini va familiyasining birinchi harfi ko'rsatiladi. Pul o'tkazish operatsiyasining o'zi ikki bosqichda amalga oshiriladi. Birinchi navbatda ma'lumotlarni kiritiladi va "Yuborish" tugmasi bosiladi. Keyin u ma'lumotlar tekshirilib, "Tasdiqlash" tugmasi bosiladi.
Agar pul o'z manziliga ketayotganiga ishonchingiz komil bo'lsa, operatsiyani tasdiqlang. Agar xato topsangiz, orqaga qayting va o’tkazma shaklidagi kerakli maydonlarni boshidan to'ldiring.
Pul o'tkazmasi bloklangan hisobraqamga yetib boradimi?
Ba'zi hollarda banklar o'z mijozlarining hisobraqamlarini bloklaydi. Bunday holda, mijoz hisobraqamda saqlangan pul mablag'laridan foydalanish imkoniyatini vaqtincha yo'qotadi (xaridlar uchun to'lash, naqd pul olish, boshqa shaxslarga pul o'tkazish).
Agar shaxs ushbu hisobga bog‘langan kartaning PIN kodini ketma-ket 3 marta noto‘g‘ri kiritsa, bank hisobni bloklashi mumkin. Yoki bank shaxsni noqonuniy tijorat faoliyatida, soliq to‘lashdan bo‘yin tovlaganlikda, pul mablag‘larini noqonuniy naqd qilishda, terrorizmni moliyalashtirishda va boshqa noqonuniy faoliyatda gumon qilgan taqdirda hisobraqam bloklanishi mumkin. Bunday holda, blokirovka mijoz o'z faoliyati noqonuniy emasligini hujjatlar bilan tasdiqlamaguncha davom etadi.
Sud ijrochisi xizmatining iltimosiga binoan ham shaxsning bank hisobvarag'i bloklanishi mumkin. Bunday cheklovlar bank mijozi sud qarorini bajarib, qarzlarini to‘laganidan keyin bekor qilinadi.
O'tkazma bloklangan hisobga kelishi mumkinmi? Ha. Biroq, odam bu mablag'lardan foydalana olmaydi. Bank cheklovlarni olib tashlagandan so’ng mablag’lardan foydalanish mumkin bo’ladi.
Agar sud ijrochilarining buyrug'i bilan hisobvaraqqa jarima qo'llanilsa, boshqacha vaziyat yuzaga keladi. Bunday holda, banklar mijozning hisobvarag'idagi mablag'larni yechib oladi va qarzni to'lash uchun sud ijrochilariga yuboradi.
Shu bilan birga, banklar ijtimoiy yordam sifatida olingan pul mablag'larini (bolalar nafaqasi, boquvchisini yo'qotganlik pensiyasi, alimentlar va boshqalar) yechib olishga haqli emas.
Ammo boshqa shaxsdan o'tkazma sifatida kelgan pul qarzdorning shaxsiy mablag'lari hisoblanadi. Bu mablag’ hisobraqamga kelib tushadi, lekin darhol sud ijrochilariga yuboriladi. Jarima olib tashlanganidan keyin ham bu pul qaytarilmaydi.
Agar sizga noto'g'ri o'tkazilgan pulni qaytarmasangiz nima bo'ladi?
Endi sizga noto'g'ri yuborilgan pul o'tkazmasi bilan bog’liq vaziyatni ko'rib chiqamiz. Pul kartangizga boshqa odamning xatosi natijasida kelib tushgan. Qabul qilingan mablag'ni qaytarmaslik mumkinmi?
Yo'q. Agar xatoga yo'l qo'ygan shaxs sudga murojaat qilsa, sudya bu pul miqdorining o'zlashtirilishini noqonuniy boyish vositasi deb tan oladi. Sud qarori bilan siz olingan pulni qaytarishingiz kerak bo'ladi. Yoki ular sizdan zo'rlik bilan qaytarib olinadi.
Noto'g'ri o'tkazilgan pul mablag'larini jo'natuvchiga qanday qaytarish kerak? Eng yaxshi usul - bank bilan bog'lanib, vaziyatni tushuntirish va jo'natuvchining rekvizitlari bo’yicha pulni qaytarishni so'rashdir. Ushbu savol bilan siz bankka masofadan turib - qo'llab-quvvatlash markazi raqamiga qo'ng'iroq qilish orqali murojaat qilishingiz mumkin. Kredit tashkiloti murojaatni ko'rib chiqishi va mablag'larni qaytarishi uchun taxminan 3-4 kun ketadi.
