Markaziy bank III chorak uchun ikkilamchi uy-joy bozoridagi o‘rtacha narxlarni eʼlon qildi
Respublika Markaziy banki olx.uz, uybor.uz va dom.vsem.uz maʼlumotlariga tayangan holda tayyorlagan maxsus sharhga ko‘ra, O‘zbekistonda ko‘chmas mulk bozori uchinchi chorakda ham ijobiy o‘sish dinamikasini davom ettirdi.
Tahlil qilinayotgan davr uchun respublika bo‘yicha ikkilamchi ko‘chmas mulk bozorida narxlar o‘tgan chorakka nisbatan o‘rtacha 2,3 foizga oshdi.
Shu bilan birga, respublikaning 14 ta hududidan 6 tasida o‘rtacha narxlarning pasayish dinamikasi kuzatildi. Eng katta pasayish Xorazm viloyatida (-9,8%) qayd etildi. Ehtimol, ba‘zi hududlarda xuddi shunday tendentsiya birlamchi bozorda uy-joy sotib olishning keng tarqalganligi bilan bog‘liq. Boshqa hududlarda o‘rtacha narxlar darajasi o‘sishda davom etmoqda, deyiladi sharhda.Shu bilan birga, umuman uy-joy bozorida narxlarning o‘sish sur‘ati nisbatan sekinlashgan.  Joriy yilning ikkinchi choragida narxlarning o‘rtacha oshishi 5,7 foizni tashkil qilgan bo‘lsa, bu ko‘rsatkich uchinchi chorakda 2,3 foizga pasaygan.
Joriy yilning III choragida ko‘chmas mulk oldi-sotdisi bo‘yicha tuzilgan bitimlar soni mutlaq ifodada 61,2 mingtani tashkil etdi, bu 2020 yilning shu davriga nisbatan 17,3 foizga ko‘pdir. Oylik statistik ma‘lumotlarni o‘rganish shuni ko‘rsatdiki, avgust oyida joriy yilning iyul oyiga nisbatan 21 foizga ko‘p bitimlar tuzilgan.
Adliya vazirligining Elektron notarial tizimidan olingan so‘nggi ma‘lumotlarga ko‘ra, sentyabr oyida birmuncha pasayish kuzatilgan va avgust oyining mos davriga nisbatan oldi-sotdi shartnomalari 10 foizga kamaygan (2020 yilning shu davri uchun operatsiyalari 40% ga o‘sdi). Ushbu pasayish ko‘chmas mulk bozorida narxlarni yana-da barqarorlashtirishni boshlash uchun birinchi shart bo‘lishi mumkinligi qayd etilgan.
Xususan, qurilishning o‘sish sur‘ati uy-joy narxiga ta‘sir qiluvchi omillardan biri sifatida qayd etilgan. Hududlar kesimida eng kichik ko‘rsatkich Toshkent shahrida – 0,336, eng kattasi Sirdaryo viloyatida – 1,367, respublika bo‘yicha bu ko‘rsatkich 0,8 foizni tashkil etdi, - deyiladi regulyator bergan sharhda.

Согласно специальному отчету, подготовленному Центральным банком республики на базе olx.uz, uybor.uz и dom.vsem.uz, рынок недвижимости Узбекистана в третьем квартале продолжил положительный рост.
Цены на вторичном рынке недвижимости за анализируемый период выросли в среднем на 2,3% по сравнению с предыдущим кварталом.
При этом в 6 из 14 регионов страны наблюдалась тенденция к снижению средних цен. Наибольшее снижение зафиксировано в Хорезмской области (-9,8%). Возможно, такая же тенденция в некоторых областях связана с преобладанием покупки жилья на первичном рынке. В других странах средние цены продолжают расти, говорится в отчете. Среднее повышение цен во втором квартале этого года составило 5,7 процента по сравнению с 2,3 процента в третьем квартале.
Количество сделок с недвижимостью в третьем квартале текущего года составило 61,2 тысячи в абсолютном выражении, что на 17,3% больше, чем за аналогичный период 2020 года. Исследование ежемесячной статистики показало, что в августе этого года было заключено на 21% больше сделок, чем в июле.
Согласно последним данным Электронной нотариальной системы Министерства юстиции, в сентябре наблюдалось небольшое снижение количества договоров купли-продажи и 10% -ное сокращение договоров купли-продажи по сравнению с соответствующим периодом августа (количество сделок за тот же период в 2020 году увеличилось на 40%). Говорят, что это снижение может стать первым условием дальнейшей стабилизации цен на рынке недвижимости.
В частности, рост объемов строительства отмечен как один из факторов, влияющих на стоимость жилья. По регионам самый низкий показатель был в Ташкенте - 0,336, самый высокий - в Сырдарьинской области - 1367, а по стране - 0,8%, сообщает регулятор.