Mijozlarning kreditga layoqatliligi va to'lov qobiliyati: farqi nimada?
Har bir mijozga kredit ajratishda yuzaga keladigan xavf darajasi kreditorlar tomonidan turli omillar asosida baholanadi.
Xavfning asosiy ko'rsatkichlari bo’lib potentsial qarz oluvchining kreditga layoqatliligi va to'lov qobiliyati hisoblanadi. Ko'p hollarda bu bir xil ma’noga ega bo’lgan ikkita tushuncha deb qaraladi, biroq ularning bir-biridan farqlari mavjud. Bugun ushbu moliyaviy tushunchalar nima ekanligi va ularning farqi nimada ekanligini aniqlaymiz.
Jismoniy shaxsning kreditga layoqatliligi
Hech bir moliya instituti potentsial qarz oluvchining kreditga layoqatliligini tekshirmasdan kredit ajratilishini tasdiqlamaydi. Kreditorning asosiy vazifasi foydalanishga berilayotgan mablag'larning qaytarilmasligi ehtimoli bilan bog'liq barcha risklarni baholashdir.
Jismoniy shaxsning kreditga layoqatliligi – bu har bir shaxsning ma'lum miqdorda kredit olish va u bo'yicha oylik to'lovlarni o'z vaqtida qaytarish qobiliyatini tasdiqlovchi bir qator ijobiy omillarning yig’indisidir.
Shuni tushunish kerakki, raqobat sharoitida banklar har doim ham faqat ishonchli va kreditni qaytarishga puli yetarli bo’lgan qarz oluvchilar bilan ish olib bormaydi. Ko’p hollarda, aksincha, bank mijozlari orasida moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelgan odamlar ustunlik qiladi.
Shu sababli, kredit xodimlarining qarz oluvchining o'z zimmasiga olgan qarz majburiyatlari bo'yicha kuchli va zaif tomonlarini tahlil qilish va to’g’ri baholash qobiliyatiga ega bo’lishi – har qanday bankning asosiy vazifasidir, chunki kreditlash jarayoni bank uchun iqtisodiy muammolarni keltirib chiqarihi mumkin bo’lgan turli xil xavf omillarining ta'siri bilan uzviy bog'liqdir.
Kreditga layoqatlilikni baholashda kredit tashkilotlari quyidagi omillarni hisobga oladi:
• potentsial qarz oluvchining moliyaviy holati;
• qarz yuki - mavjud majburiyatlar va so'ralgan kredit miqdorining qarz oluvchining asosiy daromadiga nisbati;
• mijozning kredit obro'si, yoki boshqacha aytganda kredit reytingi;
• qarz oluvchiga tegishli bo'lgan mulkning mavjudligi va uning qiymati;
• arizachining ijtimoiy mavqei, uning shaxsiy xususiyatlari, lavozimi va boshqa omillar.
Baholanadigan ko'rsatkichlar soni juda ko’p bo'lishi mumkin va har bir bank yoki mikrokredit tashkiloti o'z mijozini baholash uchun ko'rsatkichlarni mustaqil ravishda belgilaydi.
Jismoniy shaxslarning kreditga layoqatliligini baholashning turli usullari mavjud va bu usullardan biri jismoniy shaxsning to'lov qobiliyatining moliyaviy ko'rsatkichlari asosida kreditga layoqatliligini baholashdir.
To'lov qobiliyati - mijozning belgilangan muddat davomida o'z majburiyatlarini to'lash qobiliyatidir.
Ko'pincha to'lov qobiliyati koeffitsiyenti mavjud mablag'larning nafaqat ma'lum bir sanadagi, balki o'tgan davrdagi to'lovlar miqdoriga nisbati sifatida hisoblanadi. Agar koeffitsiyent 1 ga teng yoki undan katta bo'lsa, qarz oluvchi to'lovga layoqatli hisoblanadi. Agar ko'rsatkich 1 dan kam bo'lsa, bu mijozning to'lovga qodir emasligini ko'rsatadi, ya'ni agar bunday qarz oluvchiga kredit ajratilsa, to'lovlarda kechikishlar bo'lishi mumkin.
