Sizning yoshingiz va qancha pul topishingiz muhim emas. Muhimi, vaqtingizni va pulingizni qanday boshqarishingiz.
Moliyaviy jihatdan yetuk inson ekanligingizning 7 belgisi.
Sizning yoshingiz va qancha pul topishingiz muhim emas. Muhimi, vaqtingizni va pulingizni qanday boshqarishingiz. O'zingizni ushbu nazorat ro'yxati bilan sinab ko'ring va moliyaviy savodxonlik darajangizni bilib oling!
1. Siz ishlab topganingizdan kamroq sarflaysiz.
Moliyaviy savodxonlik sari birinchi qadam - bu xarajatlar daromaddan kam bo'lishi kerakligini tushunishdir. Agar siz topgan pulingizni hammasini sarflasangiz, hech qachon pul yig'olmaysiz. Ammo eng yomoni shundaki, bu yondashuv bilan siz ertami-kechmi minusga kira boshlaysiz. Bitta kredit olasiz, boshqa bankdan ikkinchisini olasiz, tanishlardan qarz so’raysiz, qarabsizki olti oydan keyin barcha topgan pulingiz qarzlarni to'lash uchun ketadi. Albatta, bu to’g’ri yondashuv emas va bunday qilishni biz hech ham tavsiya qilmaymiz.
2. Jamg’armalaringizni bitta joyda saqlamaysiz.
Xo'sh, agar siz topganingizdan kamroq pul sarflasangiz, demak, siz allaqachon bir muncha pul jamg’arib qo'ygansiz. Jamg’arib qo’ygan pullaringiz qayerda saqlanadi? Matras ostidami yoki kartadami? Depozitdami yoki aksiyalardami? Variantlarning har birining ijobiy va salbiy tomonlari haqida uzoq vaqt gapirish mumkin. Asosiysi, oltin qoidaga rioya qilish kerak: hamma pulni bir joyda saqlamang.
3. Sizda bir nechta daromad manbalari mavjud.
Barqaror ish yaxshi. Ammo oxirgi ikki yil shuni ko'rsatdiki, hatto eng barqaror ish ham tashqi omillar ta'sirida to’xtab qolishi mumkin. Shunday vaziyatlar uchun B rejangiz bormi? Bunda mutlaqo boshqa ish bo’lishi shart emas, balki ijaraga beradigan kvartira yoki dividendlar to'laydigan aktsiyalaringiz bo’lishi ham mumkin. Sizda hech bo'lmaganda kichik passiv daromad bo'lsa ham yaxshi. Agar u sizning faol daromadingizga teng bo'lsa, undan ham yaxshi.
4. Siz allaqachon nafaqa davri  uchun jamg'arishni boshlagansiz.
Qarilik uchun jamg'arish qanchalik tez boshlansa, shuncha yaxshi. Agar siz allaqachon nafaqa hisobraqamingiz haqida o'ylab qo’ygan bo'lsangiz, demak siz moliyaviy savodxonlik bo'yicha 70% odamlardan oshib ketgansiz. Albatta, ish beruvchi sizning pensiya hisobingizga har oy pul o'tkazadi, ammo buni yetarli darajadagi jamg’arma deb hisoblash qiyin. Hisobraqamingizni kuzatib turasizmi? Unda aynan hozir qancha pul borligini bilasizmi? Bu pul qanday to'lovlarga yetadi? Agar shu savollarga aniq javobingiz bo'lsa, demak siz to'g'ri yo'ldasiz.
5. Siz har doim har qanday to’lovlarni o'z vaqtida amalga oshirasiz.
Bu kommunal to'lov bo'ladimi yoki kredit qarzi bo'ladimi, siz hech qachon to'lovni kechiktirishga va jarima to'lashga yo’l qo’ymaysiz. Axir, bu katta muammolarga aylanishi mumkin bo'lgan keraksiz xarajatlarku. Biroq, agar elektr toki uchun kvitansiya stolingizda olti oydan beri yotgan bo'lsa, siz o’zingizni ustingizda ancha ishlashiz kerak.
6. Siz harajatlar jadvalini yuritasiz va qancha pulni nimalarga sarflashingizni aniq bilasiz.
Buning uchun yozma jadval yuritish shart emas. Bu byudjet yuritish uchun mobil ilova yoki shunchaki daftardagi eslatma bo'lishi mumkin. Yoki faqat karta orqali to'lov qilsangiz, mobil banking ilovasidan foydalanishingiz ham mumkin. Har doim pulni qancha va aynan nimaga sarflashni bilish haqiqatan ham moliyaviy jihatdan yetuk odamning belgisidir.
