Respublikamizda Oliy taʼlim muassasalariga topshirilgan imtihon natijalari eʼlon qilinib, ko‘plab yoshlarimiz abituriyent degan maqomdan talaba maqomiga ham erishdilar.
Respublikamizda Oliy taʼlim muassasalariga topshirilgan imtihon natijalari eʼlon qilinib, ko‘plab yoshlarimiz abituriyent degan maqomdan talaba maqomiga ham erishdilar. Albatta, bu quvonchli bo‘lgan holat. Biroq, mana shu talaba maqomiga erishgan talabalarning ko‘pchilik qismi ota-onam kontrakt pulini to‘lay olishmaydi va shu sababli kontraktda o‘qimayman, endi chet elga ish izlab ketaman, - degan qarorlarni shoshib qabul qilishadi.
Lekin, shuni taʼkidlash joizki, bugun mamlakatimizda yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va ularning ijtimoiy faolligini yana-da oshirish davlat rahbari nazoratida, shu sababli talabalarimiz hujjatlarini tezda qaytarib olishga shoshilmasliklari lozim.
Chunki, davlat rahbari tomonidan imzolangan tegishli Farmonga ko‘ra, “Temir daftar”ga kiritilgan oilalarning davlat OTMlarida taʼlim olayotgan farzandlariga 2021/2022 o‘quv yilida birinchi o‘quv yili uchun to‘lov-kontraktning to‘liq summasi qoplab beriladi.
Shuningdek, 2021 yil 1 sentyabrdan boshlab respublikadagi oliy taʼlim muassasalarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qiyotgan talabalar uchun Markaziy bankning asosiy foiz stavkasi (14 foiz) miqdorida va o‘qish muddati tugagandan keyin yettinchi oydan boshlab 7 yil muddatda qaytarish shartlari asosida taʼlim kreditlari ajratiladi.
Xususan, taʼlim krediti foizi o‘zgaruvchan, yaʼni Markaziy bankning asosiy stavkasi pasaytirilgan taqdirda, ta‘lim krediti bo‘yicha foiz stavkasi mutanosib ravishda pasaytiriladi, oshirilgan taqdirda esa o‘zgartirishsiz qoladi.

Объявлены результаты экзаменов в высшие учебные заведения страны, и многие из наших молодых людей прошли путь от абитуриентов до студентов. Конечно, это счастливая пора.
Объявлены результаты экзаменов в высшие учебные заведения страны, и многие из наших молодых людей прошли путь от абитуриентов до студентов. Конечно, это счастливая пора. Однако большинство получивших статус студента, спешат принять решение, что их родители не смогут оплатить контракт, и поэтому они не буду учиться на контракте, и теперь ищут работу за границей.
Однако следует отметить, что сегодня в нашей стране всесторонняя поддержка молодежи и дальнейшее повышение их социальной активности находится под контролем главы государства, поэтому нашим студентам не стоит спешить с возвратом документов.
Согласно соответствующему указу, подписанному Президентом, детям из семей, включенных в «Железную книгу», обучающихся в государственных вузах, будет возмещена полная сумма контракта за первый учебный год в 2021/2022 учебном году.
Также с 1 сентября 2021 года для студентов, обучающихся в вузах страны на платно-контрактной основе, будут предоставлены образовательные кредиты по базовой процентной ставке Центрального банка (14%) с погашением в течении 7 лет после завершения всего периода обучения.
Список банков, которые будут предоставлять образовательные кредиты:
1. Национальный банк.
2. Саноаткурилишбанк.
3. Агробанк.
4. Микрокредитбанк.
5. Народный банк.
6. Кишлоккурилишбанк.
7. Туронбанк.
8. Хамкорбанк.
9. Асака банк.
10. Ипотека банк.
11. Банк Ориент Финанс.
Документы, необходимые студенту для подачи заявки на получение кредита:
- Справка о доходах родителей;
- Контракт;
- Документы по обеспечению.
В частности, процентная ставка по образовательным кредитам является плавающей, т.е. если базовая ставка Центрального банка снижается, процентная ставка по образовательным кредитам уменьшается пропорционально, а если она повышается, то остается неизменной.
RS: При подаче заявки на кредит каждый коммерческий банк может потребовать другие дополнительные документы на основе утвержденных внутренних процедур.