Agar pul o'tkazmasini jo'natuvchi shaxs sizdan pulni qaytarishni so'rasa, nima qilish kerak? Bunday holda, bank xodimlarining yordami bilan pulni qaytarish yaxshiroqdir. Gap shundaki, notanish odamlarga bunday "o'tkazmalar" firibgarlar tomonidan ham yuborilishi mumkin. Shu orqali ular o'zlarining jinoiy sxemalariga begona odamlarni jalb qilishadi.
Masalan: firibgar internet orqali bir kishiga biror narsani sotgan va to'lov usuli sifatida begonaning bank kartasi ma'lumotlarini ko'rsatgan. Natijada, xaridor ushbu shaxsga pul o'tkazadi va keyin firibgarlar pulni oluvchi bilan bog'lanib, tasodifan unga pul o'tkazmasini amalga oshirganliklari haqida xabar berishadi. Ular sizdan noto'g'ri o'tkazilgan mablag'larni qaytarishingizni so'raydi, lekin boshqa rekvizitlarni beradi.
Natijada, va'da qilingan tovarni olmagan xaridor pulni qabul qiluvchiga da'vo qiladi. Chunki pulni u shu odamga o’tkazgan bo’ladi va pul o‘tkazmasini olgan fuqaro pulni qaytarishga majbur bo‘ladi. O'z mablag'larini esa tajribali firibgarlardan qaytarishi kerak bo'ladi, buni qilish juda qiyin.
Shunday qilib, kartadan kartaga pul o’tkazayotganda maksimal darajada e’tiborli bo’lish kerak. Ketgan pulni qaytarish har doim qiyin bo’ladi.
Pul o'tkazmalarini maksimal foyda bilan amalga oshirish uchun batafsil ma'lumotni To'lovlar sahifasidan olishiningiz mumkin.

В наше время перевести деньги другому человеку очень просто. Это можно сделать со своей пластиковой или цифровой карты на карточку получателя, используя мобильное приложение банка.
Вся операция займет не больше минуты. Внутри одной финансовой организации деньги, как правило, можно переводить бесплатно.
Однако даже при проведении такой простой операции могут возникнуть серьезные сложности. В этой статье мы посмотрим:
Итак …
Что делать, если по ошибке перечислил деньги не на ту карту
Чтобы совершить перевод с карты на карту, необходимо указать ряд данных. Для этого нужно ввести множество цифр — номер карточки получателя или номер его телефона. Если хотя бы одна цифра будет указана неправильно, деньги уйдут другому человеку.
Обращаться в банк и просить, чтобы он отменил ошибочный перевод и вернул деньги отправителю, как правило, бесполезно. Согласно законодательству, банк не имеет право отменить перевод без согласия его получателя.
Что делать, если вы допустили ошибку? Во-первых, вы можете попытаться выйти на связь с человеком, которому отправили деньги. Для этого по тем же самым реквизитам можно отправить еще одну незначительную сумму (например, 1 000 сум). А в сообщении получателю описать возникшую ситуацию, указать, какую сумму и когда вы ему ошибочно перевели, и номер своего телефона для обратной связи. Если получатель денег откликнется, с ним, возможно, удастся договориться о возврате денег.
Если получатель средств добровольно не выйдет на связь с пострадавшим человеком, то вернуть деньги можно будет только через суд. Суд, вероятнее всего, посчитает присвоение человеком ошибочно переведенных средств незаконным обогащением. В таком случае он примет решение о возврате денег их владельцу.
Правда, в исковом заявлении в качестве ответчика нужно будет указать фактического получателя денег. Сделать сразу это будет невозможно, так как личные данные этого человека отправителю денег неизвестны. Чтобы узнать данные получателя, можно обратиться с заявлением в полицию по факту незаконного присвоения чужого имущества. Полицейские должны будут провести по этому заявлению проверку, в ходе которой они выяснят имя, фамилию и адрес регистрации получателя денег. Уголовное дело, скорее всего, на него заводить не будут, так как у получателя денег отсутствовал злой умысел. Однако пострадавший человек может подать ходатайство на ознакомление с материалами дела. Так он может узнать личные данные человека, которому ушли его деньги.
Либо в исковом заявлении в суд в качестве ответчика пострадавший человек может указать банк получателя денег. Его наименование можно узнать в подробностях операции. Затем суд истребует у банка информацию о лице, на чье имя пришел перевод. А позднее заменит ответчика по исковому заявлению. В конце концов получателю денег вольно или невольно придется выполнить решение суда.
