MDH davlatlaridan sayyohlar oqimi ortib borayotgani munosabati bilan mamlakatimizda ular uchun barcha shart-sharoitlarni, jumladan, moliyaviy qulayliklarni yaratish zarurati ham oshib bormoqda.
Yagona to‘lov maydonini yaratish va to‘lov tizimlarining uzluksiz ishlashini ta’minlash ana shunday muhim shartlardan biridir. Shu sababli va sayyohlarning asosiy qismi Rossiyadan kelgan mehmonlar bo‘lgani uchun mamlakatimizda MIR to‘lov tizimi faoliyatini yo‘lga qo‘yish ishlari boshlab yuborildi.
MIR – bu Rossiya milliy to'lov tizimi bo’lib, u Rossiyadan tashqari, Turkiya, Vetnam, Armaniston, O'zbekiston, Belarusiya, Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston kabi bir qator boshqa mamlakatlarda ham amal qiladi.
O‘zbekistonda MIR kartalari 2020-yildan boshlab qabul qilinadi. Bu kartochkalarga talab ortib borayotgani bois esa joriy yilda to‘lov tizimlarining bu yo‘nalishdagi ishlari faollashdi. Mamlakatimizda MIR kartalari asosan kobeydj kartalar - UZCARD-MIR ko‘rinishida chiqariladi. Kobeydj kartalari respublika hududida ham, Rossiya Federatsiyasi hududiga sayohat qilishda ham egalari uchun juda qulay, chunki ular bir vaqtning o‘zida ikkita to‘lov tizimi bilan ishlaydi: O‘zbekistonda bitimlar so‘mda, Rossiyada esa rubl'da amalga oshiriladi.
O‘zbekistonda UZCARD-MIR karta egalari terminallarda to‘lovlarni amalga oshirishlari va bankomatlardan pul yechib olishlari, kartadan kartaga pul o‘tkazishlari, QR-kodlari yordamida va onlayn to‘lovlarni amalga oshirishlari mumkin. Bugungi kunda bu kartalarning qo‘shimcha qulayliklari ham mavjud: metro va boshqa jamoat transportida yoʻl haqini naqd pulsiz shaklda va kontaksiz amalga oshorish mumkin.
Yuqorida keltirilgan qulayliklar Rossiyada chiqarilgan MIR kartalari egalari ulardan O‘zbekiston hududida foydalana olmaydi, degani emas. Rossiyada chiqarilgan MIR kartalari bilan:
O‘zbekiston hududida MIR kartasini rasmiylashtirib, mamlakat tashqarisida foydalanuvchilar MIR to‘lov tizimida ishtirok etadigan Rossiya banklari infratuzilmasida naqd pul olish va UZCARD-MIR kobeydj to‘lov kartasi bilan to‘lash imkoniyatiga ega bo’ladilar. Shu bilan birga, chet el valyutasida qo‘shimcha hisobraqam ochish talab qilinmaydi.
Bundan tashqari, hamkorlikning turli shakllari doirasida MIR to‘lov tizimi butun Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi hududida – Belarus, Armaniston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, shuningdek, Tojikiston, Janubiy Osetiya, Abxaziya, Turkiya, V'etnamda ham faoliyat yuritadi va bu davlatlarda MIR to‘lov tizimida ishtirok etuvchi banklarning infratuzilmasi orqali UZCARD-MIR kobeydj to‘lov kartasidan foydalanish mumkin.

Платежная система МИР – единая платежная система для Узбекистана и России.
В связи с повышением притока туристов из стран СНГ, растёт необходимость создания в нашей стране всех условий для них, в том числе и финансовых удобств.
Одним из таких важных условий является создание единого платёжного пространства и обеспечение бесперебойной работы платёжных систем. Так как основная часть туристов это гости из России, в нашей стране начались работы по налаживанию деятельности платёжной системы МИР.
МИР — это российская национальная платёжная система, действующая как на территории России, так и в ряде других стран, таких как Турция, Вьетнам, Армения, Узбекистан, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан.
В Узбекистане карты МИР принимаются начиная с 2020 года. А в связи с повышением спроса на эти карты в этом году активизировалась работа платёжных систем в данном направлении. В нашей стране карты МИР выпускаются преимущественно в виде кобейджинговых карт – UZCARD-МИР. Кобейджинговые карты стали весьма удобными для держателей как на территории республики, так и при поездке на территорию Российской Федерации, поскольку они работают сразу с двумя платежными системами: в Узбекистане транзакции проходят в сумах, а в России - в рублях.
В Узбекистане держатели карт UZCARD-МИР могут расплачиваться в терминалах и снимать деньги в банкоматах, переводить деньги с карты на карту, производить оплаты по QR-кодам и совершать онлайн-платежи. Сегодня гражданам республики доступны и дополнительные удобства: была введена система безналичной оплаты проезда в метро и в наземном транспорте, в том числе бесконтактным способом.
Но это не значит, что владельцы карт МИР, выпущенных в России, не смогут пользоваться ими на территории Узбекистана. Российскими картами МИР можно:
• оплачивать билеты на официальном сайте Uzairways;
• переводить деньги на все национальные карты через приложение Apelsin;
• производить операции через банкоматы Uzcard, а узнать их расположении можно в приложении Uzcard;
• расплачиваться за купленные товары в сети супермаркетов Makro;
• платить за сервисы в приложении OSON;
• оплачивать железнодорожные билеты.
А оформив карту на территории Узбекистана, за пределами страны пользователи получают возможность снимать наличные средства и расплачиваться своей кобейджинговой картой UZCARD-МИР в инфраструктуре российских банков – участников платежной системы «Мир». При этом, открывать дополнительный счет в иностранной валюте не требуется.
Кроме того, в рамках разных форм сотрудничества, платежная система МИР работает на всем пространстве Евразийского экономического союза - Белоруссия, Армения, Киргизия, Казахстан, а также в Таджикистане, Южной Осетии, Абхазии, Турции, Вьетнаме, где кобейджинговой картой UZCARD-МИР можно воспользоваться повсеместно в инфраструктуре банков – участников платежной системы МИР.
Оформить кобейджинговую карту UZCARD-МИР можно в следующих банках: Aloqabank, Xalq banki, Qishloq qurilish bank, Turonbank, Mikrokreditbank.
Подробную информацию по дебетовым картам можно получить на сайте Depozit.uz на странице Дебетовые карты.