Boshqacha qilib aytganda, to'lov qobiliyati ko'rsatkichlari jismoniy shaxsning daromadlari va ushbu daromadni yo'qotish xavfi darajasi to'g'risidagi ma'lumotlarga asoslanadi. Kreditni berishda banklar har bir qarz oluvchining to'lov qobiliyatini ish haqi to’g’risidagi ma’lumotnoma yoki soliq deklaratsiyasi orqali oldingi 3-12 oy uchun o'rtacha oylik daromadlari to'g'risidagi ma'lumotlar asosida hisoblab chiqadilar. O'tgan oylar soni bankning ichki siyosatidan kelib chiqqan holda belgilanadi.
Demak, to'lov qobiliyati - bu qarz oluvchining ma'lum vaqtdagi moliyaviy holatini aks ettiruvchi lakmus qog’ozi desa ham bo’ladi. To’lov qobiliyati holati bank tashkilotlari uchun muhim signaldir.
Shunday qilib, to'lov qobiliyati jismoniy shaxsning kreditga layoqatliligini baholashning tarkibiy qismlaridan biridir.
Shuningdek, mijozning kreditga layoqatliligini baholashda kredit tarixini baholash va skoring kabi usullar birgalikda qo'llaniladi. Ular haqida keyingi maqolalarda gaplashamiz.

Степень риска, которая появляется при кредитовании каждого клиента, оценивается кредиторами на основании различных факторов.
Основные показатели риска – платежеспособность и кредитоспособность потенциального заемщика. Многие считают эти понятия синонимами, однако они имеют существенные отличия. Давайте разберемся, что это за финансовые термины и какая между ними разница.
Кредитоспособность физического лица
Ни одна кредитно-финансовая организация не одобрит заявку на получение кредита без проверки кредитоспособности потенциального заемщика. Главная задача кредитора – оценить все риски, связанные с возможностью невозврата предоставленных в пользование денежных средств.
Кредитоспособность физического лица – наличие у обычного человека достаточного набора положительных факторов, которые доказывают его способность взять определенную сумму кредита и вовремя производить ежемесячные выплаты по нему.
Следует понимать, что в условиях конкуренции, банку не всегда приходится иметь дело только с надежными и материально состоятельными кредитополучателями. Как правило, наоборот, среди клиентов банка преобладают люди, которые испытывают денежные затруднения.
Поэтому умение кредитных экспертов проанализировать и оценить сильные и слабые стороны заемщика в отношении принятых долговых обязательств - основная задача любого банка, т. к. процесс кредитования неразрывно связан с действием всевозможных факторов риска, способных доставить банку экономические проблемы.
Кредитные компании при оценке кредитоспособности учитывают следующие факторы:
Число оцениваемых показателей может быть очень много, и каждый банк или микрокредитная организация самостоятельно устанавливает показатели оценки своего клиента.
Существуют разные способы оценки кредитоспособности физических лиц. И одним из таких способов является оценка кредитоспособности физического лица на основе финансовых показателей его платежеспособности.
Платежеспособностью называется способность клиента оплатить в указанный период свои обязательства.
Чаще всего коэффициент платежеспособности рассчитывается как отношению имеющихся денежных средств к сумме платежей не только на определенную дату, но и за прошедший период. Заемщик считается платежеспособным, если коэффициент равен либо больше 1. В случае, когда показатель меньше 1 – это свидетельствует о неплатежеспособности клиента, а значит, если выдать такому заемщику кредит, то по платежам будут просрочки.
Другими словами, в основе показателей платежеспособности лежат данные о доходе физического лица и степени риска потери этого дохода. Банки при выдаче кредитов рассчитывает платежеспособность индивидуального заемщика на базе данных о среднемесячном доходе за предшествовавшие 3-12 месяцев, который определяется по справке о заработной плате или по налоговой декларации. Количество предшествовавших месяцев работы устанавливается банками исходя из внутренней политики банка.
Следовательно, платежеспособность является своеобразной лакмусовой бумажкой, которая отражает финансовое положение кредитозаемщика за определенный промежуток времени. Это важный сигнал для банковских организаций.
Таким образом, платёжеспособность является одним из составляющих частей оценки кредитоспособности физического лица.
Также при оценке кредитоспособности клиента существуют такие способы как скоринг и оценка кредитной истории. О них мы поговорим в следующих статьях.