7. Sizda kamida uch oyga yetadigan moliyaviy havfsizlik yostig'i mavjud.
Albatta, siz moliyaviy xavfsizlik yostig'i nima ekanligini bilasiz va u doimo sizning qo'l ostingizda, shunday emasmi? Sizning hisobingizda kamida uch oylik tinch hayot uchun daxlsiz pul zaxirasi mavjud. Yoki hatto olti oyga ham yetadimi? Xo'sh, agar bu gap aynan siz haqingizda bo'lsa, tabriklaymiz, siz haqiqatan ham moliyaviy savodli odamsiz. Siz nazariyani bilasiz va uni amalda muvaffaqiyatli qo'llaysiz. Siz kelajagingiz haqida qayg'urasiz va hozirgi vaqtni nazorat ostida tutasiz. Shunday qilishda davom eting!

Неважно, сколько вам лет и неважно, сколько вы зарабатываете. Важно, как именно вы распоряжаетесь своим временем и своими деньгами.
Неважно, сколько вам лет и неважно, сколько вы зарабатываете. Важно, как именно вы распоряжаетесь своим временем и своими деньгами. Проверьте себя по этому чек-листу и узнайте, какой ваш уровень финансовой грамотности!
1. Вы тратите меньше, чем зарабатываете.
Самый первый шаг на пути к финансовой грамотности — осознать, что траты должны быть меньше доходов. Если тратить все, что зарабатываешь, — никогда ни на что не накопишь. Но самое страшное, что при таком подходе рано или поздно начнешь уходить в минус. Тут взял один кредит, там — второй, и вот через полгода все деньги уходят на выплату долгов. Это точно не тот путь, по которому мы бы посоветовали идти.
2. Вы не складываете сбережения в одну корзину.
Ну, а раз вы тратите меньше, чем зарабатываете, значит, вы уже что-то накопили. И где это накопленное хранится? Под матрасом или на карте? На вкладе или в акциях? Рассуждать о плюсах и минусах каждого из вариантов можно долго. Главное — соблюдать золотое правило: не хранить все в одном месте.
3. У вас есть несколько источников дохода.
Стабильная работа — это хорошо. Но последние два года показали, что даже самая стабильная работа может закончиться под влиянием внешних факторов. Есть ли у вас план Б? Не обязательно другая работа, но, может быть, квартира, которую вы сдаете, или акции, которые приносят дивиденды? Хорошо, если у вас есть хотя бы небольшой пассивный доход. Еще лучше, если он равен вашему активному доходу.
4. Вы уже начали откладывать на пенсию.
Чем раньше вы начнете копить на старость, тем лучше. Если вы уже задумались о своем пенсионном счете — вы превзошли в финансовой грамотности 70 % людей. Конечно, работодатель ежемесячно перечисляет деньги на ваш пенсионный счет, но вряд ли это можно считать достаточными накоплениями. Следите ли вы за своим счетом? Знаете ли, сколько денег на нем лежит прямо сейчас? И на какие выплаты их хватит? Если ответ «да», значит вы на правильном пути.
5. Вы всегда в срок оплачиваете любые счета.
Будь то коммуналка или долг по кредиту — вы никогда не позволяете себе просрочить платеж и заплатить неустойку. Ведь это лишние траты, которые могут обернуться крупными проблемами. Ну, а если на вашем столе уже полгода валяется квитанция за электричество — вам точно есть над чем поработать.
6. Вы ведете таблицу расходов и точно знаете, сколько и на что тратите.
Не обязательно вести именно классическую таблицу. Это может быть и приложение по ведению бюджета, и просто запись в блокноте. А можно использовать приложение вашего мобильного банка, если вы расплачиваетесь только картой. Всегда знать, сколько и на что вы тратите, — признак поистине финансово зрелого человека.
7. У вас есть подушка безопасности минимум на три месяца
Конечно же, вы знаете, что такое финансовая подушка безопасности, и у вас она всегда под рукой, не так ли? У вас на счете лежит неприкосновенный запас денег хотя бы на три месяца спокойной жизни. Или даже на полгода? Что ж, если и этот пункт про вас — поздравляем, вы действительно финансово грамотный человек. Вы знаете теорию и успешно применяете ее на практике. Вы заботитесь о своем будущем и держите настоящее под контролем. Так держать!