На возвращение денег через суд может уйти несколько месяцев (от полугода до года). Поэтому самый простой способ не терять свои средства при переводах — это тщательно проверять реквизиты перед отправкой денег. В качестве помощи банк, как правило, показывает отправителю имя, отчество и первую букву фамилии получателя средств. Сама операция по перечислению денег осуществляется в 2 этапа. Сначала человек заполняет реквизиты и нажимает клавишу «Отправить». Затем проверяет данные и нажимает кнопку «Подтвердить».
Если вы уверены, что деньги уйдут по назначению, подтверждайте операцию. Если обнаружили ошибку, возвращайтесь назад и заполняйте необходимые поля в форме перевода снова.
Придет ли перевод на заблокированный счет
В определенных случаях банки блокируют счета своих клиентов. В этом случае человек временно теряет возможность пользоваться своими средствами, хранящимися счете (оплачивать покупки, снимать деньги наличными, переводить средства другим людям).
Заблокировать счет банк может, если человек 3 раза подряд введет неправильный ПИН-код карты, привязанной к этому счету. Либо счет может быть заблокирован, если банк заподозрит человека в нелегальной коммерческой деятельности, уклонении от уплаты налогов, незаконном обналичивании денег, финансировании терроризма и другой противоправной деятельности. В этом случае блокировка будет длиться до тех пор, пока клиент не подтвердит документально, что его деятельность не носит незаконного характера.
Банковский счет человека также может быть заблокирован по требования службы судебных приставов. Такие ограничения будут сняты после того, как клиент банка исполнит решение суда и рассчитается по своим долгам.
Может ли на заблокированный счет прийти перевод? Да. Однако человек не сможет воспользоваться этими средствами. Такая возможность появится только тогда, когда банк снимет ограничения.
Иная ситуация возникнет в том случае, если на счет по постановлению судебных приставов будет наложено взыскание. В этом случае банки списывают средства, находящиеся на счете клиента, и отправляют их приставам для погашения задолженности.
При этом банки не имеют права списывать деньги, поступившие в качестве социальной помощи (детские пособия, пенсию по потере кормильца, алименты и т. д.).
А вот деньги, поступившие в качестве перевода от другого человека, считаются личными средствами должника. На счет они поступят, но тут же будут отправлены судебным приставам. После снятия взыскания эти деньги возвращены не будут.
Что будет, если не вернуть ошибочно перечисленные деньги
Теперь рассмотрим ситуацию, когда не вы по ошибке отправили перевод, а деньги в результате ошибки другого человека пришли на вашу карту. Можно ли не возвращать поступившие средства?
Нет. Если человек, допустивший оплошность, обратится в суд, то судья признает присвоение этой суммы незаконным обогащением. По решению суда вам придется вернуть поступившие деньги. Или они будут взысканы с вас в принудительном порядке.
Как вернуть ошибочно перечисленные средства отправителю? Самый лучший способ — обратиться в банк, объяснить ситуацию и попросить вернуть деньги на реквизиты отправителя. Обратиться в финансовую организацию с этим вопросом можно удаленно — по телефону на номер службы поддержки. На обработку обращения и возврат средств у кредитной организации уйдет около 3-4 дней.
Что делать, если с просьбой о возврате денег к вам обратился сам отправитель перевода? В этом случае все равно лучше вернуть деньги с помощью сотрудников банка. Дело в том, что такие «переводы» незнакомым людям могут быть отправлены мошенниками. Тем самым они вовлекают посторонних лиц в свои преступные схемы.
Например: злоумышленник якобы продал через интернет какую-либо вещь одному человеку, а в качестве способа оплаты указал реквизиты банковской карты постороннего гражданина. В результате покупатель перечислит деньги этому человеку. А затем с получателем денег свяжутся мошенники и сообщат, что случайно сделали ему перевод. Они попросят вернуть ошибочно перечисленные средства, но уже по другим реквизитам.
Впоследствии покупатель, не получивший обещанный товар, предъявит претензии получателю денег. Ведь «рассчитывался» он именно с ним. В результате гражданин, получивший перевод, будет вынужден вернуть деньги. А свои собственные средства ему придется взыскивать с матерых мошенников, что сделать очень непросто.
Так что нужно быть предельно внимательным при переводе денег с карты на карту. Вернуть свои деньги всегда сложно.
Подробную информацию по переводам денег с карты на карту с максимальной выгодой, можно получить на странице Платежи.